Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić
118
Views

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem, który zakaże sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Ten zakaz dotknie masę Polaków. W najbliższych tygodniach projekt ten trafi do konsultacji społecznych.

Ten zakaz dotknie masę Polaków

Polski rząd bierze pod lupę jednorazowe e-papierosy, które w ostatnich latach stały się bardzo popularną używką wśród Polaków, zwłaszcza młodzieży. We wtorek, tj. 19 marca, podczas posiedzenia senackich komisji, wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny wyznał, że wprowadzenie takiego zakazu jest konieczne.

Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić
Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić

Przeczytaj także: Jeździsz Uberem czy Boltem? Bez tego stracisz pracę

Jest ten zakaz procedowany w tej chwili i zasadniczym problemem jest to, co do niego dołączymy. (…) Przy okazji wprowadzenia zakazu, możemy zająć się innymi sprawami – możemy wprowadzić również te urządzenia, w których spala się, czy używa substancji, które nie zawierają tytoniu.

oznajmił wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny

Wiceminister zdrowia wyznał także, że zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, jak i ich używania, jest przygotowywany w resorcie zdrowia. Projekt może trafić do konsultacji społecznych w najbliższych tygodniach. Bliżej nie określił jednak wejścia nowych przepisów w życie – najpierw wymagane jest ok. pół roku okresu notyfikacji w UE oraz określony czas, aż projekt rzeczywiście zostanie wprowadzony.

Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić
Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić. Fot. by Yoann Boye, Unsplash

Jednorazowe e-papierosy są popularne wśród młodzieży

Decyzja o wprowadzeniu zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów w głównej mierze została oparta na ich popularności wśród młodzieży. Poszczególne badania wykazują, że z jednorazowych e-papierosów korzysta 6 na 10 osób w przedziale wiekowym od 15. do 18. roku życia. Co ciekawe, wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, nie wyklucza, że zakaz obejmie także podgrzewacze substancji wolnych od tytoniu.

Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić
Ten zakaz dotknie masę Polaków. Rząd chce go szybko wprowadzić. Fot. by Grav, Unsplash

W rozwiązaniach mógłby znaleźć się też zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych e-papierosów, czy podgrzewaczy substancji, które nie zawierają tytoniu.

powiedział wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny

Zakaz ten ma również obejmować używanie tego typu używek w konkretnych miejscach i sytuacjach. Mowa tutaj głównie o środkach publicznego transportu czy miejscach, w których przebywają małe dzieci i kobiety w ciąży.

Źródło: opr. wł./Portal Samorządowy/PAP

Kategoria artykułu
Polityka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.