Rosjanie też będą mieć swój internet satelitarny!

Rosja planuje odciąć się od globalnej sieci internetowej i wykonuje wszystkie potrzebne ruchy, aby tak się rzeczywiście stało. Według najnowszych zapowiedzi Rosjanie pracują nad internetem satelitarnym, który ma być już dostępny w 2024 roku!

Rosja odłącza się od internetu globalnego

Rosjanie chcą w dokładniejszy sposób inwigilować w treści, które udostępniane są w internecie na terenie ich kraju. W 2020 roku prezydent Putin podpisał dokument, który pozwala na blokowanie największych portali społecznościowych, które dyskryminują rosyjskie treści.

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, która mówiła, że Rosja prawdopodobnie zablokuje w swoim kraju serwis YouTube. Wszystko za sprawą niemieckich kanałów wspieranych przez rosyjski rząd. Kanały te zostały usunięte z serwisu za szerzenie dezinformacji. Na groźbach się skończyło, jednak plan odcięcia się od globalnej sieci, jest coraz bliższy spełnienia. Według wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrija Miedwiediewa, wszystko jest już przygotowane do tego ruchu.

Reklama

Przeczytaj także: Rosja odetnie się od YouTube? Poszło o dwa kanały

Rosjanie jak Musk. Szykują internet satelitarny

Jak przyznał szef Roskosmos, Dimitrij Rogozin Rosja od jakiegoś czasu pracuje nad nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest internet satelitarny. Szef państwowej korporacji kosmicznej wyznał, że jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem i projekt nie napotka żadnych problemów, to program o nazwie „Sfera” będzie działał już od 2024 roku!

W ramach programu „Sfera” Rosja wyda w 2022 roku 7 miliardów rubli, czyli około 400 mln złotych. Środki te zostaną przeznaczone na opracowanie prototypów dwóch statków kosmicznych – Skif dla internetu i Maraton dla internetu rzeczy. Jeden rozpocznie swoją misję w 2022 roku, drugi rok później. Jeśli testy się powiodą, Rosja wystrzeli w kosmos satelity, które zapewnią całemu państwo dostęp do internetu satelitarnego.

Źródło: TASS

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama