Klocki LEGO nie będą plastikowe? Firma pracuje nad nowym materiałem

Każdy z nas choć raz w życiu układał klocki LEGO. Te niewielkie bloki potrafią dać wiele zabawy, ale też przysporzyć wiele bólu, kiedy się na nie stanie. Głównie dlatego, że są one wykonane z plastiku, który jest bardzo trwały. Wkrótce może się to zmienić, ponieważ duński producent klocków pracuje nad bardziej przyjaznym środowisku materiałem.

Duński producent zabawek stawia na środowisko

Klocki LEGO od lat wykonywane są z plastiku, który zapewnia im odpowiednią sztywność, dzięki czemu niezależnie od warunków, wszystkie klocki łączą się ze sobą bez problemu. Tak jak większość producentów, duńska firma zwraca uwagę na to, co dzieje się ze środowiskiem podczas produkcji ich bloków.

Przeczytaj także: Lego i Citizen Brick oferują figurki z prezydentem Ukrainy

Reklama

klocki lego
Klocki LEGO nie będą plastikowe? Firma pracuje nad nowym materiałem

Duńska firma obecnie emituje około 1,2 milion ton węgla rocznie, z czego jedna trzecia tych emisji pochodzi właśnie z produkcji materiałów. Dlatego też producent plastikowych klocków do zabawy pracuje nad nowym materiałem, którego produkcja byłaby bardziej przyjazna środowisku. Z czego więc będą produkowane klocki LEGO?

Klocki LEGO nie będą już produkowane z plastiku ABS?

Grupa LEGO wdrożyła już do swojej polityki sposoby, które mają być bardziej przyjazna środowisku. Pierwszym krokiem jest zamiana plastikowych woreczków, w których znajdują się klocki LEGO na te wykonane z papieru. Nowe torebki pozyskiwane są w sposób zrównoważony i certyfikowane przez Forest Stewardship Council, przez co w pełni nadają się do recyklingu. Stosowane dotychczas plastikowe torebki można było recyklingować, ale nie w każdym kraju.

Kolejnym krokiem w osiągnięciu zamierzonego celu, jest zmiana materiału, z jakiego wykonywane są klocki LEGO. Producent pracuje nad nowym materiałem i już powstają pierwsze prototypowe klocki wykonane z przetworzonych plastikowych butelek. Obawy tyczą się jednak trwałości i jakość bloczków.

Firma pracuje nad tym, aby klocki oferowały taką samą sztywność oraz nie wpływały na wysokie temperatury, zupełnie tak samo, jak klocki wykonane z plastiku. LEGO twierdzi, że przetworzone butelki PET są w stanie zastąpić główny budulec klocków, czyli ABS, który stanowi aż 80 proc. materiału klocka.

Źródło: TheWeatherNetwork

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama