196
Views

Losy marki Cupra wciąż dla mnie są zagadką. Oddzielna marka stworzona po to, żeby wyodrębnić sportowe Seaty od tych bardziej pospolitych. Po ostatniej zapowiedzi silnika 1.5 TSI i mocy 150 KM byłem mówiąc szczerze trochę zawiedziony. Na szczęście potwierdziły się przypuszczenia wielu osób i do gamy wkroczy nowy zawodnik z dosyć nietypowym, chociaż idealnie pasującym do tego auta motorem. Tak, Cupra Formentor ma dostać silnik od Audi RS3!

Cupra Formentor z silnikiem od Audi RS3 - auto na które czekaliśmy
SUV Cupra Formentor 2.5 TFSI tor Nurburgring

Czy Cupra Formentor będzie rywalem Audi RS Q3?

Pewnie klienci Audi nie odejdą i nie kupią “tańszego Seata”, bo nie o to chodzi, a raczej o zachęcenie większego grona odbiorców do zakupu nowej Cupry Formentor. Mi osobiście brakowało mocniejszego silnika dostępnego w tym modelu zwłaszcza, że pokładam w nim duży potencjał.

Obecna, najmocniejsza wersja dostępna w salonach to 2.0 TSI o mocy 310KM. Silnik sprzężony jest z DSG oraz napędem na 4 koła. Dla większości jest to wystarczająca moc, chociaż zdarzają się z drugiej strony i tacy co te 2-litrowe silniki jeszcze bardziej podkręcają. Dla takich osób nowy motor będzie idealną opcją.

400 konna rzędowa “piątka” osiąga pierwszą setkę w Audi RS3 już po 4,5 sekundy. Jesteśmy ciekawi, czy osiągi w Formentorze będą porównywalne. Drugą sprawą jest piękne brzmienie silnika i jego sportowa charakterystyka, która powoli ginie w sportowych autach. Zresztą sami posłuchajcie.

Tego dźwięku silnika nie można pomylić z niczym innym. Oto Cupra Formentor z silnikiem od RSQ3

Obecnie auto testowane jest jeszcze na Nordschleife, a na oficjalne dane i cenę będziemy musieli niestety jeszcze zaczekać.

Cupra Formentor z silnikiem od Audi RS3 - auto na które czekaliśmy

Jeszcze nie miałem przyjemności i okazji testować nowego Formentora. Czekam ze zniecierpliwieniem, żeby samemu przekonać się o właściwościach jezdnych tego auta. A sam fakt, że może być w nim dostępny silnik 5-cylindrowy jest świetną wiadomością. A wy skusilibyście się na taką 400 konną Cuprę w nadwoziu SUV?

fot. Autocar

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Motoryzacja

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.