Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik

Klawiatura, nieodzowny element każdego stanowiska komputerowego. Zgodzą się ze mną wszyscy że praca bez niej byłaby na komputerze dość utrudniona. Jedni nie przywiązują do niej wagi „byle była i działała”, inni zaś oczekują czegoś więcej ,a zapewniam że jest w czym wybierać. W tym tekście postaramy się Wam wyjaśnić czym się kierować przy wyborze klawiatury. Pomoże Wam to podjąć właściwą decyzję.

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik. Rodzaje klawiatur

Pojęć dotyczących klawiatur jest całkiem sporo, więc jest co omawiać. Zaczniemy jednak od podstaw, czyli rodzajów. Jest ich kilka, każdy z nich oferuję coś innego i jest skierowany do nieco innej grupy docelowej.

Mechaniczne

Mechaniki to obecnie najczęściej wybierany rodzaj klawiatur. Tańsze niż kilka lat temu. To sprawia, że znacznie szersze grono zainteresowanych może sobie na nie pozwolić. Co ciekawe, pierwsze klawiatury komputerowe zaczęły się pojawiać już w latach 70 i były właśnie „mechanikami”. Przejdźmy jednak do meritum. Jak to działa? Zasada działania opiera się o przełącznik mechaniczny. Przełączniki mechaniczne znajdują się na PCB (Printed Circuit Board – Płytka drukowana). Różnią się między sobą charakterystyką, feelingiem czy nawet głośnością . Tym jednak zajmiemy się później. Definicja klawiatury mechanicznej jest oczywiście zdecydowanie szersza, jednak chciałem zwrócić tutaj uwagę na podstawy.

Poniższa animacja pochodzi stąd

Membranowe

Tak zwykło się nazywać klawiatury oparte o gumowe kopuły. Obecnie najtańszy rodzaj klawiatur a także najbardziej powszechny.

Hybrydowe

Na wstępie należy powiedzieć sobie jasno, takie określenie zostało zapoczątkowane przez producentów klawiatur, zwykły marketingowy bełkot jednak by artykuł był kompletny należy omówić czym to właściwie jest. Hybrydowe klawiatury, to nic innego jak standardowe gumowe kopuły. Działanie opiera się o ten sam schemat. Dołożone są dodatkowo zwykle do konstrukcji blaszki bądź inne elementy mające imitować klik klawiatury mechanicznej. Za przykład widoczny poniżej posłużył znany zapewne wielu osobom model Razer Ornata.

Optyczne/Opto-mechaniczne

Ten rodzaj klawiatur jest o tyle ciekawy, że formalnie należy do rodziny mechaników. Warto jednak przyjrzeć mu się bliżej. Obecnie z najbardziej znanych producentów wykorzystujących takie rozwiązanie mamy Razera oraz Bloody. Ostatnio dołączył do nich także Corsair. Czym to się cechuję? Reakcja odbywa się na zasadzie wiązki lasera połączonego z przełącznikiem mechanicznym. W zależności od producenta jest ona albo przerywana by zaszła reakcja albo na odwrót. Takie rozwiązanie jest szybsze niż tradycyjne switche.

Poniższa animacja pochodzi stąd.

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik. Profile klawiatur.

Obecnie wyróżniamy dwa profile klawiatur. Funkcjonują one niezależnie od rodzajów, które przedstawiłem wyżej. To znaczy że występują zarówno w mechanikach, membranach itp. Co my tu mamy więc…

Niskoprofilowe

Klawiatury z niskimi klawiszami. Spotykane głównie w laptopach. Poza klawiszami charakteryzują się także niższym skokiem niż typowe klawiatury. Na zdjęciu poniżej Genesis Thor 420.

Normalne

Standardowe klawiatury znane przez większość, czyli z wysokim profilem. Na zdjęciu poniżej znajduję się HyperX Alloy Core RGB.

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik. Rozmiary klawiatur.

Wyróżnić należy jeszcze rozmiary klawiatur. O co chodzi? Rozmiar definiuje w jak wiele klawiszy wyposażona jest klawiatura. Jeśli chodzi o rozmiary, to te głównie ograniczają się do mechaników, choć da się znaleźć modele membranowe mniejsze niż pełne. Obecnie na rynku wyróżniamy 3 rozmiary.

Klawiatura pełna / 100%

Typowe klawiatury wyposażone w 104/108 klawiszy. Najczęściej spotykane i najpopularniejsze.

TKL (Tenkeyless)

Klawiatura pozbawiona bloku numerycznego. Znajduje się na niej 87 klawiszy. Wymiarowo mniejsza, format coraz popularniejszy właśnie ze względu na swój rozmiar. Na zdjęciu poniżej SPC Gear GK630K.

60%/Compact

Na naszym rynku raczkujący rozmiar, jednak powoli zdobywający popularność. Wyposażona w 61 klawiszy. Są to klawiatury pozbawione bloku F1-F12 oraz strzałek i klawiszy nad nimi. Wszystko odbywa się za pomocą skrótów klawiszowych. Na zdjęciu poniżej Razer Huntsman Mini.

Są jeszcze oczywiście mniejsze rozmiary klawiatur jak 65%, 75%, 40% itp. Jednak takie klawiatury są obecnie na naszym rynku dość trudno dostępne, ponad to są one swego rodzaju niszą stąd pominąłem ich omówienie tutaj. Samo przedstawienie powyższych rozmiarów jest dość umowne, wiele może zależeć od samego układu. Chciałem jednak przybliżyć podstawy obecne na Polskim rynku.

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik – Podświetlenie

Czymże byłaby klawiatura bez wielobarwnego podświetlenia? Pytanie oczywiście sarkastyczne ale coś w tym jest. Podświetlenie stało się standardem do tego stopnia, że trudniej o klawiaturę bez niego niż z nim. Stąd stwierdziłem, że warto poświęcić temu kawałek tekstu. Tym bardziej, że obecnych rodzajów podświetlenia jest aż trzy. Pomijam kwestie tak oczywiste jak RGB i non-RGB.

Punktowe

Każdy przełącznik/klawisz posiada własną diodę, którą można dowolnie skonfigurować. Krótko mówiąc, każdy klawisz może mieć inny kolor.

Strefowe

Podświetlenie w tym typie podzielone jest na kilka stref. Każda z nich może zostać podświetlona na inny kolor. Można też ustawić jeden stały kolor na całą klawiaturę, ale nie ma możliwości zaprogramowania każdego klawisza z osobna. Na zdjęciu poniżej Corsair K55 RGB.

Klawiatury

Pełne

Jeden wybrany kolor na całą klawiaturę. Na zdjęciu poniżej Logitech G19.

Klawiatury

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik. Typy przełączników

Na pewno spotkaliście się już z określeniami jak „linear”, „tactile” czy „clicky”. Czym są te określenia i do czego się odnoszą? Oczywiście do charakterystyki samego przełącznika, tak się je definiuje. Czym różnią się poszczególne typy?

 • Linear/Liniowe – nie wydają żadnego kliku, a także nie uświadczymy w nich odczucia dotykowego jakie znaleźć możemy w kolejnym typie. Jednak o tym za chwilę. Przykłady to wszelkiej maści czerwone przełączniki (MX Red, Kailh Red itp.). Słyszalne pozostaje uderzenie plastiku o plastik.
 • Tactile/Dotykowe – nie wydają dźwięku kliku, jednak w odróżnieniu do poprzednich dają odczucie w momencie aktywacji. Przykłady to przełączniki brązowe (jak MX Brown czy Gateron Brown). Słyszalne pozostaje uderzenie plastiku o plastik.
 • Clicky/Klikające – najgłośniejsze właśnie ze względu na charakterystyczny klik, który wydają w momencie aktywacji. Ponad to jak przełączniki „dotykowe” dają odczucie, kiedy następuję aktywacja. Przykładami będą wszelkie niebieskie przełączniki (Kailh Blue czy Outemu Blue).

Garść polecanych modeli

Czymże byłby poradnik zakupowy bez kilku modeli, naszym zdaniem wartych uwagi? No właśnie! Zanim jednak przejdziemy do nich, należy wspomnieć, że pojawią się tutaj tylko modele dostępne normalnie na naszym rodzimym rynku. Nie będzie tego wiele, wszak głównym celem całego tekstu miało być wyjaśnienie zasad panujących w świecie klawiatur.

Mechaniczne

Krux Comet/Meteor RGB

Klawiatury z najniższej półki cenowej jeśli chodzi o „mechaniki”. Bazują na przełącznikach Outemu. Są to klawiatury pełne (100%). Znajdziemy w nich strefowe podświetlenie RGB. Ich ceny zaczynają się od około 109 złotych za model Comet oraz 129 złotych za model Meteor. Klawiatury cechują się przyzwoitą jakością wykonania jak na swoją półkę cenową.

 • Typ: Mechaniczna
 • Rozmiar: Pełna 100%
 • Profil: Wysokoprofilowa
 • Przełączniki: Outemu Brown/Blue
 • Podświetlenie: Strefowe, RGB
 • Odłączany kabel: Nie
 • Podkładka pod nadgarstki: Tak – w modelu Meteor
Klawiatury
Krux Comet RGB
Klawiatury
Krux Meteor RGB

SPC Gear GK630K

Swoista nowość od Polskiego producenta. Klawiatura bazuję na przełącznikach Kailh Brown/Red/Blue, więc wybór jest całkiem spory. Ponad to posiada odpinany przewód USB-C oraz dwu-stopniowe nóżki. Klawiatura jest solidnie wykonana, cechuję się minimalistycznych designem oraz wielobarwnym podświetleniem RGB obsługiwanym z poziomu klawiatury lub oprogramowania. Warto wspomnieć o dołączonym narzędziu do zdejmowania keycapów czy nasmarowanych stabilizatorach. Jej cena zaczyna się od 219 złotych.

 • Typ: Mechaniczna
 • Rozmiar: TKL
 • Profil: Wysokoprofilowa
 • Przełączniki: Kailh Red/Brown/Blue
 • Podświetlenie: Punktowe, RGB
 • Odłączany kabel: Tak USB-C
 • Podkładka pod nadgarstki: Nie
Klawiatury
SPC Gear GK630K

Modecom Volcano Lanparty 2

Klawiatura owiana legendą w pewnych kręgach ze względu na przełączniki które urosły do miana kultu z nie do końca jasnych powodów. Oczywiście mowa o Gateronach. Posiada odłączany kabel USB-C, dodatkowy port USB z tyłu oraz rolkę do regulacji głośności/podświetlenia. Cechuję się plastikowym topem połączonym z metalowym mount-plate (elementem odpowiedzialnym za mocowanie przełączników), podświetleniem RGB, oczywiście punktowym, regulowanym za pomocą klawiatury. Jej cena zaczyna się od 219 złotych.

 • Typ: Mechaniczna
 • Rozmiar: TKL
 • Profil: Wysokoprofilowa
 • Przełączniki: Gateron Brown/Blue
 • Podświetlenie: Punktowe, RGB
 • Odłączany kabel: Tak USB-C
 • Podkładka pod nadgarstki: Nie
Klawiatury

SPC Gear GK550

Kolejna klawiatura naszego rodzimego producenta. Tym razem pełna, z dołączoną podkładką pod nadgarstki. Wykonanie stoi na dobrym poziomie, podkładka mocowana jest magnetycznie, a i warto wspomnieć o keycap pullerze dołączonym do zestawu. Bazuje na przełącznikach Kailh Red/Brown/Blue. Można ją dostać od 269 złotych.

 • Typ: Mechaniczna
 • Rozmiar: Pełna 100%
 • Profil: Wysokoprofilowa
 • Przełączniki: Kailh Red/Brown/Blue
 • Podświetlenie: Punktowe, RGB
 • Odłączany kabel: Nie
 • Podkładka pod nadgarstki: Tak
Klawiatury

HyperX Alloy Origins

Tym razem nieco droższa propozycja z autorskimi przełącznikami HyperX oraz metalowym mount-plate z metalowym spodem (choć zaczepy oraz dystanse do wkręcenia śrub wewnątrz obudowy pozostały z tworzywa sztucznego). Odłączany kabel USB-C oraz dwu-stopniowe nóżki czynią ją ciekawą propozycją. Warto również wspomnieć o bardzo efektownym podświetleniu. Jej cena zaczyna się od około 400 złotych.

 • Typ: Mechaniczna
 • Rozmiar: Pełna 100%
 • Profil: Wysokoprofilowy
 • Przełączniki: HyperX Czerwone/Błękitne/Niebieskie
 • Podświetlenie: Punktowe, RGB
 • Odłączany kabel: Tak USB-C
 • Podkładka pod nadgarstki: Nie
Klawiatury

Czym się kierować przy wyborze klawiatury? Praktyczny poradnik. Podsumowanie

W ten oto sposób dobrnęliśmy do końca tekstu. Poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z klawiaturami, a nawet i te nieco mniej ważne. W następnym tekście pojawią się polecane klawiatury w każdym budżecie, więc polecamy nas obserwować. Nakreślimy Wam również czym są klawiatury „customowe”. Obserwujcie nas, a tym czasem życzymy trafnego wyboru klawiatury! Jeśli macie swoje ciekawe doświadczenia i propozycje odnośnie klawiatur dajcie o nich znać w komentarzach!