Urządzenia Samsung mądrzejsze od ludzi? Nastała era AI

Czy sztuczna inteligencja zawładnie naszym światem? Raczej nie, aczkolwiek to w pewnych sytuacjach bardzo pomocna rzecz. Urządzenia Samsung z AI ułatwiają nam wykonywanie codziennych obowiązków. W jaki sposób?
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii. Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii.
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii.

Do świata elektroniki bardzo mocno wkroczyła sztuczna inteligencja. Szczerze? Od pewnego momentu dosłownie każdy chwali się tym, że sprzęt posiada rozwiązania AI. Urządzenia Samsung również należą do tej grupy. Mało tego, tu wcale nie chodzi o smartfony czy nawet telewizory, ale również lodówki, piekarniki i sprzęt sprzątający.

Samsung Galaxy S24 Ultra 1 TB.
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii. Samsung Galaxy S24 Ultra 1 TB.

Kiedyś oglądaliśmy ją w telewizji, na przykład w serialu „Nieustraszony„. Oczywiście, dzisiejsza sztuczna inteligencja nie jest aż tak zaawansowana jak ta w pojeździe KITT, którym jeździł serialowy bohater – Michael Knight, jednak przyznam się – zadziwia mnie to, jak szybko się rozwija. Dziś o AI słyszymy praktycznie na każdym kroku. Kilka dni temu, podczas konferencji prasowej Samsung, zaproszeni goście mogli poznać rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją, które trafiły do sprzętu koreańskiej marki. Sprawdźmy, co zyskają użytkownicy urządzeń Samsung dzięki AI.

Cook Story by Samsung w Warszawie po remoncie.
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii. Cook Story by Samsung w Warszawie po remoncie.

Urządzenia Samsung klasy AI. Co to takiego?

Jak już wspominałem, sztuczna inteligencja bardzo ambitnie wkroczyła w „życie” urządzeń marki Samsung. Dlatego też powstała nowa kategoria sprzętów, które wykorzystują AI aby uczyć się naszych nawyków, a także dostosowywać wszelakie ustawienia. Mowa zarówno o naszej wygodzie, jak i oszczędności czasu i energii. Zresztą, o urządzeniach Samsung klasy AI możecie przeczytać na specjalnej podstronie przygotowanej przez producenta.

Reklama

A jest o czym czytać, bowiem sztuczna inteligencja jest obecna w:

  • 240 sprzętach AGD,
  • wszystkich telewizorach Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED, The Frame z 2023 i 2024 roku,
  • smartfonach Galaxy z rodziny S24, Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22,
  • tabletach z serii Tab S9. 
Telewizor Samsung QE55QN92C z matrycą QLED.
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii. Telewizor Samsung QE55QN92C z matrycą QLED.

Sztuczna inteligencja w sprzęcie kuchennym Samsung

Gotowanie sprawia przyjemność, prawda? Są jednak sytuacje, które irytują. Przykłady? Nie lubisz przygotowywać listy zakupów, bądź szukać pomysłu na obiad, prawda? A może denerwuje cię ustawianie parametrów pieczenia? Całe szczęście, piekarniki czy lodówki Samsung za sprawą AI bardzo mocno wyręczają nas w wielu różnych zadaniach. Z AI Vision oraz AI Pro Cooking gotowanie ma być łatwiejsze. Pisałem już o tym jakiś czas temu – mam na myśli tekst o Cook Story by Samsung, aczkolwiek przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom, o którym mówiła między innymi Jowita Michalska, założycielka Digital University.

Cook Story by Samsung w Warszawie. Zobacz, co oferuje odwiedzającym.
Cook Story by Samsung w Warszawie.

Przykładowo, kamera AI Vision, która trafia do lodówek Samsung może sprawdzić świeżość aż 33 różnych produktów. Wszystko za sprawą dużej bazy zdjęć żywności. Możemy ustawić czas przechowywania w lodówce, a kiedy zbliży się koniec terminu przydatności, otrzymamy komunikat, który zasugeruje aby użyć dany produkt w potrawie. Oczywiście, to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, ale także zapobieganie marnotrawieniu żywności. Mało tego, aby nie zastanawiać się, w jakim przepisie użyć poszczególne składniki, sztuczna inteligencja podpowie jakie potrawy będą odpowiednie.

Idźmy dalej, bo robi się coraz ciekawiej. Mamy już składniki, czas rozpocząć gotowanie. W tym przypadku pomocny będzie AI Pro Cooking, który znajdziemy w piekarnikach Samsung. Co to za rozwiązanie? W piekarniku ulokowano kamerę, która sprawia, że urządzenie rozpozna to, co się w nim znajduje. Następnie oprogramowanie podpowie nam, jakie parametry pieczenia będą najlepsze dla danej potrawy. Wykorzystując aplikację SmartThings, która jest dostępna na smartfony z iOS i Androidem będziemy mogli dowiedzieć się, kiedy wyłączyć piekarnik, a jeśli np. ciasto upiecze się wcześniej, otrzymamy powiadomienie by je wyciągnąć, a to sprawi, że go nie przypalimy.

Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii.
Urządzenia Samsung z AI.

Sprzątanie ze sztuczną inteligencją

Gotowanie to jedno, ale po wszystkim trzeba przywrócić porządek, prawda? Tu również trafiła sztuczna inteligencja, która pozytywnie wpływa na proces zarządzania domem oraz sprawia, że możemy cieszyć się oszczędnością energii. Przykłady? Pralki Samsung z technologią AI EcoBubble. Dzięki nim możemy skutecznie prać nawet w niskiej temperaturze. A to za sprawą inteligentnego czujnika, który sprawia, że pralka potrafi wykryć rodzaj tkaniny. Dzięki temu poprawia wydajność prania poprzez dozowanie takiej ilości wody i detergentu, jaka faktycznie jest potrzebna. Kolejnym etapem jest tworzenie aktywnej piany, która ma wnikać w tkaniny, dzięki czemu zwiększa się efektywność usuwania plam.

W niektórych pralkach dostępny jest także program „Pranie Optymalne AI”. Za sprawą czujników, które są wbudowane w urządzenie, oprogramowanie określa wagę, rodzaj tkanin oraz stopień zabrudzenia. Dzięki temu sztuczna inteligencja optymalizuje ilość zużytej wody i detergentów. Brzmi ciekawie, prawa? Przejdźmy dalej – do odkurzania. W tym przypadku również możemy liczyć na AI. Przykładowo Samsung Jet Bot Combo AI Steam rozpoznaje obiekty w trójwymiarze, dzięki czemu nie musimy sprzątać podłogi przed odkurzaniem. Sprzęt dostosuje moc i tryb sprzątania do powierzchni. Rzecz jasna, możemy również sterować urządzeniem zdalnie, tworząc np. harmonogram sprzątania.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Urządzenia Samsung z AI. Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Sztuczna inteligencja w telewizorach Samsung. Po co ją wdrożono?

Urządzenia Samsung z AI – mam tu na myśli telewizory – oferują o wiele lepszą jakość obrazu i dźwięku. Jak to możliwe? Przede wszystkim chodzi o zoptymalizowane ustawienia, które sprawiają, że odczucia z oglądania serialu, filmu, bądź widowiska sportowego są znacznie lepsze. Warto jednak zwrócić uwagę na tak zwany upscaling. Co to takiego? To rozwiązanie poprawia materiały o słabszej jakości, dzięki czemu mamy wrażenie, że oglądamy wideo w rozdzielczości 4K, a w przypadku topowych modeli, takich jak seria QN900D mowa o rozdzielczości 8K. Wykorzystując pełny potencjał procesora, rozdzielczości i algorytmów obraz jest wyostrzony, a my możemy cieszyć się lepszymi doznaniami.

Nie mogę nie wspomnieć również o trybie Adaptacyjny AI. Może on dostosować ustawienia obrazu do rodzaju treści, które oglądamy. Dodatkowo Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro ma wykryć hałas w otoczeniu i zwiększyć głośność dialogów, aby były wyraźne. Trzeba to przetestować. Szczególnie w przypadku wielu polskich produkcji, które jakością dźwięku nie grzeszą. Wartą uwagi funkcją jest również Upłynniacz Ruchu AI Pro, który ma za zadanie usunąć problemy z oglądaniem dynamicznego obrazu. Za sprawą wykrycia dyscypliny algorytmy aktywują najlepszy w danej sytuacji model wykrywania ruchomych obiektów. Efekt? Piłka jest wyraźna bez względu na to, jaki rodzaj rywalizacji oglądamy.

Zieta Ilustrowany. Obrazy, deformowana blacha i The Frame
Urządzenia Samsung z AI to nowy poziom korzystania z nowej technologii.

Urządzenia Samsung wyposażone w AI zwiększają nasz komfort

Oczywiście, to, o czym piszę to „kropla w morzu” rozwiązań, jakie oferuje sztuczna inteligencja. Zarówno w przypadku urządzeń AGD i RTV funkcji jest o wiele, wiele więcej i musiałbym napisać kilka artykułów, aby przedstawić wszystkie, jakie posiadają urządzenia Samsung. Tak czy inaczej, czy AI jest potrzebne? Fakt, nie jest niezbędne, ale jest bardzo przydatne. Oprócz zaprezentowanych funkcji warto wspomnieć również o Galaxy AI. Mam tu na myśli między innymi tłumaczenie na żywo, szukanie za pomocą zakreślenia czy tłumacza rozmów i treści w czasie rzeczywistym. Jeśli będziecie chcieli o tym poczytać, dajcie znać w komentarzach. Odsyłam również na podaną wcześniej stronę, dzięki której poznacie szczegóły nt. AI w urządzeniach Samsung.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama