117
Views

Zmiany zapowiadane były już od dawna i po wielu poprawkach nowe przepisy ruchu drogowego zostały już podpisane przez prezydenta RP i wejdą w życie 1 czerwca. A to ważne, gdyż piesi zyskają obecnie o wiele więcej praw i każdy kierowca w mieście powinien mieć się na baczności.

Pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście

Zmiana może kontrowersyjna, ale patrząc na inne kraje Unii Europejskiej nie taka odosobniona. Obecnie piesi mają pierwszeństwo jedynie, kiedy już na tym przejściu się znajdują. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek zatrzymania się i ustąpienia pieszemu, który zamierza przejść przez przejście.

“Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”  – dokładny zapis z nowelizacji ustawy

WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca
WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca

Ważna jest też adnotacja, że obowiązuje zakaz używania telefonów i jakichkolwiek urządzeń w przypadku przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Jedynym pojazdem, któremu pieszy będzie musiał ustąpić pierwszeństwa to pojazdy szynowe, czyli tramwaje.

Obowiązkowy odstęp od samochodu poprzedzającego

Kolejna ważna zmiana, bo ma za zadanie zapobiec “siedzeniu na zderzaku” i zmniejszyć liczbę kolizji z powodu zbyt małego odstępu. Ustawa mówi, że odległość między pojazdami ma być nie mniejsza niż połowa prędkości z którą aktualnie się poruszamy. Za wyjątkiem manewru wyprzedzania. Oznaczać to będzie, że np. przy prędkości 140 km/h na autostradzie powinniśmy zachować odstęp 70 metrów.

Sprawdź także inne artykuły z kategorii motoryzacja.

WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca
WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca

Nowe przepisy ruchu drogowego – ujednolicenie ograniczenia prędkości

Obecnie w obszarze zabudowanym w godzinach 23-5 mamy możliwość poruszania się z ograniczeniem zwiększonym do 60 km/h. I to ma się zmienić. Nowy przepis ma ujednolicić przepisy, co za tym idzie zniesiona zostanie zostanie ograniczenie w godzinach nocnych. Obecnie w obszarze zabudowanym będziemy mieli możliwość poruszania się z prędkością do 50 km/h ( no chyba, że znaki stanowią inaczej).

WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca
WAŻNE! Nowe przepisy ruchu drogowego już od 1 czerwca

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku.

Kategoria artykułu
Motoryzacja

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.