166
Views

Zakaz sprzedaży aut spalinowych wejdzie w życie już za kilka lat. Unia Europejska zdecydowała, od jakiego roku nie kupimy samochodu napędzanego silnikiem spalinowym. Wszystko związane jest oczywiście ze zmianami klimatycznymi.

Unia Europejska zdecydowała – tylko auta elektryczne

Nawet osoby nieinteresujące się motoryzacją wiedzą, że Unia Europejska dąży do elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego. Oczywiście wszystko związane jest z postępującymi zmianami klimatycznymi. Wielu producentów zadeklarowało się, że w ciągu najbliższych lat ich portfolio modeli samochodów będzie składało się jedynie z samochodów elektrycznych.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Unia Europejska ustaliła datę! Od kiedy?
Unia Europejska podjęła decyzję w sprawie samochodów napędzanych silnikami spalinowymi.

Przeczytaj także: Unia chce wprowadzić obowiązkowe ograniczenie zużycia energii, nawet o 10%

Unia Europejska chce zmniejszyć emisję szkodliwych gazów, które mają mocny wpływ na postęp zmian klimatycznych, które mogą mieć katastrofalne skutki dla ludzkości i naszej planety. Dlatego też planuje wprowadzić zakaz sprzedaży aut spalinowych. Zdradzono nawet datę, kiedy to nastąpi.

Od kiedy zakaz sprzedaży aut spalinowych na terenie UE

Zakaz sprzedaży aut spalinowych na terenie Unii Europejskiej ma zostać wprowadzony od 2035 roku. W piątek (tj. 28.10) Rada Europejska i Parlament Europejski zdecydowały, że od 2035 roku na rynek będą mogły wprowadzane być jedynie samochody osobowe i dostawcze napędzane silnikami elektrycznymi. Pierwszą decyzją ma być zmniejszenie emisji CO2 nowych samochodów osobowych o 55 proc. względem poprzedniego roku, a nowych vanów o 50 proc. do 2030 roku.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Unia Europejska ustaliła datę! Od kiedy?
Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Unia Europejska ustaliła datę! Od kiedy?

Zaostrzenie przepisów dotyczących emisji CO2 ma sprawić, że na rynku pojawią się tańsze samochody elektryczne, zostanie przyspieszone stawianie na naturalne paliwa napędowe oraz nowe rozwiązania, które będą prowadzić do zerowych emisji spalin. Nowe przepisy nie będą dotyczyły marek, które rocznie sprzedają kilka tysięcy aut. Każde przekroczenie wytycznych dotyczących spalin CO2, będzie kosztowało 95 euro za gram CO2 na każdy kilometr ponad limit na dany rok.

Źródło: Reuters/ Zdjęcia: Pexels

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    All Comments

    • Tiry,samoloty,statki, czołgi itp. też będą na prąd?

      Konik 31/10/2022 13:14