Klasyczną modą męską rządzi kilka zasad, których nieprzestrzeganie może spowodować, że w ważnej dla nas chwili będziemy narażeni na kompromitację. Źle dopasowany garnitur zmniejszy naszą wiarygodność, a brudne buty mogą sprawić że zostaniemy odebrani jako niechlujni. Wiele mężczyzn w Polsce nie przykłada najmniejszej uwagi do swojego ubioru, który jest wizytówką człowieka. Niestety dotyczy to też części z tych, którzy piastują odpowiedzialne urzędy i stanowiska reprezentujące nasz kraj. Jak zatem ubierać się poprawnie?
Rozmiar ma znaczenie
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar garnituru, który nosimy – nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Jeśli jesteśmy w stanie włożyć „na styk” dwa palce między tors a guzik marynarki, oznacza to, że nosimy odpowiedni rozmiar. Ponadto mankiet koszuli powinien wystawać około 1,5–3 cm poza rękaw. Również spodnie powinny mieć odpowiednią szerokość i nie być zbyt długie. Noszenie garnituru również obwarowane jest paroma zasadami. Marynarki jednorzędowe zapinamy tylko na jeden, górny guzik – zawsze wtedy, kiedy stoimy lub poruszamy się. Jeśli zaś siedzimy, powinniśmy go rozpiąć. Warto też pamiętać, że garnitur w czarnym kolorze jest zarezerwowany przede wszystkim na spotkania odbywające się wieczorem – bale i bankiety. Aby kupić dobry garnitur, należy zwrócić uwagę na jego jakość oraz materiały, z których został wykonany. Najlepszym włóknem jest wełna, a najgorszym poliester, który bardzo utrudnia „oddychanie” tkaniny. Jest on stosowany głównie w podszewkach, lecz do tego wykończenia najlepiej nadaje się wiskoza.
Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki!
Kolejnym ważnym elementem każdego stroju są dodatki. Aby dobrać odpowiedni zestaw, należy kierować się głównie kolorystyką. W przypadku krawatu kluczowa jest jego szerokość, która powinna być zbliżona do szerokości klap marynarki. Zbyt szeroki lub zbyt wąski zniekształca naszą sylwetkę. Jego długość też nie jest bez znaczenia – koniec krawatu musi znajdować się około dwa centymetry nad sprzączką paska. Skórzane elementy powinny być w jednakowych kolorach i fasonach, w ubiorze trzeba być konsekwentnym. Buty należy mieć zawsze wypastowane, gdyż są one bardzo ważną częścią stroju. Ostatnio coraz częściej widzi się mężczyzn, którzy mają poszetki w brustaszy (górnej kieszonce marynarki). Jest to bardzo elegancki detal, który doda naszemu wizerunkowi pewnego rodzaju dystansu, ożywi naszą kreację, a dzięki ogromnej różnorodności wzorów i motywów także ją spersonalizuje. Należy jednak pamiętać, aby nie nosić poszetek w kolorystyce krawatu.
Wybór koszuli
Ponadto należy mieć na uwadze obowiązujące zasady doboru pasków i szelek. Jeśli używamy jednej z tych części stroju, nigdy nie używamy drugiej. Do garnituru wieczorowego obowiązkowo nosi się czarny pasek – do innych zakładamy pasek w kolorze obuwia i zegarka. Przy wyborze koszuli należy kierować się odpowiednim rozmiarem, jakością materiału oraz splotem. Najważniejsze jednak, żeby jej fason pasował do fasonu marynarki – zbyt duży miszmasz spowoduje, że będziemy wyglądali trochę komicznie. Jeśli do koszuli mamy założony krawat, wszystkie jej guziki powinny być zapięte. W przeciwnym wypadku guzik przy kołnierzyku pozostaje rozpięty. Noszenie koszuli i kamizelki bez marynarki jest zarezerwowane tylko dla kelnerów i barmanów.
Znając te podstawowe zasady klasycznej mody męskiej, możemy bezpiecznie ruszać na zakupy i czuć się komfortowo. Skomponowany przez nas strój z pewnością pomoże nam w odniesieniu sukcesu, na przykład w wypadnięciu lepiej na rozmowie rekrutacyjnej lub na randce. Badania psychologiczne dowodzą, że założenie odpowiedniego ubioru łatwo zwiększy naszą pewność siebie. Duża ilość promocji w wiodących sklepach z konfekcją męską w Polsce pozwala na zakup dobrej jakości ubrań za stosunkowo małe pieniądze. W razie wątpliwości obsługa jest zawsze skora do pomocy i umie doradzić w kwestiach mody.