Connect
To Top

Wilcza Pełnia Księżyca – kiedy będzie można oglądać superpełnię?

Wilcza Pełnia Księżyca to bardzo ciekawe zjawisko. Srebrny glob będzie zdecydowanie bardziej widoczny. Dodatkowym efektem będzie mocno krwisty kolor. Oby tylko niebo było przejrzyste…

Wilcza Pełnia Księżyca – kiedy?

Odpowiedź jest prosta. Wilcza Pełnia Księżyca będzie widoczna w nocy z 20 na 21 stycznia. Księżyc będzie jaśniejszy niż zwykle, a dodatkowo zmieni barwę, na rudą. To zjawisko nazywamy Wilczą superpełnią. W Europie zjawisko będziemy mogli podziwiać od 4:33, natomiast pełne zaćmienie można będzie podziwiać od 6:12 do 6:45.

 

Wyjątkowa pełnia księżyca

W nocy z 20 na 21 stycznia Księżyc będzie znajdował się dużo bliżej naszej planety niż zwykle. To dlatego będzie on dużo większy i jaśniejszy niż w przypadku “normalnej” pełni. Dlaczego księżyc będzie rudy, a nie srebrny jak zazwyczaj? To za sprawą światła słonecznego przechodzącego przez naszą, atmosferę. Zachowuje się ono jak soczewka, która zakrzywia bieg światła. Można ją także porównać do filtra, który przepuszcza więcej światła czerwonego, stąd taki, a nie inny kolor Księżyca.

Wilczy Księżyc

Każda pełnia ma swoją nazwę. Ta, którą możemy zaobserwować w styczniu nazywa się “Pełnią Wilka”. Dlaczego? Rdzenni Amerykanie nawiązywali do tego, że początkiem roku (a konkretnie w styczniu) wilki częściej podchodziły do ludzkich osad w celu poszukiwania pożywienia.

 

Źródło: Ekologia.pl

More in Ciekawostki

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media