W przypadku dzieci i młodzieży spożywanie pełnowartościowych i zdrowych posiłków jest problemem, dlatego też takie inicjatywa promująca samodzielne przygotowywanie takich posiłków wśród najmłodszych jest niezwykle ważna. Akademia Lubella w ten właśnie sposób przyczyniła się do rozwoju ponad 220 tys. uczniów z klas VI-VIII.
Program, który pomógł ponad 220 tys. uczniom w całej Polsce
Spożywanie pełnowartościowych posiłków jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Zrealizowane przez Światową Organizację Zdrowia badania pokazały, że 78,8 proc. dzieci je śniadania, 42,5 proc. spożywa świeże owoce, a połowa z nich je warzywa. Codzienne słodkie przekąski to realia 10,3 proc. młodych ankietowanych.
Przeczytaj także: Pij wodę! Darmowa butelka wody w Żabka Nano. Jak ją zdobyć?
Samodzielne przygotowywanie posiłków przez najmłodszych, świadomość zasad „zero waste” czy informacje na temat właściwego odżywiania to coś, do czego od 9 lat zachęca i edukuje Akademia Lubella. W programie „Nawijamy makaron” w roku szkolnym 2023/2024 wzięło ponad 2,5 tys. szkół w całej Polsce.
Akademia Lubella w ten sposób uczy samodzielności
Program „Nawijamy makaron” stworzony przez Akademię Lubella to interaktywna formuła, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. W poprzedniej edycji we wspólne gotowanie zaangażowało się ponad 220 tys. uczniów z klas VI-VIII oraz ponad 12 tys. nauczycieli.
Wierzymy, że zachęcając uczniów do samodzielnego gotowania na bazie prostych przepisów i łatwo dostępnych produktów, przyczyniamy się do tego, że w dorosłym życiu będą oni bardziej skłonni do wybierania zdrowszych opcji żywieniowych. Dane o marnowaniu jedzenia są alarmujące, dlatego także w tym obszarze postawiliśmy na szeroką edukację, w duchu „zero waste” i kształtowanie młodego „świadomego konsumenta”. Już jesienią ruszą zapisy do nowej edycji akademii.
mówi Daniel Karaś, Manager ds. CSR w Grupie Maspex
Program „Nawijamy makaron”, przy wsparciu nauczycieli, nauczał uczniów komponowania i samodzielnego przygotowywania zróżnicowanych i przede wszystkim pełnowartościowych posiłków. Edukowano ich również w sprawie niemarnowania jedzenia, a także mogli na własnej skórze doświadczyć tego, jakie wartości płyną ze wspólnego spożywania posiłków. Uczniowie poznali także pomocne zasady 5xU(urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, umiejętność przyrządzania potraw oraz uprawianie sportu), które wraz z zespołem Katedry Technologii i Higieny Żywienia Człowieka SGGW opracował prof. dr hab. Stanisław Berger.
Źródło: opr. wł./info. prasowa Akademia Lubella