81
Views

Pociągi należące do floty PKP nie zachwycają pod żadnym względem. W niektórych nie znajdziemy nawet gniazdka do podpięcia laptopa czy smartfona. Porównując je do pociągów chińskich kolei, pojazdy PKP wyglądają jak wyciągnięte z ubiegłego stulecia. Nowy pociąg manglev, który wkrótce wyjedzie na tory, osiąga prędkość do 600 km/h!

Chiński pociąg manglev będzie najszybszy na świecie?

Do tej pory najszybszym pociągiem na świecie był francuski TGV. Pociąg ten osiągnął prędkość około 575 km/h. Przez wiele lat żaden pojazd kolejowy używany w liniach komercyjnych nie zdołał pokonać tego rekordu. To wkrótce może się zmienić, ponieważ z chińskich linii montażowych zjechał właśnie pociąg manglev, którego maksymalna prędkość wynosi około 600 km/h!

pociąg manglev
Chiński pociąg będzie najszybszy na świecie? Osiąga nawet 600 km/h!

Obecne pociągi, które jeżdżą po torach w Chinach i Japonii osiągają prędkość w okolicach 440 km/h. Pociągi jeżdżące po polskich torach ledwo osiągają połowę z tego. Teraz może się okazać, że nowy chiński pociąg zostanie najszybszym pojazdem kolejowym na świecie. Pociąg manglev, który będzie poruszał się po torach w Państwie Środka, może osiągnąć 600 km/h, co uczyni go najszybszym pociągiem na świecie.

Szybszy niż samolot

Nowy pociąg maglev zjechał z linii produkcyjnej 20 lipca i już wkrótce ruszy w trasę. Pojazd prezentuje się niezwykle futurystycznie i z pewnością swoim wyglądem przypomina pociągi, które możemy zobaczyć w filmach sci-fi. Myślę, że nawet prędkość jest bardzo podobna.

Przeczytaj także: A może ślub w kosmosie? Space Perspective to zorganizuje!

Pociąg manglev, który wkrótce zostanie oddany do komercyjnego użytku chińskich kolei, pozwoli pokonać trasę Szanghaj – Pekin szybciej niż samolot! Lot między tymi dwoma chińskimi miastami oddalonymi od siebie o około tysiąc kilometrów trwa trzy godziny. Podróż nowym pociągiem będzie trwała o 30 minut krócej! Nowy pociąg zostanie oddany do użytku publicznego w przeciągu 5-10 lat.

Źródło: Reuters

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.