Jak alkohol i marihuana wpływają na skłonność do agresji?

Alkohol, THC – jak działają na nas używki?

W pierwszym etapie uczestnicy z grupy alkoholowej zostali wprowadzeni w stan upojenia alkoholowego do poziomu 0.8 promila we krwi, z kolei grupę palących inhalowano dawką 300 mikrogramów THC na kilogram masy ciała. Następie, każdy z uczestników eksperymentu, poddany został testom, których celem było wywołanie irytacji i rozdrażnienia. Pierwsze zadanie polegało na przyporządkowaniu pozytywnych i negatywnych słów do zdjęć przedstawiających brutalne zachowania. Drugie, przeprowadzone zostało w formie komputerowej gry, pozwalającej na wygranie pieniędzy poprzez wciskanie odpowiednich guzików. Agresję miał wywołać w uczestnikach wirtualny przeciwnik, czyli komputer, który mógł ich pozbawić wygranej. Dla uzyskania bardziej miarodajnych wyników eksperyment został powtórzony tydzień później, tym razem jednak badanej grupie nie podano żadnych używek. O subiektywną ocenę poziomu agresji, mierzonej w skali od 0 do 100, poproszono samych uczestników, zarówno przed, jak i po wykonaniu postawionych przed nimi zadań.

Alkohol i marihuana – jakie wyniki uzyskali naukowcy?

Wyniki eksperymentu potwierdziły, że członkowie grupy alkoholowej w stanie nietrzeźwości wykazywali się dużo większą słonością do agresji niż osoby palące, poddane bodźcom zewnętrznym wywołującym agresję w stanie mocnego odurzenia. Według naukowców z Uniwersytetu w Maastricht wnioski z przeprowadzonych badań otwierają również drogę do dalszych analiz tego zjawiska. Ich zdaniem, wielopłaszczyznowe podejście pozwoli w przyszłości na efektywną identyfikację wzorców zachowań przejawiających skłonności do agresji, w sytuacji narażenia na działanie bodźców wywołujących negatywne emocje.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Tania Forza Horizon? Microsoft anuluje zamówienia!

Kilka dni temu w sklepie Microsoft pojawił się błąd,...

Holandia vs Senegal. Gdzie oglądać mistrzostwa świata?

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczęły się na dobre. We...

God of War: Ragnarok recenzja na PS5 – bóg wojny powraca!

God of War: Ragnarok to najbardziej wyczekiwana premiera tego...

Jakub Kiwior na progu sławy. Polak na celowniku wielkich klubów!

Jakub Kiwior to zdecydowanie jeden z największych wygranych ostatnich...

Możesz za to dostać 3000 zł mandatu. Przesada! O co chodzi?

Zima zbliża się coraz pewniejszym krokiem. W niektórych częściach...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!