Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Więc jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać każdą chwilę wolnego czasu na przechadzkach po górach, a z jakiegoś dziwnego powodu Twoja wybranka serca i/lub dzieci wolą spędzać ten czas w domu przed telewizorem, to warto pomyśleć o kompanie, dla którego każde wyjście z domu będzie przygodą życia. Czy to wpięcie się na Kasprowy czy bieganie po plaży, pies dotrzyma Ci kroku. Są rasy, które idealnie pasują do aktywnego stylu życia właściciela. Oto psy, a konkretnie 10 ras na które warto zwrócić uwagę.

Dla sprostowania: Oczywiście nie każemy Ci wybierać między tymi rasami psów, bo każdy ma swoje upodobania i potrzeby, nawet wśród pupili. Są to tylko nasze propozycje, które możesz rozważyć i się z nimi zgodzić lub nie. No i pamiętaj, może czasami warto przejść się do schroniska i zaadoptować biednego psiaka, który czeka tylko by wydostać się z tej okropnej klatki i obdarzyć Cię miłością, dzięki której będzie gotów za Ciebie zginąć, niż wydać kolejne tysiące na psa z hodowli. Pamiętaj też, PIES TO NIE ZABAWKA!

Australijski Pies Pasterski

Australijski Pies Pasterski, oczywiście jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Australii, gdzie pomagał miejscowym w opiece nad bydłem podczas długich i wyczerpujących wypraw na targi. Psy te są bardzo inteligentne, silne, czułe i tryskają energią. Ich największą zaletą jest wytrzymałość i silny instynkt opieki. Te psy po prostu mają życie na zewnątrz we krwi, od dawien dawna biegały po wielkich farmach zaganiający bydło do zagrody. W Australii jest bardzo popularnym psem rodzinnym.

Typy psów: pasterskie

Rozmiar: 46 – 51 cm (psy), 43 – 48 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Owczarek Australijski

Mimo nazwy, Owczarek Australijski, psy te zostały wyhodowane w Stanach Zjednoczonych. Ich nazwa pochodzi od owczarków baskijskich, z którymi są spokrewnione (psy te przybyły do USA z Australii w okolicach 1800 roku). Owczarki Australijskie są bardzo mądrymi psami, są lojalne do bólu i bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Wielką radość sprawia im wykonywanie poleceń i przebywanie na łonie natury, z drugiej strony taką samą radość czerpią z siedzenia w aucie obok swojego ludzkiego kompana. Owczarki te bardzo szybko się uczą i są łatwe w tresurze. Psy te często używane są do pracy z dziećmi czy w pracach grupowych. Uwielbiają aktywność fizyczną.

Typy psów: pasterskie

Rozmiar: 51 – 58 cm (psy), 46 – 53 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Berneński pies pasterski

Psy, które upodobały sobie chłodniejsze klimaty. Berneńskie psy pasterskie wywodzą się z farm znajdujących się w Szwajcarii. Na nich właśnie pracowały jako psy farmerskie, zaganiające bydło i broniące posesji. W dzisiejszych czasach bardzo często pracują jako psy ratunkowe. Mimo, że to duże psy to posiadają z reguły spokojne usposobienie i są bardzo wesołe. Przy wyborze właśnie tego psa należy pamiętać, że posiadają one dość grubą sierść, więc nie nadają się do klimatu, gdzie średnia temperatura to 30 stopni celsjusza.

Typy psów: pracujące

Rozmiar: 64 – 70 cm (psy), 58 – 66 cm (suki)

Żywotność: 6-8 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Border Collie

Oryginalnie rasa ta wywodzi się od roboczej rasy collie, które trzymane były w hrabstwach Anglii i Szkocji. Border Collie to psy średniej wielkości z wielkim zasobem energii. Łatwo się nie zmęczą i z odpowiednim zasobem wody i jedzenia dotrzymują Ci kroku podczas najdłuższych wspinaczek. Są również bardzo mądre oraz uwielbiają bawić się gry, które wymagają siły i zręczności. Zazwyczaj są bardzo zawzięte.

Typy psów: pasterskie

Rozmiar: 50 – 55 cm (psy), 47 – 52 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Pies, który jest częstym bywalcem polowań i innego tego typu “zabaw”. Są to psy, które uwielbiają biegać, dlatego myśliwi obrali sobie tego psa jako ulubionego. Mimo to, psy te są bardzo wszechstronne i bardzo przyjazne. Niestety, wyżły te są bardzo uparte i trudne w tresurze, jednak gdy poświęcisz im czas i swoje nerwy to na końcu przekonasz się, że było warto. Nie tylko zyskasz posłusznego psa, ale też lojalnego przyjaciela. Pamiętaj, że psy te posiadają bardzo krótką sierść, więc jeśli lubisz wyjeżdżać i zdobywać śnieżne szczyty, to nie jest to pies dla Ciebie.

Typy psów: gończy

Rozmiar: 62 – 66 cm (psy), 58 – 63 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Labrador Retriever

Labradory z początku były pomocnikami rybaków. Przeciągały sieci pełne ryb na zimnych wodach północnego Atlantyku. W dzisiejszych czasach znane są jako idealne psy rodzinne, pełne miłości. Jest to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. To, że sprawują się jako psy domowe, nie znaczy, że nie są przystosowane do aktywnego spędzania czasu. Coś z przodków im zostało, więc dobrze sprawują się jako pomocnicy służ celnych, ratowniczych czy też psy gończe, więc myśle, że przeprawy przez pagórki, górki i góry nie stanowiłby dla nich żadnego problemu.

Typy psów: aportujące

Rozmiar: 56 – 57 cm (psy), 54 – 56 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Portugalski pies dowodny

Prawdopodobnie najrzadszy pies na tej liście. Portugalski pies dowodny zaczynał jako pomocnik rybaków, gdzie pomagał przeciągać sieci czy nawet zapędzać ryby we wcześniej wspomniane sieci. Są bardzo dobrze przystosowane do otaczającej nas przyrody, a woda to ich żywioł – niech świadczy o tym fakt, że ich łapy posiadają błonę pławną. Psy te, również bardzo dobrze sprawują się w rodzinie i w domowych warunkach. Nawet były Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama posiada psa o imieniu Bo, który jest właśnie przedstawicielem tej rasy. Jeśli już zdecydujesz się na tą rasę, pamiętaj, że przez ich obszerną i grubą sierść trzeba bardzo mocno o nie dbać.

Typy psów: aportujące

Rozmiar: 56 – 57 cm (psy i suki)

Żywotność: 10-14 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Rhodesian ridgeback

Rasa tych psów wywodzi się z Rodezji, która znana jest teraz pod nazwą Zimbabwe. Rhodesian rigerback to rasa, która została wyhodowana do celu, który osiągnęło kilka ras zwierząt – do polowania w Afryce. Tak, te psy polowały na tych samych terenach, które są domem dla lwów, hipopotamów, słoni czy krokodyli. To bardzo dużo świadczy o tej rasie. W dzisiejszych czasach znane są ze swojej inteligencji i atletyzmu i być może nie są tak energiczne jak psy pasterskie, ale na pewno poradzą sobie na wymagającym szlaku.

Typy psów: gończe

Rozmiar: 63 – 67 cm (psy), 61 – 66 cm (suki)

Żywotność: 10-12 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Husky syberyjski

Husky syberyjski to oczywisty wybór wśród psów, które więcej czasu będą spędzać w zimnych stronach. Przecież to praktycznie wilki! Husky są bardzo uparte i niezbyt lubią współpracować, zwłaszcza z ludźmi bez wcześniejszego doświadczenia z tą rasą. Jeśli jednak poradzisz sobie z ich niesubordynacją i indywidualnością zyskasz wspaniałego kompana do wycieczek. Niestety z racji z tego, że psy te stały się ostatnio bardzo popularne, coraz to łatwiej trafić na mieszańca (które wcale nie są gorsze, broń Boże). Psy silne i posiadające duży pokład energii, nie bez przyczyny zostały najpopularniejszymi psami zaprzęgowymi.

Typy psów: zaprzęgowe

Rozmiar: 53 – 56 cm (psy), 51 – 56 cm (suki)

Żywotność: 12-15 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Wyżeł węgierski krótkowłosy

Można przyjąć, że wyżeł węgierski krótkowłosy to po prostu węgierska wersja wyżła niemieckiego krótkowłosego. Psy te oczywiście przeznaczone były i dalej są do polowań. Różnica między węgierski i niemieckim wyżłem krótkowłosym, oczywiście poza maścią sierści, jest taka, że wyżeł węgierski nawiązują bliższą więź ze swoim właścicielem. Mimo to, że posiadają one krótką sierść i raczej powinny przebywać w ciepłych partiach świata, ich skóra podatna jest na chorobę raka skóry. Więc jeśli planujesz podróżować po słonecznych krajach ze swoim wyżłem węgierskim, pamiętaj by odpowiednio zabezpieczyć go przed promieniami słonecznymi.

Typy psów: gończy

Rozmiar: 58 – 64 cm (psy), 54 – 60 cm (suki)

Żywotność: 10-14 lat

Psy, które dzielnie dotrzymają Ci kroku

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Polski konkurent dla Battlefielda – World War 3 za darmo

Studio The Farm 51 poinformowało, że polski FPS -...

Polska vs Holandia. Gdzie oglądać mecz Ligi Narodów?

Reprezentacja Polski powoli przygotowuje się od Mistrzostw Świata w...

Nicholas Latifi odchodzi z Williamsa. Kto go zastąpi?

Stało się to, o czym cały świat F1 mówił...

OnePlus 11 Pro – specyfikacja ujawniona!

Wygląd OnePlus 11 Pro został ujawniony już w zeszłym...

ART FACTOR – The Pop Legacy in Post-War Italian Art. Jedyna taka wystawa w Polsce!

Jeśli jesteście fanami sztuki współczenej, to nie możecie tego...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj