Doom został uruchomiony… na przycisku klawiatury!

Doom został uruchomiony... na przycisku klawiatury! Doom został uruchomiony... na przycisku klawiatury!
Doom został uruchomiony... na przycisku klawiatury!

Doom to gra kultowa, która uruchamiana była na wielu nieoczywistych urządzeniach. Tym razem jednak jest to coś tak innego, że aż w trudno to uwierzyć. Doom został uruchomiony na jednym z klawiszy klawiatury. Brzmi absurdalnie, ale jest jak najbardziej prawdziwe!

Ta gra działała już wszędzie!

W 1993 roku firma id Software wprowadziła na rynek oryginalną grę „Doom”, która stała się pionierem gatunku strzelanek pierwszoosobowych. W tamtych czasach wizualizacja w trójwymiarze, dynamiczna rozgrywka oraz charakterystyczna muzyka wywoływały ogromne wrażenie.

Przeczytaj także: Nie graj w Modern Warfare II! Wirus zaatakuje Twój komputer

Reklama

Obecnie gra oczywiście nie zachwyca pod względem graficznym, tak jak 30 lat temu, ale dalej wzbudza zainteresowanie, jednak z innego względu – można ją uruchomić dosłownie na wszystkim. Doom został uruchomiony już na sprzęcie gospodarstwa domowego, czy w oknie notatnika systemu Windows. Teraz przyszła pora na… klawisz klawiatury.

Doom został uruchomiony na klawiszu klawiatury

Oczywiście, ten klawisz to nie zwykły element. Aby uruchomić grę, konieczny jest specjalny sprzęt. W omawianym fragmencie klawiatury znajduje się niestandardowa mała płyta drukowana oraz mikroprocesor Raspberry Pi RP2040 osadzony w żywicy. Twórca tego projektu, Bob z TheKeebProject, wykorzystał istniejący port Doom dla Raspberry Pi RP2040, stworzony przez Grahama Sandersona i modyfikacji, dzięki czemu gra obsługuje tak mały, bo 1,14-calowy wyświetlacz RFT LCD.. To właśnie dzięki temu Doom został uruchomiony na klawiszu klawiatury.

Niezwykłe jest to, że na samym klawiszu można wyraźnie dostrzec całą akcję, a gra jest w pełni grywalna. Port i całość projektu nie ograniczają się jedynie do uruchamiania Dooma. Tytuł działa w oryginalnej rozdzielczości 320 × 200 pikseli, funkcje zapisywania i ładowania stanu gry, kody, tryb wieloosobowy przez sieć, a klawisz oferuje dźwięk stereo. Autor powiedział, że do modyfikacji można podpiąć klawiaturę, dzięki czemu będziemy mogli zagrać w grę!

Źródło: Opr. wł./TheKeebProject

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama