Wymazywanie pamięci jak w Facetach w czerni? Naukowcy mają sposób

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto stworzyli nową technikę, która pozwala na wymazywanie pamięci i modyfikację wspomnień. Dużą inspiracją w tym wszystkim ma technologia z Facetów w Czerni.

Błysk i nic nie pamiętasz

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów we wszystkich filmach z serii „Faceci w czerni” są poręczne urządzenia do wymazywania pamięci. Mocne światło sprawia, że ci, co widzieli niezrozumiałem rzeczy, natychmiast o nich zapominają, a agenci mogą modyfikować ich wspomnienia. Wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na wymazywanie pamięci i modyfikowanie wspomnień w podobny sposób – za pomocą światła.

Przeczytaj także: Ta proteza oka z drukarki 3D wygląda jak prawdziwy narząd!

Na łamach magazynu Science ukazał się artykuł, który mówi, że wymazywanie pamięci i modyfikowanie wspomnień, zupełnie jak w filmach z serii Faceci w czerni, jest możliwe. Naukowcy, którzy odkryli, że błysk światła może wymazywać fragmenty pamięci, nie ukrywają, że dużą inspirację czerpali właśnie z filmów, w których główną rolę odgrywa Will Smith oraz Tommy Lee Jones.

Wymazywanie pamięci za pomocą światła możliwe w prawdziwym życiu

Za opracowanie technologii odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu w Kioto. Rozwiązanie to wpływa na proces długotrwałego wzmocnienia synaptycznego (LTP), odpowiadającego za porządkowanie ludzkich wspomnień podczas snu. Do całego procesu wykorzystano światło, które cechuje się bardzo wysoką precyzją. Światło odpowiada za wyłączanie białek, które mają czynny udział w procesie LTP.

Pierwszym pacjentem, na którym przetestowano modyfikację wspomnień poprzez światło, był szczur laboratoryjny. Do mózgu gryzonia wprowadzono wektor adenowirusowy. Jego białka reagują na obecność mocnego światła i w tym samym czasie uwalniają reaktywne formy tlenu. Tym sposobem funkcjonowanie kofiliny jest hamowane, a jest ona potrzebna w procesie LTP. W celu wymazania pamięci konieczne jest naświetlenie konkretnych fragmentów mózgu szczura w momencie, kiedy ten nauczył się nowego zadania i podczas kiedy zwierzę śpi.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama