Connect
To Top

Pianka do golenia na stadionach?

Podczas odmierzania przez arbitra na meczach piłki nożnej dystansu dla ustawienia muru, dotychczas piłkarze mieli pole manewru. Przesuwali piłkę, aby znaleźć się jak bliżej bramki i zwiększyć swoje szanse na strzelenie gola. Analogicznie bliżej niż wskazują przepisy, ustawiano mur. Od pewnego czasu na stadionach testowana jest jednak specjalna pianka, wspomagająca pracę sędziów.

Wynalazek Mundialu w Brazylii

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w 2014 roku zdarzyło się wiele, przede wszystkim Mistrzami Świata zostali po raz czwarty w historii Niemcy. Niemniej na stadionach w gorącej Ameryce Południowej pojawiła się nowinka, która wykorzystywana była już wcześniej na brazylijskich boiskach. Mowa tu o specjalnej piance, która pozwala na oznaczenie dokładnych miejsc przez sędziów podczas meczu. Wykorzystywany jest przy tym tzw. magiczny spray – 9.15 Fair Play, który jednak mogłaby zastąpić zwykła pianka do golenia Gillette. W ten sposób wymyślono kolejne jej zastosowanie. Puszka z pianką okazała się wielką pomocą dla sędziów, choć trzeba przyznać, że początkowo była uznawana za rewolucję mudialową w Brazylii.

Sędziowie sięgali po piankę zawsze wtedy, gdy mieli wskazać zawodnikom dokładne miejsce położenie piłki podczas wykonywania rzutu wolnego. Mogli narysować nią na murawie linię, na której ustawiany był mur piłkarzy, a gracze stojący w nim nie mieli już wątpliwości, gdzie stać, aby nie narazić się sędziom i w konsekwencji nie zostać ukaranym żółtą kartką. Pianka zlikwidowała proceder nagminnego przestawiania piłki przez piłkarzy w momencie, kiedy sędzia odliczał wymagany dystans. W praktyce podczas Mundialu w Brazylii wykorzystywano nie piankę do golenia, ale wymyślony przez Heinego Allemagne produkt – 9.15 Fair Play, który okazał się hitem piłkarskich rozgrywek.

Proste rozwiązanie

Rio i rozgrywki mistrzowskie w Brazylii nie były pierwszymi, na których wykorzystano piankę do oznaczania różnych dystansów i położenia piłki lub piłkarzy na murawie stadionu. Testy pianki były wykonywane wielokrotnie podczas różnego rodzaju turniejów, zwłaszcza na terenie Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że twórca magicznej pianki 9.15 Fair Play wymyślił ją już ponad 15 lat temu, ale długo nie był w stanie przekonać do swojego w gruncie rzeczy prostego pomysłu, światowych federacji piłki nożnej. Podczas klubowych mistrzostw świata i mundialu do lat 20. w 2013 roku przetestowano ostatecznie nowy system wspomagający pracę sędziów na stadionie.

Wynalazek Heine Alleagne to pianka złożona z różnych substancji chemicznych. Znajdują się w pojemniku pod wysokim ciśnieniem. Po użyciu sprayu na murawie pojawia się pianka. Utrzymuje się na niej przez około minutę – w zależności od istniejących warunków atmosferycznych. Minusem produktu jest jego nieprzyjemny zapach, który jednak rozwiewa się szybko w powietrzu i nie jest w żadnym stopniu niebezpieczny dla człowieka. W podobny sposób w meczach amatorskich można korzystać z pianki do golenia, która spełni te same założenia. Zatem do wykorzystania takiego rozwiązania wystarczy internetowy sklep z kosmetykami – nie musimy inwestować w rozwiązania wykorzystywane w profesjonalnym sporcie.

More in Sport

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media