Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem
140
Views

Właśnie pojawiła się informacja, która może poprawić humor osobom borykającym się z tą chorobą. Polski diabetomat niebawem pojawi się w sprzedaży. Będzie to przełom w analizie cukru we krwi! Dlaczego? Osoby, które mają cukrzycę doskonale wiedzą, jak irytujące są tzw wkłucia, które pomagają w analizie poszczególnych parametrów.

Blisko pół miliarda osób na całym świecie choruje na cukrzycę. W Polsce mowa o około trzech milionach osób. Jest to choroba cywilizacyjna, która wynika z zaburzonego wydzielania bądź działania insuliny. Jest to hormon, który produkuje trzustka. Ma on za zadanie regulować wchłanianie cukru z krwi. Niestety, diabetycy, którzy chorują na cukrzycę muszą sami zajmować się kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. W przypadku zauważenia nieprawidłowości muszą podać sobie insulinę bądź leki doustne. Jak chorzy kontrolują poziom cukru? Dziś wykorzystywane są glukometry paskowe, które wykorzystują kroplę krwi do wykonania pomiaru. Oczywiście, metoda ta wymaga nakłucia skóry palca, co jest uciążliwe i niewygodne.

Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem
Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem

Istnieje alternatywna opcja mierzenia cukru. Wykorzystuje się do tego sensor, który ma za zadanie kontrolować te wartości. Dzięki temu chory nie musi codziennie kłuć palca, aby “udostępnić” kroplę krwi do badania. W tym przypadku sensor wkłuwamy w ciało np. raz na dwa tygodnie. Tak czy inaczej, jest to narzędzie, które wymusza na chorym ostrożność, gdyż może się on uszkodzić. Naukowcy z Polski poszli o krok dalej. Wymyślili urządzenie, które w pewnym stopniu przypomina… alkomat.

Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem ułatwi życie cukrzykom

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu opracowało tak zwany analizator oddechu. Urządzenie to potrafi bezinwazyjnie monitorować poziom cukru we krwi dzięki wykorzystaniu substancji chemicznych, które powstają w wyniku pewnych procesów biologicznych w naszym organizmie. W skrócie, zamiast kilka razy na dzień kłuć palec, cukrzyk będzie mógł dmuchając sprawdzić, jak wygląda poziom cukru we krwi. Jak opisuje to urządzenie Wojciech Andrysiewicz z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu?

Urządzenie jest proste i intuicyjne. Choć pracowaliśmy nad nim z myślą o wszystkich chorych na cukrzycę, to w szczególności mieliśmy na uwadze potrzeby pacjentów z niepełnosprawnościami ruchowymi czy wzrokowymi. To dla tej grupy badanie poziomu cukru w tradycyjny sposób jest szczególnie uciążliwe. Diabetomat zwiększy samodzielność tych osób i pozwoli im na lepsze monitorowanie stanu zdrowia

Wojciech Andrysiewicz
Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem
Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem

Polski diabetomat jak… alkomat. Kiedy polskie urządzenie będzie dostępne w sprzedaży?

Na chwilę obecną powołano spółkę, która jest niezbędna w procesie komercjalizacji. Autorzy projektu informują, że wkrótce urządzenie wejdzie na rynek. Nie ma niestety żadnych konkretów na ten temat. Warto dodać, że ma się pojawić w przyszłości moduł telemedyczny z oprogramowaniem, które zainstalujemy na smartfonie. Aplikacja ma zapisywać historię pomiarów, a także podpowie, że należy przeprowadzić badanie kontrolne.

Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem
Przełom w analizie cukru we krwi. Polski diabetomat niebawem

Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii zdrowie.

Kategoria artykułu
Zdrowie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.