Garmin Fenix 3

GARMIN Fenix 3 HR – zegarek dla aktywnych osób

Garmin Fenix 3 HR w wersji Sapphire

Do testów dostaliśmy model SAPPHIRE, który posiada bardzo odporne na zarysowania szkło szafirowe oraz czarną kopertę wraz z czarnym gumowym paskiem. Całość wygląda naprawdę stylowo i zdecydowanie przykuwa wzrok. Garmin wydaję się solidnie wykonany. Czarna powłoka PVD wygląda elegancko i dodaje charakteru, lecz jak będzie wyglądała po latach użytkowania mogę się tylko domyślać. Plusem jest dobrej jakości wyświetlacz. Jego czytelność nawet w pełnym słońcu nie budzi zastrzeżeń. Ma zwiększoną rozdzielczość, a nocą posiada ciekawe podświetlenie.

Na początku najbardziej obawiałem się gabarytów zegarka, gdyż 51,5 × 51,5 × 16,0 mm to dużo i  powiedzmy szczerze, że na delikatnej ręce będzie wyglądał zabawnie. Prywatnie używam chronografu, który również nie jest mały, lecz do Garmina musiałem się trochę przyzwyczaić. Dziwne uczucie, jednak szybko minęło i z czystym sumieniem muszę powiedzieć, iż absolutnie nie odczułem żadnego dyskomfortu podczas jego użytkowania.

Czujnik Elevate

Fenix 3 HR został wyposażony w nowatorski pomiar tętna ELEVATE, który jest w stanie rozpoznać nasz puls bez zakładania dodatkowej opaski, jak ma to miejsce w przypadku innych zegarków dostępnych na rynku. Muszę przyznać, iż pomysł jest świetny. Podczas treningu wystarczy założyć zegarek i to wszystko. Żadnych zbędnych elementów, które wpływają na nasz komfort. Oczywiście ktoś powie, że pasek zakładany na klatkę piersiową nie przeszkadza i można się do niego przyzwyczaić, lecz wiem z doświadczenia, że zdarzają się otarcia i jeśli jest możliwość chętnie byśmy z niego zrezygnowali.

Czujnik Elevate znajduje się po wewnętrznej stronie zegarka i nieznacznie odstaje od dekielka co wzbudzało moje obawy. Na szczęście jest niewyczuwalny i nie wpływa na wygodę noszenia. Zegarek mierzy nasze tętno zawsze kiedy mamy go na ręce, nawet kiedy śpimy. Po przebudzeniu możemy sprawdzić jak przebiegał nasz sen i ile godzin trwał. Brzmi rewelacyjnie, prawda? No cóż, fajnie sprawdza się jako „gadżet”, którym możemy pochwalić się przed znajomymi. W praktyce funkcja nie jest w stu procentach wiarygodna. Jeśli jesteś sportowcem, który bardzo poważnie podchodzi do swoich treningów lub robi to zawodowo wtedy jedynym rozwiązaniem jest założenie opaski HRM Run. Zapewni ona wiele większą dokładność. Oczywiście jest to fajny dodatek, lecz wszystko zależy od naszych ambicji.

Duża funkcjonalność

Fenix jest swego rodzaju multi-zegarkiem, który łączy najlepsze cechy zegarków sportowych i smartwatch-ów. Posiada mnóstwo różnego rodzaju funkcji i uważam, że ciężko w pełni wykorzystać jego możliwości. Dane wyświetlacza mogą być indywidualnie dostosowywane wedle naszego uznania. Możemy zmieniać ich rodzaj, ilość, układ a nawet styl wskazówek czy cyfr. Jest możliwość odczytywania wiadomości, odbierania połączeń czy nawet sterowania muzyką. Czujnik mierzy także ilość zrobionych kroków oraz przebyty dystans, a gdy uzna, że zbyt mało się ruszamy delikatnie nam o tym przypomni.

Ciekawą funkcją jest zostawianie śladu GPS na ekranie zegarka. Podczas biegania w terenie wyświetlana ścieżka sprawia, iż nie musimy martwić się o drogę powrotną. Możemy również oznaczać ważne dla nas pozycję jak miejsca rozpoczynania treningów czy zaparkowania auta. Garmin wyposażony jest w moduł Wi-Fi oraz Bluetooth przez które zegarek łączy się z telefonem. Poprzez aplikację Garmin Connect mamy możliwość zgrywania wszelkich danych naszej aktywności. Aplikacja nie jest specjalnie skomplikowana i już po krótkiej chwili można się z nią zaprzyjaźnić. Jedyną wadą jaką zauważyłem w tej kwestii był problem ze sparowaniem zegarka z moim telefonem. Nie wiem jaka była tego przyczyna, lecz często musiałem kilkakrotnie próbować by akcja zakończyła się powodzeniem.

Żywotność baterii

Zawsze w przypadku smartwatch-y mam obawy o żywotność baterii. Czas działania na poziomie powiedzmy dwóch dni dyskwalifikuje w moich oczach taki gadżet. Garmin oczywiście zdaje sobie z tego sprawę i duży nacisk postawił na wydłużenia czasu działania baterii. Producent deklaruje 40 godzin pracy w trybie UltraTrac, 16 godzin w trybie treningu z GPS, 3 tygodnie w trybie zegarka i 2 tygodnie w trybie smart-zegarka. Cóż, muszę przyznać, iż byłem mocno zaskoczony, gdy pierwszy raz ładowałem zegarek po 17 dniach. Krótko mówiąc – rewelacja. Oczywiście w tym czasie byłem mocno zajęty różnymi sprawami i Fenix 3 HR na moim nadgarstku był tylko zwykłym zegarkiem. W tym czasie nie używałem żadnych z jego funkcji. Ogólnie dane podane przez producenta są realne i tu nie powinniśmy mieć powodów do narzekań.

Cena

Chyba największą jego bolączką jest niezbyt satysfakcjonująca moc obliczeniowa. Wszelkie dane chwilę się zgrywają, lecz pewnie w niedalekiej przyszłości zostanie to poprawione. Póki co za ten drobny mankament trzeba przyznać producentowi malutki minus. Oczywiście nie stanowi to jakiegoś większego problemu, lecz trzeba wziąć pod uwagę bardzo ważny czynnik, który decyduje o tym dlaczego możemy wiele wymagać. Chodzi o cenę. Zegarek zdecydowanie nie należy do tanich. Cena na poziomie 2 tys. zł to sporo, a za te pieniądze możemy już trochę pomarudzić.

Podsumowanie

Garmin Fenix 3 HR jest naprawdę świetnym kompanem w codziennym użytkowaniu i stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Każdy miłośnik aktywności fizycznej niezależnie od uprawianego sportu znajdzie dla siebie odpowiednią funkcję która sprawi, że trening stanie się bardziej wydajny i interesujący. Wszystko jednak jak zawsze zależy od naszej silnej woli oraz ambicji. Zegarek jest tylko dodatkiem do treningu, a nie narzędziem, które w magiczny sposób sprawi, że staniemy się lepszymi sportowcami. Jeśli jednak nie mam racji i ktoś kupując Garmina Fenix 3 HR złapie bakcyla i dopiero wtedy zacznie uprawiać sport to świetnie. Najważniejsze żeby się dobrze bawić i czerpać jak najwięcej ze sportu.

Jeśli Cię na niego stać, podoba Ci się jego wygląd oraz uważasz jego funkcję za interesujące, to jak najbardziej polecam. Niezależnie od tego, czy miałeś już kontakt ze sportem, czy dopiero zaczynasz.