Jak wydostać samochód kiedy się zakopie w błocie?

Jeżeli często podróżujesz samochodem terenowym, z pewnością zdarzyło Ci się zakopać w błocie, śniegu lub piasku. Narażeni na to są zwłaszcza miłośnicy jazdy offroadowej, którzy przemierzają trasy przez lasy i trudne tereny niezależnie od panujących warunków pogodowych. Co zrobić w sytuacji, kiedy ugrzęźniemy w błocie?

Jak nie zakopać się w błocie?

Z pewnością nie uda nam się uniknąć wszystkich sytuacji ryzykownych podczas prowadzenia samochodu terenowego, ale możemy z powodzeniem zwiększyć prawdopodobieństwo ich uniknięcia. Prawda jest taka, że bardzo wiele zależy od naszych umiejętności jazdy, a także stosowania się do kilku zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka.

Warto przyłożyć się do doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia samochodu. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie zminimalizować ryzyko pojawienia się zakopania lub ugrzęźnięcia. Kluczem do tego jest spokojny i jednostajny styl jazdy. Kluczem do bezpiecznej drogi jest stosowanie jednostajnego tempa przez całą trasę, bez zbędnych przyspieszeń oraz gwałtownych hamować. Takie manewry sprawiają, że ryzyko „wklejki” staje się bardzo duże.

Reklama

Sprawdź nasz test prawdziwej terenówki, jaką jest Jeep Wrangler Rubicon JL.

Jak wydostać samochód z błota?

Niestety, mimo dokładania wszelkich starań, zdarzają się sytuacje kiedy nasz pojazd przegrywa z ciężkimi warunkami pogodowymi. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze – nie panikujmy. Zimna krew i chłodne podejście do sytuacji pozwoli opracować najbardziej efektywną metodę wydostania naszego pojazdu z błota. Jeżeli będziemy próbowali wydostać auto na siłę, poprzez dodawanie gazu, prawdopodobnie ugrzęźniemy jeszcze bardziej.

Planując trasę przez problematyczne tereny, konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie naszego samochoduWyciągarka ręczna dostępna jest na Terenowiec.pl, a może pomóc nam w kryzysowych sytuacjach. Wystarczy, że zahaczymy ja o stabilne drzewo w okolicy naszego pojazdu i po chwili rozwiążemy problem.

Wybierając się na wycieczki w teren, warto mieć ze sobą ekipę znajomych lub towarzyszy, którzy w razie potrzeby pomogą nam w sytuacjach takich jak ta. Niekiedy konieczne jest np. podłożenie desek pod koła, aby wydostać pojazd.

Jak wyciągnąć samochód terenowy z błota – podsumowanie

Jak widzisz, nie da się uniknąć wszystkich sytuacji w trasie takich jak utknięcie w błocie lub piachu. Dlatego warto w takich sytuacjach posiadać kompletną wiedzę oraz profesjonalny sprzęt, który pomoże nam szybko i sprawnie wydostać się z opresji.

Źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama