Wakacje on-line. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Lato, słońce i bezpieczeństwo – czy to na plaży czy w górach – miejsce nie ma znaczenia. Wczasowicze chcą mieć dostęp do internetu podczas swoich podróży. Z tego powodu 74 procent zabiera do walizki smartfon, a tylko jeden na pięciu podróżujących pakuje notebooka – wynika z przeprowadzonego przez firmę G DATA badania na próbie 1000 internautów. W jaki sposób turyści korzystają z internetu? 69 procent z nich loguje się w miejscach publicznych do niezabezpieczonych sieci WiFi w hotelach, na lotniskach czy restauracji. 21 procent wybiera internetowe kawiarenki. Niestety jest to praktycznie zaproszenie do kradzieży danych. Publiczne hot spoty to zagrożenie dla naszych danych osobowych i haseł. Dlatego warto poznać porady G DATA, dzięki którym nasze dane będą bezpieczne i będziemy mogli w pełni cieszyć się wakacjami.

WiFi jest obecnie standardowym wyposażeniem hoteli, hosteli i innych wakacyjnych domów. Wiele kawiarni, barów i restauracji oferuje bezpłatny dostęp do internetu. To pozwala pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną podczas podróży – wysyłać selfie z plaży, zdjęcie lokalnego przysmaku lub szybko sprawdzić pogodę. Jednak korzystając z darmowych sieci WiFi nie możemy tracić czujności i zapominać o bezpieczeństwie.

Bezpłatne hotspoty na lotniskach czy w hotelach to popularne cele cyberprzestępców. Takie punkty dostępu rzadko są odpowiednio zabezpieczone, więc przestępcy mogą łatwo odczytać przesyłane dane i przejąć informacje o kartach kredytowych, hasłach i innych informacjach osobowych. Jest to towar, który mogą zamienić na gotówkę na podziemnych forach lub wykorzystać je do innych działań przestępczych. Z tego powodu, turyści powinni za wszelką cenę unikać korzystania poprzez darmowe hotspoty z bankowości internetowej czy  zakupów

– radzi Tim Berghoff, security evangelist G DATA.

Według eksperta nie możemy jednocześnie zapominać o zagrożeniach jakie niosą serwisy społecznościowe.

Zdjęcia z wakacji nie powinny być publicznie dostępne na Facebooku i innych portalach w chwilę po ich wykonaniu, ale dodane w późniejszym terminie, po powrocie do domu. Dzięki temu złodzieje nie wykorzystają wiedzy o naszej nieobecności.

W jaki sposób zachować bezpieczeństwo?
W jaki sposób zachować bezpieczeństwo?

Przed wyjazdem wczasowicze powinni przestrzegać następujących zasad:

Rezerwacja: Należy zachować ostrożność nawet przy planowaniu podróży. Portale wakacyjne są popularnym celem dla ataków phishingowych. Dlatego warto korzystać jedynie z usług uznanych portali turystycznych.
Oprogramowanie: Oprogramowanie zabezpieczające jest dobrym rozwiązaniem, aby utrudnić działania cyberprzestępców. Dzięki aplikacjom możemy zlokalizować zgubiony lub skradziony smartfon lub zdalnie usunąć z urządzenia najważniejsze dane.
Aktualizacje: Pozyskanie najnowszej wersji oprogramowania jest równie ważne jak spakowanie się na wyjazd. Potencjalne luki bezpieczeństwa są zamykane przez aktualizacje dostępne na stronach producentów.

Kopie zapasowe: Regularne tworzenie kopii zapasowych to podstawa – czy to na zewnętrznym nośniku danych, czy w chmurze. Tylko wtedy możemy odzyskać wszystkie pliki na wypadek, niestety, udanego ataku cyberprzestepców.

Na wakacjach warto także zwrócić uwagę na:

 Hot spoty WiFi: Coraz więcej hoteli i kawiarni oferuje bezpłatne WiFi. Funkcja ta jest przydatna, ale także ryzykowna. Przestępcy mogą łatwo czytać e-maile innych osób lub zyskać dostęp do krytycznych danych, takich jak numery kart kredytowych czy haseł.

Kafejki internetowe: Nie należy logować się do systemów bankowych, poczty czy innych ważnych profili na komputerach w kafejkach internetowych lub w hotelowych holach. Po sesji należy wylogować się ze wszystkich kont i usunąć historię przeglądanych stron.

Sieci społecznościowe: Należy zachować ostrożność w informowaniu użytkowników serwisów społecznościowych o naszych wakacjach. Przestępcy wykorzystują takie dane, aby stworzyć mapę, na której zaznaczane są domy, których właściciele „chwalą się” swoimi wakacyjnymi przygodami. Aby uniknąć włamania warto publikować zdjęcia po powrocie lub wysyłać je bezpośrednio do przyjaciół i rodziny.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Rysik dla iPhone trafi do sprzedaży? Apple ma projekt

Kilka lat temu rysiki byłby nieodłączną częścią palmtopów czy...

Czy inwestycja w Bitcoin jest lepsza od złota w 2022 roku?

Rosnąca baza użytkowników, szybko zmieniająca się sieć firm opartych...

Jakie gry warto kupić podczas Steam Autumn Sale 2022?

Kolejna duża wyprzedaż steam, a tym razem Steam Autumn...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!