87
Views

Sieć 5G to przyszłość komunikacji bezprzewodowej. Obecnie jej możliwości są nieco ograniczone i użytkownicy komercyjni nie mogą korzystać z pełnej prędkości połączenia internetowego. Prace nad rozwojem sieci trwają w dalszym ciągu. Plus, który jest jednym z polskich operatorów komórkowych, oferujących łączność z nową generacją sieci ustanowił rekord szybkość transferu danych!

Nowy rekord sieci transferu danych komercyjnej sieci 5G

Szybkość transferu to główny aspekt, na który zwracamy uwagę podczas wyboru naszego internetu. Szybkość nowego standardu jest o kilkadziesiąt razy szybsza niż w przypadku LTE. W przypadku sieci 4G maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć wynosi do 300 Mbps. W przypadku sieci 5G jest to nawet 30 Gbps! Oczywiście wartość ta jest niższa w przypadku komercyjnego rozwiązania, jednak w dalszym ciągu wyższa, niż w przypadku LTE!

Przeczytaj także: ZTE Axon 30 5G z rozwiązaniem, którą zazdroszczą inni producenci

Plus właśnie ustanowił nowy rekord transferu danych komercyjnej sieci nowego standardu w Polsce! Rekordowy pomiar uzyskano w centrum Piotrkowa Trybunalskiego i udało się osiągnąć szybkość aż 1 GB/s! W osiągnięciu takiej prędkości pomogło połączenie sygnału sieci 5G i LTE. Prędkość zarejestrowano w wielu testach pomiaru prędkości transferu internetowego w optymalnych warunkach!

Plus łamie bariery

Osiągnięcie prędkości na poziomie 1 Gb/s jest dużym osiągnięciem, które w przyszłości pozwoli każdemu użytkownikowi korzystać właśnie z takich szybkości. Zanotowanie takiej prędkości było możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich ustawień. Operator wykorzystał pasma o szerokości 40 MHz dla 5G oraz 20 Mhz i 10 Mhz dla sieci 4G. Jak możemy również przeczytać, sieć 5G od Plusa wykorzystuje pasmo przenoszenia 2600 MHz TDD, które w tym przypadku zostało wzmocnione przez architekturę LTE na pasmach 1800 MHz i 2100 MHz.

Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus osiągnięcie to skomentował następująco:

„Cały czas rozwijamy nasze 5G. Nie tylko w zakresie pokrycia kraju, ale również parametrów technicznych. Osiągane obecnie szybkości transferu sprawiają, że będzie ono jeszcze lepiej służyło mieszkańcom Polski, którzy mogą korzystać z najlepszego internetu, kiedy i gdzie chcą oraz na wybranym przez siebie urządzeniu”

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

All Comments

  • Wiadomo było że Plus ma wielokrotnie szybsze 5G niż inne sieci ale taki speed jest dużo lepszy niż net stacjonarny

    observer 11/08/2021 14:47
  • Zwrócicie tylko uwagę na bardzo ważną rzecz. Nowy rekord to 1Gb/s, a nie 1GB/s. To bardzo duża różnica

    Kuba 11/08/2021 10:13