Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu!

Obecne narzędzia do tłumaczenia obcych języków od Google i Microsoftu prezentują zadowalający poziom, który pozwala na dość trafne tłumaczenia. Okazuje się, że polski tłumacz uzyskał znacznie lepsze wyniki niż narzędzia gigantów. Stworzyli go studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Polacy zrobili lepsze narzędzie do tłumaczenia niż Google i Microsoft

Z tłumacza Google czy Microsoftu korzysta praktycznie każdy. Narzędzia te pozwalają na przekładanie pojedynczych słów, zdań czy dłuższych tekstów z języka obcego na ojczysty. O ile do doskonałości im daleko, to jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat ich dokładność jest zdecydowanie większa.

Przeczytaj także: Twierdził, że SI Google jest świadome. Teraz został zwolniony! Gigant coś ukrywa?

Okazuje się, że polski tłumacz stworzony przez studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zdecydowanie skuteczniejszy niż narzędzia od Google i Microsoftu.

Polski tłumacz skuteczniejszy od narzędzi gigantów

Za stworzenie polskiego tłumacza odpowiadają doktoranci Artur Nowakowski i Gabriela Pałka oraz magistranci Mikołaj Pokrywka i Kamil Guttmann z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polski tłumacz został stworzony w ramach udziału konkursu General MT Shared Task odbywający się w ramach Workshop for Machine Translation 2022. Projekty biorące udział w konkursie miały wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz maszynowe uczenie do tłumaczenia tekstów i mowy.

Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu_1

Konkurs wymagał stworzenia narzędzia, który był w stanie tłumaczyć teksty pomiędzy wybranymi językami w takich kategoriach jak e-commerce, konwersacje między osobami (np. chat), social media i aktualności. Polski tłumacz stworzony przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tłumaczył tekst z języka ukraińskiego na czeski i z czeskiego na ukraiński. Dwa miesiące pracy sprawiły, że system stworzony przez Polaków był skuteczniejszy niż narzędzia Google i Microsoftu. To sprawiło, że zajęli oni pierwsze miejsce w obu kategoriach tłumaczeń.

Polski tłumacz lepszy niż narzędzia Google i Microsoftu_1

Źródło i fot: UAM/Pixabay

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Rosja nie zagra na Euro 2024! Sborna wyrzucona z turnieju!

Reprezentacja Sbornej, jak i wszystkie rosyjskie kluby zostały wyrzucone...

Oto cena Logitech G Cloud! Nie będzie tanio!

G Cloud to handheld przygotowany przez Logitech i chińską...

USB typu C w iPhone już w przyszłym roku!

Czas złącza Lightning powoli dobiega końca. Jak podają najnowsze...

Elektryczne Volvo XC90 określi stan trzeźwości kierowcy i wykona odpowiednie ruchy

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niedozwolone i najczęściej...

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj