Site icon MenWorld.pl

Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu!

Obecne narzędzia do tłumaczenia obcych języków od Google i Microsoftu prezentują zadowalający poziom, który pozwala na dość trafne tłumaczenia. Okazuje się, że polski tłumacz uzyskał znacznie lepsze wyniki niż narzędzia gigantów. Stworzyli go studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Polacy zrobili lepsze narzędzie do tłumaczenia niż Google i Microsoft

Z tłumacza Google czy Microsoftu korzysta praktycznie każdy. Narzędzia te pozwalają na przekładanie pojedynczych słów, zdań czy dłuższych tekstów z języka obcego na ojczysty. O ile do doskonałości im daleko, to jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat ich dokładność jest zdecydowanie większa.

Przeczytaj także: Twierdził, że SI Google jest świadome. Teraz został zwolniony! Gigant coś ukrywa?

Okazuje się, że polski tłumacz stworzony przez studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zdecydowanie skuteczniejszy niż narzędzia od Google i Microsoftu.

Polski tłumacz skuteczniejszy od narzędzi gigantów

Za stworzenie polskiego tłumacza odpowiadają doktoranci Artur Nowakowski i Gabriela Pałka oraz magistranci Mikołaj Pokrywka i Kamil Guttmann z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polski tłumacz został stworzony w ramach udziału konkursu General MT Shared Task odbywający się w ramach Workshop for Machine Translation 2022. Projekty biorące udział w konkursie miały wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz maszynowe uczenie do tłumaczenia tekstów i mowy.

Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu_1

Konkurs wymagał stworzenia narzędzia, który był w stanie tłumaczyć teksty pomiędzy wybranymi językami w takich kategoriach jak e-commerce, konwersacje między osobami (np. chat), social media i aktualności. Polski tłumacz stworzony przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tłumaczył tekst z języka ukraińskiego na czeski i z czeskiego na ukraiński. Dwa miesiące pracy sprawiły, że system stworzony przez Polaków był skuteczniejszy niż narzędzia Google i Microsoftu. To sprawiło, że zajęli oni pierwsze miejsce w obu kategoriach tłumaczeń.

Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu_1

Źródło i fot: UAM/Pixabay

Exit mobile version