139
Views

Do tej pory system informacyjno-rozrywkowy w samochodach marki Tesla korzystał z chipsetów marki Intel. Okazuje się, że w najnowszym modelu Y instalowane są procesory marki AMD, z których korzystają już Model S i X.

Tesla rezygnuje z Intela?

Samochody marki Tesla posiadają imponujący system informacyjno-rozrywkowy, na którym, jak wspominał Elon Musk, można nawet grać w gry. Do obsługi tego wszystkiego potrzebny jest oczywiście procesor. Do tej pory głównym dostawcą chipsetów dla producenta samochodów elektrycznych był Intel. Według najnowszych informacji w modelu Y zaczęto stosować procesory AMD.

Przeczytaj także: Elon Musk stracił 50 mld dolarów. Wszystko przez jeden wpis!

Chipsety AMD pojawiały się już wcześniej w modelach X i S, jednak nigdy nie w podstawowych w modelach Y. Jak podają źródła, samochody Tesla Model Y Performance, które produkowane są w Szanghaju, zostały zmodyfikowane. Jedną ze zmian jest wykorzystywanie procesorów AMD Ryzen w systemach informacyjno-rozrywkowych. Procesory te zastąpiły chipsety marki Intel. Nowe procesory mają oferować taką samą wydajność jak konsole PlayStation 5.

Co jest powodem takiego ruchu?

Sytuacja na rynku półprzewodników nie jest kolorowa i cały czas brakuje tych elementów. Wielu producentów m.in. elektroniki i samochodów mocno odczuwa kryzys na tym rynku. Intel, jako jedna z niewielu firmy posiada własną linię produkcyjną półprzewodników, dlatego też nie ma mowy o tym, że Tesla zdecydowała się na wykorzystanie procesorów AMD Ryzen ze względu na braki procesorów ze strony Intela.

Płyty z chipsetem B550 oraz A520 na Zen 2 w produkcji Tesla
Procesory AMD Ryzen znajdą się w modelu Y.

Najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się to, że Tesla chce po prostu skorzystać z rozwiązań dwóch producentów. Sugeruje się również, że procesory AMD są tańsze i mogą oferować większą wydajność, co miałoby skusić Teslę. Do tej pory procesory AMD stosowano w najbardziej doposażonych wersjach modelu Y. Wszystko wskazuje na to, że przyszła pora na zmiany. Model Y z procesorami AMD w pierwszej kolejności pojawi się w wersjach na rynek chiński.

Źródło: Engadget

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.