Zostało Ci pół miesiąca. Później komunikator przestanie działać

Oczywiście, chodzi o WhatsApp, popularny komunikator, który jeszcze w lutym miał wprowadzić nowy regulamin. Pod naciskiem użytkowników termin ten został przełożony na 15 maja. Jeśli do tego czasu nie zaakceptujesz zmian, możliwość korzystania z WhatsApp’a zostanie zablokowana.

Swoją drogą, zapewne większość osób, które się boją o swoje dane korzysta z Facebooka (właściciela komunikatora). Nie chcę nawet myśleć ile tam “śladów” zostawiamy i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Może się oczywiście mylić. W takim przypadku sugeruję zmianę np. na Signal.

Popularny komunikator przestanie działać, jeśli nie zaakceptujesz regulaminu

O co tak naprawdę chodzi? O to, że WhatsApp ma przekazywać dane, które gromadzi właścicielowi aplikacji, czyli Facebookowi. Warto zaznaczyć, że nowa polityka prywatności ma dotyczyć wyłącznie kont firmowych. Mało tego, zagłębiając się w nowy regulamin możemy zauważyć, że chodzi o takie konta, które korzystają z usług w chmurze, a także ze Sklepu Facebooka. Chodzi głównie o statystyki i dane analityczne, co z kolei pozwoli na dostosowanie w aplikacji wyświetlanych reklam – według preferencji użytkownika.

Skoro tak, to dlaczego prywatni użytkownicy również mają zaakceptować regulamin? Tego nie wiem. WhatsApp sugeruje, że nie ma się czego bać, ponieważ wiadomości są nadal szyfrowane w formie end-to-end. To z kolei podobno się nie zmieni – nawet po wprowadzeniu nowego regulaminu.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Alternatywa dla WhatsApp

Powoli zaczyna się pojawiać nowa “fala” powiadomień, które proszą o akceptację regulaminu. Warto zauważyć, że jeśli tego nie zrobimy, możliwość zarówno pisania, jak i odczytywania wiadomości w aplikacji zostanie nam zablokowana. Jaki komunikator wybrać, jeśli nie mamy zaufania do WhastApp? Wydaje mi się, że jedyną opcją jest wybór aplikacji Signal. Komunikator przechowuje tylko nasz numer telefonu, który i tak nie może być wykorzystany bez naszej wiedzy.

Ostatecznie zaakceptujecie nowy regulamin wygenerowany przez WhatsApp czy przejdziecie na inny komunikator?

Autor: Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

0 komentarzy

  1. “jedyną opcją jest wybór aplikacji Signal”? Polecacie Signal którego stworzenie finansowało CIA?
    Sądzicie że zrobili to po to żeby był bezpieczny i zapewniał prywatność? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *