Dwadzieścia pięć lat istniała w sieci strona Alexa.com. Była to tak zwana witryna rankingowa, która miała za zadanie przedstawić nam na jakim miejscu jesteśmy według rankingu. Jak informuje Amazon, założona w 1996 roku doczekała się odejścia na emeryturę.
Alexa.com przestaje istnieć
Witryna, której autorami byli Brewster Kahle oraz Bruce Gilliat miała za zadanie przekazywać nam informacje o ruchu sieciowym na różnych witrynach. Korzystali z niej niemal wszyscy webmasterzy, którzy chcieli przeanalizować ruch na poszczególnych stronach. Każdego miesiąca Alexa.com publikowała rankingi prezentujące popularność różnych serwisów. Trzy lata po utworzeniu projektu, kontrolę nad nim przejął Amazon. Autorzy otrzymali wtedy aż 250 milionów dolarów dzięki sprzedaży. Warto również zauważyć, że Alexa była wyposażona w robota, który indeksował aż 4,5 miliarda stron. Witryna posiadała również własny katalog stron internetowych.
Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.
Czas na emeryturę
Wchodząc dziś na Alexa.com możemy zobaczyć komunikat informujący nas o przejściu portalu na emeryturę. Ma to nastąpić pierwszego maja 2022, a więc za kilka miesięcy. Niestety, właściciele popularnego rankingu nie przedstawili informacji skąd decyzja o zamknięciu. Po prostu zamykamy i już.
Narzędzie analityczne o którym piszę było świetne przede wszystkim dla webmasterów oraz osób zajmujących się pozycjonowaniem. To dzięki Alexa.com można było oszacować prawdopodobną popularność witryny dzięki informacji o odsłonach oraz liczbie odwiedzających ją osób. Chodzi głównie o oprogramowanie Alexa Traffic Rank. Wiele osób robiło co mogło, aby autorski portal znalazł się wysoko w rankingach Alexa.
Czy jednak było to narzędzie idealne? Oczywiście, że nie. Internet się zmienia. Mowa tu nie tylko o działalności portali, ale o samym pozycjonowaniu. Dlatego Alexa.com przestała być wartościowym i miarodajnym narzędzie. Domyślam się, że to właśnie dlatego właściciel portalu analitycznego doszedł do wniosku, że czas wygasić ten projekt na zawsze. Jak widać, trzeba iść z duchem czasu i pewne narzędzia, które niekoniecznie nadal są wydajne należy delikatnie mówiąc – zutylizować.
Źródło: Alexa.com