Philips BDM4037UW/93 – test 40-calowego monitora z zakrzywioną matrycą VA

 

DANE TECHNICZNE

Philips BDM4037UW/93 wyposażono w 40-calowy ekran VA o rozdzielczości 3840×2160 pikseli (lub 4K) i odświeżaniu 60 Hz.  Szybka kalkulacja daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z zagęszczeniem pikseli wynoszącym 110 PPI i plamką o wielkości 0,230 milimetra. Typowy współczynnik kontrastu wynosi 4000:1, czas reakcji to 4 ms (GtG), a kąty widzenia są równe 178 stopni w pionie i poziomie. Monitor jest w stanie wyświetlić ponad 1 mld kolorów. Pod względem jasności model nie różni się od innych, wyposażonych w podobne panele VA – współczynnik ten wynosi standardowe 300 cd/m2. Promień krzywizny to 3000 mm (3000R). Philips BDM4037UW pozwala na skorzystanie z techniki MultiView. Dzięki niej możliwe jest wyświetlanie na ekranie do czterech różnych obrazów w rozdzielczości 1080p pochodzących z kilku źródeł. Deklarowane zużycie prądu to około 43 W podczas korzystania z urządzenia (32 W w trybie ECO) oraz około 0,5 W podczas czuwania.

 • przekątna: 40 cali
 • rozdzielczość: 3840 x 2160 px
 • matryca: VA
 • kontrast: 4000:1
 • maksymalne podświetlenie: 300 cd/m²
 • czas reakcji: 4 ms
 • kąty widzenia: 178/178 stopni
 • wejścia wideo: VGA, 2x HDMI (MHL), 2x DisplayPort
 • dodatkowe: hub 4x USB 3.0, głośniki 2x 5 W
 • wymiary: 909 x 643 x 247 mm
 • waga: 11,6 kg

Monitor w polskich sklepach nabędziemy w cenie około 2500 złotych. Sprzęt objęty jest trzyletnią gwarancją producenta w systemie door-to-door.

MATRYCA

Omawiany monitor, dzięki wykorzystaniu matrycy VA z technologią Wide Ultra-Color, łączy w sobie cechy profesjonalnego ekranu 4K UHD o dużej głębi barw oraz szerokich kątach widzenia z niepowtarzalnym wzornictwem. Zaokrąglony kształt przy 40-calowej przekątnej sprawia, że może on pełnić rolę multimedialnego kombajnu – monitora niezwykle użytecznego dla osób często pracujących z domu, które w wolnych chwilach potrzebują odstresować się przed ulubioną grą czy serialem.

Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania trybu MultiView i funkcji Picture-by-Picture (PBP), wraz z możliwością podłączenia aż czerech źródeł obrazu – rozwiązanie to otwiera duże możliwości przed fotografami, projektantami stron WWW, czy osobami zajmującymi się montażem materiałów wideo. Każde z podłączonych urządzeń może wyświetlać obraz na wydzielonym fragmencie 40-calowego ekranu 4K, więc monitor nadaje się również do wyspecjalizowanych zadań, takich jak choćby monitoring.

10-bitowy wyświetlacz zapewnia bogatą głębię dzięki 1,074 miliarda kolorów i 12-bitowemu przetwarzaniu — pozwala to odtworzyć pełnię naturalnych barw bez widocznej gradacji i problemów z nienaturalną prezentacją kolorów.

Technologia Ultra Wide-Color zapewnia przy tym szersze spektrum kolorów i w efekcie lepszy obraz. Większa gama kolorów wynikająca z zastosowania tej technologi oznacza bardziej naturalną zieleń, żywą czerwień i głębsze odcienie niebieskiego. Technologia Ultra Wide-Color ożywia multimedia i obrazy, a nawet pozytywnie wpływa na produktywność urządzenia.

WYGLĄD I WYKONANIE

Wymiary monitora wynoszą 909 x 643 x 247 mm. Zakrzywiony wyświetlacz nadaje designowi nowoczesnego sznytu, podobnie jak wąska srebrna ramka wokół ekranu.

 

Tył urządzenia jest biały, w jasnym kolorze dopasowano też wszelkie kable. Metalizowana ramka bardzo ładnie przylega do matrycy tworząc obłe krawędzie.

Monitor Philips BDM4037UW/93 wyposażono w komplet portów:

 • VGA
 • 2x HDMI z obsługą MHL
 • 2x DisplayPort

Dodatkowo oferuje aktywny, czteroportowy hub USB 3.0 z funkcją szybkiego ładowania, a także wbudowane głośniki stereofoniczne 2 x 5 Wat, które – poprzedzając fakty – szału nie robią.

Standard Super Speed USB 3.0 zapewnia przesył danych na poziomie 5,0 Gb/s, czyli 10 razy szybciej niż w przypadku wstecznie zgodnego standardu USB 2.0. Możesz teraz korzystać z urządzeń pamięci masowej o dużych pojemnościach, większej przepustowości oraz lepszemu zarządzaniu energią. Ponadto nowa funkcja FastCharge umożliwia szybkie ładowanie wybranych urządzeń – już nie musisz czekać tak długo na naładowanie urządzenia.

Mobile High Definition Link (MHL) to mobilny interfejs audio/wideo do bezpośredniego podłączania telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych do wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości. Opcjonalny przewód MHL umożliwia proste podłączenie urządzenia przenośnego obsługującego technologię MHL do dużego wyświetlacza Philips MHL i obserwowanie, jak filmy HD ożywają dzięki cyfrowemu dźwiękowi.

UŻYTKOWANIE

Zaokrąglona konstrukcja monitora gwarantuje dobre wrażenia podczas obsługi. Metalową nóżkę da się bardzo szybko przykręcić nawet bez używania śrubokręta. Niestety monitora nie można w żaden sposób obracać. Pewnym zadośćuczynieniem jest opcja pozwalająca na nachylanie całej konstrukcji – 10 stopni do tytuł i 5 do przodu. Współczynnik zakrzywienia wynosi 3000R (lub inaczej 3000 mm).

Ten ogromny (nie boję się użyć tego określenia), zakrzywiony ekran pozwala na przeglądanie kilku serwisów internetowych jednocześnie i korzystanie z usług VOD w warunkach równie komfortowych, jak ma to miejsce w przypadku wielkoformatowego ekranu TV. Możliwość podłączenia do monitora Philips konsol nowej generacji też jest dodatkowym atutem, szczególnie w tych domach, gdzie zwyczaj oglądania tradycyjnej telewizji zaniknął lub został zastąpiony przez telewizję internetową.

Czterokierunkowy joystick obsługujemy wychylając go i dostając się tym sposobem do różnych ustawień takich jak

 • funkcja MultiView (podział ekranu)
 • ustawienia obrazu i kontrastu
 • tryb wyświetlania (film, gra, biuro, zdjęcia itd.)

Możemy też skorzystać z opcji User Key i zdefiniować własne klawisze funkcyjne. Grzybek jest dobrze umiejscowiony i nawet duże gabaryty monitora nie przeszkadzają w operowaniu opcjami.

Z myślą o ochronie wzroku, model BDM4037UW wyposażony został w technologię Flicker-free, korygującą jasność ekranu oraz ograniczającą jego migotanie. Możemy też skorzystać z rozwiązania SmartImage, opracowanego przez producenta i pozwalającego na proste dostosowanie parametrów obrazu do wyświetlanych na ekranie treści. Zoptymalizowana technologia zarządzania pikselami zapewnia dodatkowo niezwykle szerokie kąty widzenia — 178/178 stopni — co przekłada się na znakomitą wyrazistość obrazu. Wartą uwagi jest funkcja Philips MultiView, która umożliwia korzystanie z maksymalnie czterech systemów w rozdzielczości Full HD na jednym ekranie.

Matryca monitora pozwala na regulację w zakresie od 67 do 256 cd/m2 i co ważne, najważniejsza regulacja następuje wyłącznie za pomocą diod podświetlających ekran. Kontrast nie spada więc nawet przy skrajnych ustawieniach. Monitor korzysta albo ze sterowania jasnością za pomocą natężenia prądu, albo PWM o bardzo wysokiej częstotliwości. Kąty widzenia plasują się gdzieś pomiędzy monitorami z matrycą TN a tymi z IPS, czyli tak sobie. Pod kątem spada powoli kontrast i bledną kolory, ale nie ma dużych problemów osi pionowej. Do tego standardowe odświeżanie 60 Hz, ale z drugiej strony, to nie jest monitor do grania więc ten detal wybaczymy. Suma sumarum. Jest to panel prezentujący się powyżej średniej, więc dla większości użytkowników będzie on wystarczający.

Dźwięk wydobywający się z wbudowanych głośników jest słabej jakości i jeśli zamierzamy cieszyć się znakomitymi efektami dźwiękowymi w grach to bez opcjonalnego zestawu nagłaśniającego się nie obejdzie. Tutaj nawet większość telewizorów bije technicznie sprzęt Philipsa na głowę, oferując głośniki o mocy przynajmniej 20 Wat. Najgorzej jest w przypadku basów, których praktycznie nie uświadczycie. Warto więc (a wręcz trzeba) używać tu dobrej klasy zewnętrznych głośników 2.1/5.1 lub słuchawek nausznych.

OSTATECZNIE PODSUMOWUJĄC

Monitor wydaje się być w moich oczach dobrym wyborem dla konsolowych graczy, których nie przekonuje standardowy telewizor lub komputerowych kinomaniaków – z zastrzeżeniem, że do tej czynności dużo lepiej używać osobnych głośników a nie tych wbudowanych.

PLUSY

 • Niska cena zakupu jak na tego typu monitor
 • Rewelacyjne wykonanie monitora
 • Matryca VA o bardzo dobrej czerni i kątach widzenia
 • Rozdzielczość 4K (3840×2160)
 • Ogromna powierzchnia robocza
 • Poszerzona paleta barw
 • Fabryczne oddanie barw na dobrym poziomie
 • Brak migotania obrazu
 • Hub USB 3.0 z wieloma wejściami
 • Port USB z szybkim ładowaniem

MINUSY

 • Odświeżanie na poziomie 60 Hz
 • Matryca mogłaby być jaśniejsza
 • Stosunkowo wysoki czas reakcji
 • Jakość dźwięku z głośnika jest bardzo słaba
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Za sprawią pliku RockYou2021, do sieci wyciekło ponad 8 miliardów haseł!