140
Views

AI jest od nas lepsze w wielu kwestiach i jak się okazuje, jest także lepszym artystą. Sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny. Wynik konkursu rozwścieczył pozostałych uczestników. Nie dość, że przegrali, to jeszcze z komputerem! 

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny w Kolorado

W Kolorado ogłoszono konkurs artystyczny, który polegał na stworzeniu obrazu. Do konkursu Colorado State Fair Fine Arts zgłosiło się wielu uczestników, a wśród nich był Jason M. Allen, który na co dzień jest projektantem gier komputerowych. Nikt nie spodziewał się, że Allen do stworzenia swojej pracy wykorzysta sztuczną inteligencję!

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs, co rozwścieczyło innych artystów
Sztuczna inteligencja wygrała konkurs, co rozwścieczyło innych artystów

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja maluje ostatnie selfie na Ziemi! Zobaczcie mrożące krew w żyłach wizje!

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs! Jason M. Allen wygrał w kategorii “sztuka cyfrowa/fotografia zmanipulowana cyfrowo”. Praca, którą stworzył Allen, nazywa się “Théâtre D’opéra Spatial” (tł. Kosmiczny Teatr Operowy”. Mężczyzna, ku niepocieszeniu wszystkich innych uczestników, używając AI, nie naruszył regulaminu konkursu i zgarnął nagrodę w wysokości 300 dolarów. 

Obraz nie ma duszy, nie został stworzony przez człowieka. Autor broni swoich racji

Do stworzenia obrazu wykorzystano aplikację Midjournej. Podobnie jak popularny Dall.E mini, AI może tworzyć obrazy na podstawie słów, jednak jest to zdecydowanie bardziej rozbudowane narzędzie, które dodaje bardziej zaawansowane efekty. Dzięki zaawansowaniu sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny, co rozwścieczyło innych artystów. “Théâtre D’opéra Spatial” to surrealistyczny obraz łączący w sobie styl renesansowy ze steampunkowym. 

sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny
“Théâtre D’opéra Spatial”, wyk. Jason. M. Allen (źródło: CNN)

Oczywiście to, że sztuczna inteligencja wygrała konkursu artystyczny, wywołało poruszenie w sieci. Jedni twierdzą, że Allen nie może przyjąć nagrody za coś, czego sam nie stworzył. Inni z kolei podkreślają, że tak stworzony obraz nie posiada czegoś, co powinna mieć każda praca – duszy. Autor nie zgadza się z tymi słowami i podkreślił, że stworzenie obrazu nie polegało jedynie na wpisywaniu słów, a uzyskanie końcowego efektu w trzech pracach (bo tyle zgłosił do konkursu) zajęło mu ponad 80 godzin. Podkreślił, że wpisał on ponad 900 poleceń, zanim uzyskał to, co go usatysfakcjonowało. 

Źródło: CNN

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.