Dyson wyprzedza konkurencję? Wywiad z przedstawicielem firmy

Dyson stawia na badania i rozwój.

Na początku drogi do przełomowych technologii są badania, które wymagają wielu przemyśleń – to zadanie dla naszych inżynierów. Dyson wprowadza na rynek nową technologię, jeżeli działa lepiej niż poprzednia. Zatrudniamy specjalistów w dziedzinie inżynierii płynów, inżynierii mechanicznej, elektrycznej, cieplnej, chemicznej, akustycznej oraz kompatybilności elektromagnetycznej i inżynierii oprogramowania. Mamy także własny zespół mikrobiologów. Wydajemy prawie 5 mln funtów tygodniowo na badania i rozwój, a w ubiegłym tygodniu otworzyliśmy w Malmesbury kompleks badawczo-projektowo-rozwojowy, w którym stworzyliśmy 3 tys. miejsc pracy dla inżynierów, dwukrotnie zwiększając liczbę pracowników w Wielkiej Brytanii.

Który rynek uważacie za najważniejszy? Gdzie najlepiej sprzedają się urządzenia Dysona?

Dyson zarówno wchodzi na nowe rynki, jak i rośnie w siłę na tych, na których jest już obecny. Motorem wzrostu w skali globalnej jest popyt na nasze odkurzacze bezprzewodowe oraz wentylatory chłodzące i grzejące, dzięki czemu nasze obroty w 2015 r. wzrosły aż o 26%. Obecnie zatrudniamy ponad 3 tys. inżynierów i naukowców oraz współpracujemy z ponad 40 uczelniami przy realizacji nowych projektów badawczych. To właśnie tego typu inwestycje umożliwiają nam opracowywanie wydajnych technologii, na których będą bazować nasze produkty w przyszłości.

Dlaczego warto kupować urządzenia Dysona?

Nasze produkty oferujemy w ponad 75 krajach i odnoszę wrażenie, że nasi klienci cenią urządzenia Dysona, ponieważ oczekują technologii, która rozwiązuje problemy i jest lepsza od innych dostępnych na rynku. Inwestując w technologie, badania i rozwój Dyson tworzy urządzenia, które działają lepiej i zmieniają zasady gry.

Na przykład tradycyjne nawilżacze nie oczyszczają wody, wskutek czego bakterie ze zbiornika trafiają bezpośrednio na zewnątrz, a wiele z tych urządzeń nie wydmuchuje powietrza równomiernie na całe pomieszczenie. Inżynierowie firmy Dyson opracowali wysokowydajne urządzenie, które utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu w sposób równomierny i higieniczny. Dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii wykorzystującej promieniowanie ultrafioletowe nasz nawilżacz powietrza zabija 99,9% bakterii, zanim wydmucha nawilżone powietrze na całe pomieszczenie. W trakcie prac nad tym urządzeniem stworzyliśmy 643 prototypy oraz opracowaliśmy 32 nowe metody testowania. Świadczy to o tym, że droga do sukcesu bywa długa, ale w firmie Dyson mamy przekonanie, że zawsze można coś zrobić lepiej.

Dyson wyprzedza konkurencję? Wywiad z przedstawicielem firmy

Co decyduje o wyjątkowości technologii Air Multiplier? Dlaczego jest tak efektywna i lepsza od propozycji konkurencji?

Łopatki tradycyjnych wentylatorów powodują nieprzyjemne podmuchy, ponieważ przecinają powietrze, natomiast urządzenia z technologią Air Multiplier wzmacniają strumień powietrza 15-krotnie, wydmuchując w każdej sekundzie 405 litrów chłodnego powietrza w postaci delikatnego, jednolitego strumienia.

Powietrze wydmuchiwane przez szczelinę umieszczoną na wzmacniaczu w kształcie pierścienia przyspiesza, dzięki czemu powstaje strumień powietrza przepływający przy powierzchni obręczy o przekroju profilu lotniczego, która nadaje mu kierunek. Powietrze z otoczenia jest zasysane do strumienia – to zjawisko zasysania i porywania powietrza. To właśnie ta technologia zapewnia nieprzerwany strumień powietrza, nie powodując przy tym żadnych nieprzyjemnych ani rozpraszających uwagę podmuchów.

A co sprawia, że technologia Ball jest tak wyjątkowa i pod jakim względem jest lepsza od tradycyjnych rozwiązań?

Odkurzanie przy użyciu tradycyjnych urządzeń może być uciążliwe i męczące, wskutek czego rzadziej sięgamy po odkurzacz. Inżynierowie Dysona postanowili umieścić komponenty w kuli, co sprawia, że nasze urządzenie Dyson Cinetic Big Ball jest jedynym odkurzaczem, który powraca do pozycji pionowej, gdy się wywróci. Dzięki technologii Ball nasz odkurzacz obraca się w miejscu i z łatwością porusza się po domu.

Dyson Cinetic to jak technologia kosmiczna. Jak działa i dlaczego jest tak wyjątkowa i efektywna?

W większości odkurzaczy stosuje się worki i filtry, które wychwytują kurz. Z czasem urządzenia te zapychają się i tracą siłę ssania, wskutek czego nie są w stanie wychwycić alergenów znajdujących się w domu. Z kolei nieszczelne uszczelki i filtry powodują, że kurz i bakterie są wydmuchiwane z powrotem na zewnątrz, do powietrza, którym oddychamy.

Cyklony Dyson Cinetic mają tylko 3,3 mm średnicy, co oznacza, że wytwarzają większe siły odśrodkowe i wychwytują nawet najdrobniejsze cząsteczki, ale im mniejszy cyklon, tym łatwiej może się zablokować. Inżynierowie Dysona stworzyli cyklony z elastycznymi końcówkami, które oscylują i chronią cyklony przed zatkaniem przez kurz. Dzięki takiemu rozwiązaniu są czyste i nie tracą siły ssania, a odseparowywanie kurzu jest tak efektywne, że nie trzeba myć ani wymieniać żadnych filtrów.

Jakim szefem jest James Dyson? Czego oczekuje od inżynierów?

James Dyson jest osobą bardzo elastyczną, chętnie eksperymentuje i przedstawia nowe pomysły. Jeśli tylko ma czas, pracuje razem z nami w laboratorium firmy i stale zachęca nas do tego, aby wszystko robić inaczej. Wspiera pracowników z działu badań, projektowania i rozwoju w rozwiązywaniu codziennych problemów i tworzeniu lepszych urządzeń.

Jakie są plany firmy Dyson na przyszłość?

W tym miesiącu Dyson zakończył realizację najnowszego etapu inwestycji o wartości 250 mln funtów – nowego kompleksu badawczo-rozwojowego w Malmesbury, w którym stworzyliśmy miejsca pracy dla kolejnych inżynierów i naukowców. Dyson prowadzi badania w różnych dziedzinach, a dzięki większej liczbie inżynierów będzie mógł to robić szybciej i efektywniej. Obecnie realizujemy wiele projektów, ale z reguły nie wypowiadamy się na temat technologii, nad którymi jeszcze pracujemy.

Matt Kelly

Matt Kelly, inżynier mechanik w Dyson
Matt Kelly, inżynier mechanik w Dyson

Matt Kelly jest inżynierem mechanikiem w Dyson. Studiował inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie w Southampton oraz ukończył staż letni w Dyson na ostatnim roku studiów. Podczas stażu pracował w dziale badań, projektowania i rozwoju poznając, co to znaczy być inżynierem w Dyson, próbował nowych pomysłów, testował nieustanie nowe rozwiązania. Rok później wrócił aby stać się jednym z inżynierów Dyson. Matt pracował w departamencie nowych produktów od 2012 roku. Pracował przy wielu różnych technologiach Dyson, bezprzewodowym V6, urządzeniach z Air Multplier oraz robotem 360 Eye.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Anglia vs Iran. Czy Lwy Albionu wygrają swój mecz otwarcia?

Anglia vs Iran to pierwszy tego dnia mecz na...

Włosy u mężczyzn – jak zadbać o ich strukturę i co wykorzystać do codziennej pielęgnacji?

W dzisiejszych czasach mężczyźni są coraz bardziej świadomi tego,...

Polska vs Meksyk. Gdzie oglądać nasz mecz otwarcia?

To już dziś! Polska rozegra swój pierwszy mecz na...

Czy Lewandowski zagra na kolejnym mundialu? Stanowcze słowa kapitana!

Czy Robert Lewandowski zagra na kolejnych Mistrzostwach Świata 2026,...

„Nie umiemy grać”. Wojciech Szczęsny ostro i w punkt!

Reprezentacja Polski zremisowała z Meksykiem w pierwszym meczu na...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!