kolejka nadziemna w rzeszowie 2

Czy tak będzie wyglądać kolejka nadziemna w Rzeszowie?

Kolejka nadziemna w Rzeszowie wygląda naprawdę ciekawie. Oczywiście mowa o wizualizacji

Za sprawą przygotowanego przez firmę Animacja Techniczna Heron możemy zobaczyć jak mogłaby wyglądać kolejka nadziemna w Rzeszowie. Przez dwa miesiące, w okresie wakacyjnym przygotowany został projekt, który według firmy przydałby się w stolicy Podkarpacia. To dzięki temu, że ruch odbywałby się nad ziemią moglibyśmy uniknąć czekania w korkach i oczywiście na skrzyżowaniach. Właściciel firmy twierdzi także, że takie rozwiązanie ułatwiłoby orientację w przestrzeni miejskiej. 

Przepisy wstrzymują projekt

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa stara się o budowę tak zwanego monorail już osiem lat. Niestety stworzenie zaawansowanego projektu nie jest łatwe, głównie przez przepisy. Co ciekawe, w 2017 roku budową kolejki zainteresowała się firma z Chin. Ma mieć ona 7 lub 14 kilometrów. Koszt budowy to około 250 milionów złotych. Niestety bez dofinansowania z Unii Europejskiej nie ma szans na powstanie, a to właśnie największy problem inwestycji. Kolejka nadziemna w Rzeszowie, a konkretnie jej projekt nie posiada właściwych przepisów o zbiorowym transporcie publicznym. Dlatego też realizacja przy wsparciu Unii Europejskiej nie jest możliwa. Co prawda były plany modyfikacji ustawy tak, by kolejka jednoszynowa została uznana jako zbiorowy transport publiczny, jednak temat ten ucichł.

Szkoda, ponieważ animacja przygotowana przez firmę Heron wygląda naprawdę interesująco. Aby nie przedłużać, zachęcam do jej oglądania.