110
Views

Pierwsze zasady piłki nożnej pojawił się już w 1845 roku. Na przestrzeni lat piłka nożna rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Warto znać podstawowe zasady tej dyscypliny sportu. Najczęściej zadawanym pytaniem dotyczących przepisów jest spalony.  Zainspirowani wycinkiem z pewnej gazety staramy się wytłumaczyć spalonego na podstawie ulubionej części spędzania wolnego czasu każdej kobiety, czyli „zakupów” taka interpretacja pomoże też zrozumieć to trudne zagadnienie panom.

Spalony

Sklep kobieta próbuje upolować upragnioną sukienkę, mimo że ma już całe ręce ciuchów, z którymi biegnie do kasy.  Wokół wiele kobiet, które czają się na identyczną sukienkę.  Bardzo rzadko kobieta chodzi na zakupy sama,  w tym przypadku z przymierzalni wychyla się przyjaciółka, która trzyma w ręce twoją upragnioną sukienkę, biegnie do ciebie aby ci ją podać.  Jeżeli  w momencie rzucenia do nas sukienki kobieta będzie miała, przed sobą pozostałe klientki a przed sobą tylko kasę i ekspedientkę wtedy będzie spalony i nie kupi sukienki.  Jeżeli w momencie rzucania sukienki, przed nami będą inne klientki wystarczy, że ją złapiemy, przyśpieszymy i wyminiemy inne kobiety  przy kasie, wtedy nie ma spalonego a upragniona sukienka trafia w ręce właściwej kobiety.

Zmiany

Czas na kolejną ważną rzecz, jaką są zmiany trener może zmienić trzech zawodników w meczu oficjalnym (więcej w meczach sparingowych)  zmiana dokonywana jest bez podania powodu można zdjąć piłkarza, kiedy jest kontuzjowany lub ma słabszą dyspozycję.

Rzut karny

Karny ile razy słyszeliśmy, że ktoś strzelił „karniaka” Sędzia, musi podyktować rzut karny, jeśli drużyna broniąca się dokona przewinienia w polu karnym (to te olbrzymie prostokąty ustawione po obu końcach boiska). Karnego, czy też “jedenastkę”, wykonuje się 11 metrów od środka bramki . To miejsce jest wyznaczone białym punktem. Rzuty karne także wykonuje się w przypadku remisu po dogrywce w fazie pucharowej. W “jedenastce” uczestniczy dwóch zawodników – bramkarz i piłkarz wykonujący karnego. Ten pierwszy musi stać linii bramkowej lub nią do czasu aż wykonawca jedenastki nie dotknie piłki. W każdym innym wypadku sędzia ma prawo zarządzić powtórkę rzutu karnego (choć arbitrzy rzadko zwracają na to uwagę). W przypadku karnego w czasie meczu, po strzale i obronie bramkarza każdy ma prawo dobiec do piłki (i strzelić gola z dobitki). W przypadku serii rzutów karnych zawodnik nie może poprawić swojego strzału.

Rzut wolny

Rzut wolny wykonuje się od miejsca, w którym doszło do przewinienia (faulu, bądź dotknięcia piłki ręką), chyba że dojdzie do tego w polu karnym (wtedy sędzia przyznaje karnego). Podczas wykonywania rzutów wolnych przeciwnicy muszą stać przynajmniej 9,15 metra od piłki. Jeśli staną bliżej, sędzia ma prawo rozporządzić powtórkę rzutu. Rzuty wolne są bezpośrednie i pośrednie. Różnica między jednym a drugim jest taka, że z pierwszego można strzelać gole, a z drugiego można tylko piłkę podać. By utrudnić zadanie rywalowi, gracze drużyny przeciwnej ustawiają się na linii przed bramką, dzięki czemu utrudniają do niej dostęp.

 

Kartki

Są dwa rodzaje kartek: żółte i czerwone. Zostały wprowadzone podczas mistrzostw świata w 1966 roku w Anglii. Ich kolory biorą się od sygnalizatorów drogowych – żółty to ostrzeżenie, czerwony to stop (koniec gry). Sędzia pokazuje je za brutalną grę, celowe zagranie ręką, bądź pyskowanie sędziemu.  Zawodnik, który ma na koncie jedną żółtą kartkę może kontynuować grę,  gdy otrzyma drugą, musi opuścić plac gry. Sędzia może wyrzucić z boiska maksymalnie czterech zawodników jednej drużyny.  Jeżeli na boisku zostanie 6 graczy, arbiter przerywa mecz i przyznaje walkowera (czyli 3:0 dla drużyny przeciwnej)

https://www.youtube.com/watch?v=nZQ4oMUDVGo

Przedstawiliśmy wszystkie podstawowe zasady piłki nożnej, mamy nadzieję, że część z naszych czytelników bardziej świadomie będzie śledzić poczynania na boisku.

Kategoria artykułu
Sport

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.