Bushcraft – odkryj w sobie pierwotne instynkty

Być może dla niektórych z Was bushkraft brzmi znajomo, niemniej dla większości jest to niewiele mówiąca nazwa. Aby zrozumieć czym tak naprawdę jest ta ciekawa forma aktywności, warto wyjaśnić samo stwierdzenie bushcraft, które to pokrótce oznacza umiejętności jakie posiadamy w środowisku naturalnym. Umiejętności te, to nie tylko zdolności pomagające obcować z przyrodą na łonie natury, ale przede wszystkim sztuka przetrwania i rozwoju w środowisku.

Czym jest bushcraft?

Bushcrafting to nie fanaberia, ani też zajęcie dla określonej grupy osób. To zbiór umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w dowolnym miejscu, w środowisku naturalnym. Dyscyplina ta obejmuje między innymi umiejętności polowania, łowienia ryb, żerowania, śledzenia, budowania schronienia i wiele innych.

Nie jest to nowość, jednak istnieje w różnych krajach pod różną nazwą. Nasi przodkowi byli mistrzami bushcraftu nawet o tym nie wiedząc. Uczyli się od najmłodszych lat, które rośliny można wykorzystać jako żywność lub leki, jak rozpalić ogień, z czego można wykonać narzędzia czy przydatne przedmioty, jak odczytywać „mapę” krajobrazu i poruszać się po terenie za pomocą naturalnym sposobów. To za sprawą właśnie tych wypracowanych przez wieki umiejętności, człowiek stał się dominującym gatunkiem na naszej planecie – to właśnie dumnie brzmiący dzisiaj bushcraft pozwolił człowiekowi rozwinąć się do etapu na którym dzisiaj jesteśmy.

Samo określenie „bushcraft” wywodzi się od umiejętności jakie wykorzystywał w buszu w Australii  człowiek Les Hiddins, znany również jako The Bush Tucker Man – w dosłownym tłumaczeniu człowiek, który dostaje jedzenie z buszu czy też pustyni.

bushcraft 1

Czy bushcraft to popularna dyscyplina?

W ostatnich latach bushcraft staje się coraz bardziej popularny. Ludzie chcą odkrywać nowe umiejętności, poznawać tajniki wiedzy i percepcji bushcraftu. Za sprawą kilku prekursorów zainteresowanie rośnie, gdyż całkiem imponujące jest ot chociażby zbudowanie solidnego schronienia wykorzystując jedynie kilka patyków i błoto.

Poza samym faktem nauki nowych umiejętności, wielu zachęca perspektywa możliwości odcięcia się od zgiełku współczesnego świata, nawet jeżeli miałoby to być raptem kilka godzin raz na jakiś czas. Bushcraft daje ludziom swego rodzaju poczucie wolności i świetną zabawę na łonie natury, gdyż raczej nie jest postrzegany jako dyscyplina niezbędna do życia i realnego przetrwania.

391917_orig

Czego uczy bushcraft?

Rozmaitość umiejętności jakie rozwija bushcraft jest w zasadzie nie do opisania. Niemniej ze względu na rodzaj środowiska w jakim mamy sposobność uczyć się tajników tej niesamowitej dyscypliny oraz ogrom wiedzy jaką zawiera w sobie bushcraft, nie sposób nauczyć się wszystkiego. Daje on niezwykłe możliwości i niesamowity rozwój.

Wiele osób decyduje się wyspecjalizować w konkretnej dziedzinie jak np. śledzenie czy żerowanie w poszukiwaniu żywności. Inni z kolei lubią rozwinąć się w możliwie jak najszerszym aspekcie, ogólnorozwojowo, tak aby uszczknąć wszystkiego po trochu.

Dla początkujących, pierwsze kroki nie są łatwe, gdyż jest do opanowania jest naprawdę dużo, zwłaszcza jeżeli decydują się na przygodę jednorazową. Nawet zaawansowani bushcrafterzy mają sporo do nauki, każdy dzień zaskakuje kolejnymi wiadomościami i umiejętnościami.

BUSHCRAFT

Umiejętności jakie można zyskać zgłębiając bushcraft:

 • rozpalanie ognia
 • budowanie schronienia
 • umiejętności wiązania lin
 • polowanie
 • przeszukiwanie
 • zastawianie sideł
 • wędkarstwo
 • metody gotowania na łonie natury
 • patroszenie i przygotowanie ryb
 • przechowywanie żywności i wody
 • survival z nożem i narzędziami
 • oczyszczanie wody
 • podstawowe zasady pierwszej pomocy
 • wiele, wiele innych.
Dodatkowo jeżeli masz możliwość wśród zajęć na świeżym powietrzu warto spróbować wspinaczki, kajakarstwa, łucznictwa czy przemierzania pieszo „dzikich” terenów.
Bushcraft to bez wątpienia coś więcej niż przetrwanie w dziczy. Umiejętności jakie zdobywasz poprzez tę wspaniałą sztukę, są nie tylko praktyczne i przydają się w wielu sytuacjach, ale są równocześnie bardzo przyjemne i satysfakcjonujące. W dziczy i podczas zabawy w bushcraft możesz całkowicie zapomnieć o współczesnym świecie i wrócić do korzeni.