Legendary Rover

Polski łazik marsjański w finale międzynarodowego konkursu

Legendary Rover – studenci z Politechniki Rzeszowskiej

Legendary Rover to 17-osobowa grupa zdolnych studentów trzech różnych wydziałów Politechniki, którzy w oparciu o własne, nowatorskie i innowacyjne pomysły wspólnie realizują projekt badawczy dotyczący budowy analogu łazika marsjańskiego. Model został zbudowany pod kątem prestiżowych, międzynarodowych zawodów University Rover Challenge, które rokrocznie, pod okiem inżynierów z NASA, odbywają się na terenie ośrodka badawczego symulującego środowisko Marsa. Studenci z Legendary Rover dwukrotnie zdobyli już tam tytuł MISTRZA ŚWIATA (2016, 2015) oraz III miejsce w roku 2014, pokonując przy tym 30 drużyn z całego globu. W obecnym roku planują powtórzyć swój sukces i są na dobrej drodze do celu, bo znaleźli się w konkursowym finale.

 

Studenci z Rzeszowa docenieni w międzynarodowym konkursie

Tegorocznym partnerem strategicznym projektu został Samsung Inkubator z Rzeszowa, w którym rozwijane są pionierskie pomysły polskich startupów. To idealne miejsce dla innowatorów z grupy Legendary Rover, tym bardziej że sami są także z Rzeszowa. Dzięki wsparciu firmy Samsung zespół otrzymał pomoc finansową na organizację wyjazdu oraz wyposażył łazika w kamery GEAR 360, zapewniając dzięki nim doskonałą widoczność operatorowi łazika. Jesteśmy bardzo dumni, że Polacy osiągają takie sukcesy na świecie – mówi Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager w Samsung Electronics Polska. I choć nasze urządzenia tworzymy z myślą o codziennych potrzebach ludzi na ziemi, cieszymy się bardzo, że kamery GEAR 360 znalazły też zastosowanie w budowie kosmicznego robota – dodaje.

 

University Rover Challenge

Zawody University Rover Challenge rozpoczną się w czwartek, 31 maja, na pustyni, na której warunki są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Jest to teren rezerwatu Mars Desert Research Station w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Ekipa Legendary Rover dotarła już z łazikiem na miejsce i sprawdza działanie robota w konkursowych warunkach. Testuje komunikację pomiędzy stacją operatorską, a robotem, pobiera próbki czerwonej gleby, które dalej bada pod kątem występowania w nich oznak życia. Testuje również swoje autonomiczne systemy, dzięki którym łazik porusza się samodzielnie. Dzięki pierwszym wnioskom, które wyciągnęliśmy po sprawdzeniu naszych rozwiązań w warunkach górsko-pustynnych wprowadzamy do modelu udoskonalenia, wymieniamy drobne elementy i dostosowujemy konstrukcję – relacjonuje Joanna Baran, członkini zespołu. Po czym dodaje – Mierzymy wysoko, ponieważ chcemy powtórzyć sukces sprzed lat. Jesteśmy zmotywowani, a kolejne trudności jakie napotykamy dodają nam jeszcze więcej pewności siebie.

Zmagania Legendary Rover można śledzić na bieżąco na ich profilu na Facebooku https://www.facebook.com/legendaryrover/

Źródło: Samsung.