Właściciele domów, którzy chcą czuć się bezpiecznie, powinni zainwestować w rozwiązanie typu Tapo C310. Jest to kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego. Sprawdźmy, czy oferuje dobrą jakość nagrań zarówno w dzień, jak i w nocy.

Mieliśmy już okazję sprawdzać możliwości kamery Tapo C210, która zgodnie z zaleceniem producenta będzie idealnym modelem do monitoringu wewnętrznego. Oczywiście, warto również mieć na oku to, co dzieje się na zewnątrz. Mam na myśli na przykład miejsce parkowania naszego samochodu. Czy Tapo C310 będzie odpowiednim modelem wśród produktów marki Tapo? Czas się przekonać, ale najpierw specyfikacja techniczna oraz zawartość opakowania.

Tapo C310 – specyfikacja techniczna

  • Łączność Wi-Fi: 2,4 GHz, WPA/WPA2 PSK, 128-biy AES z SSL/TLS
  • Wideo: kompresja H.264, 15 klatek na sekundę
  • Kamera: przetwornik 1/2,7″, rozdzielczość 3 Mpix (2304 x 1296)
  • Funkcje dodatkowe: transmisja dwukierunkowa, wbudowany mikrofon oraz głośnik, diody IR do nagrywania w ciemności, czujnik ruchu

W zestawie producent umieścił kamerę, 3-metrowy przewód zasilający, zestaw montażowy oraz wodoodporne mocowanie kabli.

Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego
Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego

Montaż i konfiguracja

Zamontowanie kamery w odpowiednim miejscu ułatwia szablon, który pozwala nam na odpowiednie ulokowanie wkrętów. Producent zadbał również o ochronę elektroniki przed wilgocią – w końcu jest to kamera zewnętrzna z certyfikatem IP66. Jedyny przewód, z jakiego będziemy zapewne korzystać to ten doprowadzający prąd do Tapo C310. Na szczęście, ma on aż trzy metry długości, dlatego raczej powinniśmy poradzić sobie z montażem. Kamera komunikuje się z nami za pośrednictwem sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Nie powinniśmy mieć problemu z zasięgiem, a pomogą w tym dwie duże anteny ulokowane na obu bokach urządzenia. Jeśli jednak preferujemy łącze przewodowe, jest taka możliwość za pomocą portu LAN.

Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego
Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego

Sama konfiguracja jest banalna i w tym celu wykorzystamy oprogramowanie znane nam już z modelu C210. Dla przypomnienia, pobieramy aplikację dostępną na iOS oraz Android, montujemy kartę pamięci typu microSD, uruchamiamy kamerę, a następnie przeprowadzamy konfigurację i sterujemy urządzeniem. Obsługa jest bardzo prosta, bowiem oprogramowanie jest zaprojektowane tak, by nawet laik mógł sobie z nim poradzić. Warto jeszcze dodać, że maksymalna pojemność karty pamięci, którą zamontujemy w kamerze nie może przekraczać 128 GB.

Właściwości kamery Tapo C310

Prezentowany model został wyposażony w obiektyw oferujący rozdzielczość 3 Mpix, co przekłada się na wysoką jakość nagrań – zarówno w dzień, jak i w nocy. Próbne materiały możecie zobaczyć w dalszej części artykułu. Warto wspomnieć, że kamera została wyposażona w czujnik ruchu. Jeśli wykryje “intruza”, czym prędzej nas o tym powiadomi, a dodatkowo uruchomi alarm dźwiękowy i świetlny by odstraszyć nieproszonych gości. Dodatkowo, za sprawą dwukierunkowej transmisji audio będziemy mogli nie tylko słyszeć to, co dzieje się np. na podwórku, ale również mówić do osoby, którą zauważymy.

Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego
Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego

Pliki wideo są przechowywane na karcie pamięci. Tak jak już wcześniej sugerowałem, powinien to być nośnik o pojemności 128 GB, aby mógł zarchiwizować jak najwięcej materiałów. Dodatkiem (aczkolwiek w moim przypadku rzadko używanym) jest możliwość obsługi kamery za pomocą poleceń głosowych z wykorzystaniem Asystenta Google lub Amazon Alexa.

Tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie jest tryb nocny. Kamera do monitoringu zewnętrznego oferuje nam zasięg do trzydziestu metrów i to w całkowitej ciemności! Diody IR pomagają w skutecznym przechwytywaniem obrazu w tych naprawdę trudnych warunkach. To duży atut, szczególnie, jeśli mamy np. duży ogród. Jedyne czego brakuje do szczęścia to obracana głowica. No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego
Tapo C310 - kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego

Tapo C310 – próbne nagrania

Poniżej przedstawiamy testowe materiały wideo i foto, które wykonaliśmy za pomocą testowanej kamery Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego. Jak widać, obraz jest naprawdę dobry, niezależnie od pory dnia i nocy. Krótko mówiąc, Tapo C310 spisuje się w tej kwestii rewelacyjnie.