Za odkrywcę Ameryki określa się Krzysztofa Kolumba. Włoski żeglarz i podróżnik na dzisiejsze ziemie obu Ameryk trafił w 1492 roku. Jak się jednak okazuje, mógł spóźnić się prawie 150 lat! Najnowsze zapiski sugerują, że Krzysztof Kolumb został ubiegnięty przez innych żeglarzy.

Krzysztof Kolumb nie było pierwszy?

Galvano Fiamma to włoski zakonnik urodzony przed 1300 rokiem, który prowadził swoje zapiski. Jak się okazuje, według nich, włoscy żeglarze, którzy pochodzili z tego samego miasta, co Krzysztof Kolumb, wiedzieli o istnieniu Ameryki 150 lat przed jej oficjalnym odkryciem. Zapiski pochodzące z okolic roku 1344 mówią o trasie, która prowadzi na tereny dzisiejszej Ameryki Północnej.

Krzysztof Kolumb
Włoscy żeglarze odwiedzili tereny Ameryki Północnej 150 lat przed Kolumbem?

Przeczytaj także: Polka miała rację! Słynny obraz to kopia oryginału!

Informacje na ten temat pojawiły się w Terrae Incognitae, a ich autorem jest Paolo Chiesa. Odkryte w 2013 roku zapisy włoskiego zakonnika mówią, że żeglarze z Genui wiedzieli już o istnieniu Ameryk w pierwszej połowie XIV wieku. Sugerując się zapiskami Fiammy, obszar ten określany był przez nich jako Markland/Marckalada. Dzisiejsi naukowcy wierzą, że chodzi o wybrzeże Atlantyku w Ameryce Północnej. Teza, że Krzysztof Kolumb nie był odkrywcą Ameryki nie została podważona po raz pierwszy.

Zapiski Fiammy są bardzo szczegółowe

Zapiski pochodzą z dziennika Cronica universalis. Galvano Fiamma zajął się jego przygotowaniem pod koniec swojego życia, dlatego też go nie dokończył. Zamysłem jego powstania było stworzenie przewodnika i przedstawienie historii świata od jego początku, do czasów, w których zakonnik zaczął pisać swoje kroniki. W zapiskach, oprócz opisanych Ziem na północnym zachodzie znalazł się także szczegółowy opis Grenlandii.

Wydanie Cronica universalis odbędzie się w niedalekiej przyszłości. Głównym patronem ma być Uniwersytet w Mediolanie. Według Paolo Chiesy zapiski w języku łacińskim są bardzo wiarygodnym źródłem. Zakonnik dokładnie opisuje gdzie i kiedy po raz pierwszy usłyszał wieści na temat nowych ziem. Wkrótce powinniśmy dowiedzieć się zdecydowanie więcej na ten temat.