Jak alkohol i marihuana wpływają na skłonność do agresji?

Celem badania holenderskich ekspertów było potwierdzenie hipotezy, że ekspozycja na bodźce wywołujące agresję zwiększa subiektywną agresję wśród osób spożywających alkohol, podczas gdy u osób palących marihuanę skłonność do agresywnych zachowań jest mniejsza. Dla potwierdzenia tej teorii naukowcy z Maastricht przeprowadzili eksperyment z udziałem 61 osób. W grupie badanych znalazło się 20 osób uzależnionych od alkoholu, 21 osób regularnie palących marihuanę oraz tzw. grupa kontrolna, czyli 20 osób nie korzystających z żadnej z tych używek.

Alkohol, THC – jak działają na nas używki?

W pierwszym etapie uczestnicy z grupy alkoholowej zostali wprowadzeni w stan upojenia alkoholowego do poziomu 0.8 promila we krwi, z kolei grupę palących inhalowano dawką 300 mikrogramów THC na kilogram masy ciała. Następie, każdy z uczestników eksperymentu, poddany został testom, których celem było wywołanie irytacji i rozdrażnienia. Pierwsze zadanie polegało na przyporządkowaniu pozytywnych i negatywnych słów do zdjęć przedstawiających brutalne zachowania. Drugie, przeprowadzone zostało w formie komputerowej gry, pozwalającej na wygranie pieniędzy poprzez wciskanie odpowiednich guzików. Agresję miał wywołać w uczestnikach wirtualny przeciwnik, czyli komputer, który mógł ich pozbawić wygranej. Dla uzyskania bardziej miarodajnych wyników eksperyment został powtórzony tydzień później, tym razem jednak badanej grupie nie podano żadnych używek. O subiektywną ocenę poziomu agresji, mierzonej w skali od 0 do 100, poproszono samych uczestników, zarówno przed, jak i po wykonaniu postawionych przed nimi zadań.

Alkohol i marihuana – jakie wyniki uzyskali naukowcy?

Wyniki eksperymentu potwierdziły, że członkowie grupy alkoholowej w stanie nietrzeźwości wykazywali się dużo większą słonością do agresji niż osoby palące, poddane bodźcom zewnętrznym wywołującym agresję w stanie mocnego odurzenia. Według naukowców z Uniwersytetu w Maastricht wnioski z przeprowadzonych badań otwierają również drogę do dalszych analiz tego zjawiska. Ich zdaniem, wielopłaszczyznowe podejście pozwoli w przyszłości na efektywną identyfikację wzorców zachowań przejawiających skłonności do agresji, w sytuacji narażenia na działanie bodźców wywołujących negatywne emocje.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama