78
Views

Robert Lewandowski może zostać dziś pierwszym Polakiem, do którego powędrowała Złota Piłka. Gala, na której zostanie przyznana nagroda France Football odbędzie się dziś, czyli 29 listopada. Gdzie oglądać uroczystość?

Lewandowski dokona tego, czego nie udało się Bońkowi i Deynie?

Do tej pory Robert Lewandowski otrzymał pięć nominacji do plebiscytu France Football na najlepszego gracza na świecie. Szósta może okazać się triumfalna. Złota Piłka to najbardziej prestiżowa nagroda w świecie futbolu, a w ostatnich latach plebiscyt zdominowało dwóch piłkarzy – Leo Messi i Cristiano Ronaldo. To właśnie Argentyńczyk jest największym rywalem kapitana reprezentacji Polski, jeśli chodzi o triumf w plebiscycie Ballon d’Or”.

Przeczytaj także: Mistrzostwa Świata w Katarze. Znamy już przeciwników w barażach

Głosy są podzielone, a w sieci pojawiają się różne przesłanki. Według jednych to właśnie Leo Messi powinien zostać nagrodzony nagrodą, a to ze względu m.in. triumf w Copa America. Inni twierdzą, że Złota Piłka należy się tylko i wyłączenie Lewandowskiemu. Nie tylko za ten rok, ale również i za poprzedni, kiedy to z powodu COVID-19 odwołano plebiscyt. Polak ma za sobą dwa fantastyczne sezony, które powinny zostać uwieńczone nagrodą Ballon d’Or. Gdyby wygrał, byłby pierwszym Polakiem, który tego dokonał. Wcześniej na ostatnim miejscu podium znaleźli się Zbigniew Boniek i Kazimierz Deyna.

złota piłka lewandowski messi
Który z nich ostatecznie zwycięży w plebiscycie France Football?

Złota Piłka. Gdzie oglądać galę wręczenia?

Szósta nominacja można okazać się dla Roberta Lewandowskiego tą szczęśliwą, ponieważ jego szanse na wygraną są największe. W 2015 roku uplasował się na 4. miejscu, jednak dziś może triumfować. Konkurencja jest jednak niezwykle mocna. Jak wygląda proces głosowania. 185 głosujących, w których skład wchodzą przedstawiciele światowych mediów sportowych, muszą wskazać pięciu spośród 30 nominowanych zawodników. Przy każdym nazwisku mogą postawić 6, 4, 3, 2 i 1 punkt. Wszystkie punkty na koniec są sumowane i piłkarz, który zdobył ich najwięcej, otrzyma nagrodę.

Złota Piłka to najbardziej prestiżowa nagroda w świecie zawodowej piłki nożnej. Pierwszym laureatem plebiscytu był Stanley Matthews, który nagrodę otrzymał w 1956 roku. Gala wręczenia nagrody Ballon d’Or w tym roku będzie transmitowana na antenie TVP 1 i TVP Sport od 20:30. Transmisja będzie również dostępna na stronie internetowej TVP Sport oraz aplikacji mobilnej.

Kategoria artykułu
Sport
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.