Podczas choroby dystans społeczny jest teraz częścią naszej „nowej normalności”, nic więc dziwnego, że wirtualna wizyta u lekarza staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Z jednej strony wizyty online nie są odpowiedzią na każdy problem medyczny, ale można być zaskoczonym, gdy dowiemy się, jak wiele schorzeń można skutecznie leczyć bez wychodzenia z domu. Poradnia telemedyczna jest do tego idealnym miejscem.
Wirtualna wizyta u lekarza. Nigdy nie byłeś? Dowiedz się, jak to wygląda.
Już śpieszymy z wyjaśnieniem, jak działają poradnie telemedyczne, e-Wizyty oraz czego możemy się po nich spodziewać. Spotkanie z lekarzem możemy odbyć za pośrednictwem czatu, rozmowy telefonicznej lub wideo.
Recepta online i wirtualna wizyta u lekarza. Jak to wygląda?
Jakie schorzenia są odpowiednie do leczenia za pośrednictwem konsultacji online?
Jeżeli przypuszczamy możliwość wystąpienia u nas objawów COVID-19, to pozostanie w domu, będzie najlepszym sposobem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Jeśli występują u Ciebie bardziej poważne objawy, takie jak:
- Duszności,
- Suchy kaszel,
- Gorączka,
- Chroniczne osłabienie organizmu,
- Utrata węchu oraz smaku.
Najlepiej zasięgnąć osobistej pomocy medycznej.
Recepta online i wirtualna wizyta u lekarza. Jak to wygląda?
Czego można się spodziewać podczas wizyty online u lekarza?
Poradnia telemedyczna, przez którą przeprowadzane są wirtualne wizyty, stanowi fundament komunikacji z lekarzem. Zapyta Cię on o objawy oraz samopoczucie. Może również przeprowadzić badanie wizualne (za pomocą kamery) i obejrzeć Cię pod kątem wysypki lub innych zmian fizycznych. W niektórych przypadkach, kiedy problem zdrowotny będzie bardziej złożony, specjalista może zalecić Ci umówienie się osobiście do gabinetu na badania fizykalne. Jednak w wielu przypadkach wirtualne wizyty w zupełności wystarczą, aby rozwiązać mniej palące problemy zdrowotne. Ponadto lekarz, jeśli uzna za zasadne może wystawić takie dokumenty jak: recepta online, e-Zwolnienie czy też elektroniczne skierowanie.
Czy istnieje możliwość, aby zarządzać chorobami przewlekłymi za pomocą telemedycyny?
Z usług poradni telemedycznej mogą również skorzystać pacjenci, którzy borykają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, choroby serca, czy cukrzyca. Lekarze świadczący swoje usługi za pośrednictwem internetu gwarantują, że mogą pomóc pacjentom w zdalnym monitorowaniu ich chorób przewlekłych.
Recepta online i wirtualna wizyta u lekarza. Jak to wygląda?
Jakie plusy oraz minusy e-Wizyt możemy wyróżnić?
Zacznijmy od zalet wirtualnych wizyt:
- Zwykle można umówić się na konsultacje online znacznie szybciej niż na wizytę stacjonarną,
- Być może pacjent nie będzie musiał brać urlopu w pracy, ponieważ niektórzy specjaliści oferują swoje usługi również w godzinach wieczornych, weekendy oraz święta,
- Jeśli nie ma się prawa jazdy, a dojazd komunikacją miejską jest nie lada wyzwaniem lub gabinet lekarza jest znacznie oddalony od miejsca zamieszkania, to nie trzeba się martwić o zaplanowanie przejazdu na wizytę stacjonarną,
- Nie ma konieczności odwiedzania zatłoczonych poczekalni przed gabinetem lekarskim, gdzie można złapać infekcję lub zarazić innych,
- Koszt wizyt online może być niższy niż tych stacjonarnych,
- Duża oszczędność czasu dla pacjentów,
- Ogromny komfort psychiczny dla pacjentów, którzy mogą uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu,
- Możliwość otrzymania recepty online, e-Skierowania a także e-Zwolnienia.
A teraz kilka minusów, które możemy przypisać e-Wizytą:
- Nie wszystko możemy załatwić za pośrednictwem konsultacji online, niektóre schorzenia i diagnozy wymagają osobistej wizyty u lekarza,
- Do wirtualnych wizyt konieczne jest posiadanie urządzenia mobilnego oraz dobrego dostępu do internetu,
- Możesz nie czuć się tak komfortowo oraz pewnie, rozmawiając z lekarzem przez internet, zwłaszcza jeśli podoba Ci się osobisty aspekt wizyt stacjonarnych.
Wraz z postępem technologicznym poradnia telemedyczna coraz bardziej zyskuje na popularności. Coraz więcej lekarzy tworzy swoim pacjentom, możliwość korzystania z wirtualnych wizyt, aby zapewnić im szybką diagnozę problemów medycznych. Może nie uzyska się takiej bliskości, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale dzięki nowej technologii nadal można spotkać się z lekarzem w zaciszu własnego domu.
Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii zdrowie.