Amazon zamyka popularny portal dla webmasterów Alexa.com

Dwadzieścia pięć lat istniała w sieci strona Alexa.com. Była to tak zwana witryna rankingowa, która miała za zadanie przedstawić nam na jakim miejscu jesteśmy według rankingu. Jak informuje Amazon, założona w 1996 roku doczekała się odejścia na emeryturę.

Alexa.com przestaje istnieć

Witryna, której autorami byli Brewster Kahle oraz Bruce Gilliat miała za zadanie przekazywać nam informacje o ruchu sieciowym na różnych witrynach. Korzystali z niej niemal wszyscy webmasterzy, którzy chcieli przeanalizować ruch na poszczególnych stronach. Każdego miesiąca Alexa.com publikowała rankingi prezentujące popularność różnych serwisów. Trzy lata po utworzeniu projektu, kontrolę nad nim przejął Amazon. Autorzy otrzymali wtedy aż 250 milionów dolarów dzięki sprzedaży. Warto również zauważyć, że Alexa była wyposażona w robota, który indeksował aż 4,5 miliarda stron. Witryna posiadała również własny katalog stron internetowych.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Czas na emeryturę

Wchodząc dziś na Alexa.com możemy zobaczyć komunikat informujący nas o przejściu portalu na emeryturę. Ma to nastąpić pierwszego maja 2022, a więc za kilka miesięcy. Niestety, właściciele popularnego rankingu nie przedstawili informacji skąd decyzja o zamknięciu. Po prostu zamykamy i już.

Amazon zamyka popularny portal dla webmasterów Alexa.com
Amazon zamyka popularny portal dla webmasterów Alexa.com

Narzędzie analityczne o którym piszę było świetne przede wszystkim dla webmasterów oraz osób zajmujących się pozycjonowaniem. To dzięki Alexa.com można było oszacować prawdopodobną popularność witryny dzięki informacji o odsłonach oraz liczbie odwiedzających ją osób. Chodzi głównie o oprogramowanie Alexa Traffic Rank. Wiele osób robiło co mogło, aby autorski portal znalazł się wysoko w rankingach Alexa.

Czy jednak było to narzędzie idealne? Oczywiście, że nie. Internet się zmienia. Mowa tu nie tylko o działalności portali, ale o samym pozycjonowaniu. Dlatego Alexa.com przestała być wartościowym i miarodajnym narzędzie. Domyślam się, że to właśnie dlatego właściciel portalu analitycznego doszedł do wniosku, że czas wygasić ten projekt na zawsze. Jak widać, trzeba iść z duchem czasu i pewne narzędzia, które niekoniecznie nadal są wydajne należy delikatnie mówiąc – zutylizować.

Źródło: Alexa.com

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Jerzy Brzęczek został zwolniony z Wisły Kraków!

Wisła Kraków w poprzednim sezonie spadła do I Ligi...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku. Studia...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj