120
Views

Przez 10 lat trwał spór pomiędzy właścicielem serwisu Chomikuj.pl a Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Proces ten dobiegł końca, a sąd orzekł, że platformy udostępniające nielegalne treści są wszystkiemu współwinne. To koniec popularnego serwisu?

10-letni proces dobiegł końca

Stowarzyszenie Filmowców Polskich przez 10 lat walczyło w sądzie z właścicielem serwisu Chomikuj.pl i wierzyło, że prawo uzna, że serwis ten jest współwinny nielegalnemu rozpowszechnianiu plików w sieci. Proces ten w końcu dobiegł końca i poznaliśmy ostateczną decyzje Sądu Najwyższego.

Przeczytaj także: Koniec z treściami LGBT na Netflix. Gigant musi się dostosować!

Jak można przeczytać w orzeczeniu Sądu Najwyższego, serwis Chomikuj.pl, jak i inne platformy działające na podobnej zasadzie, będą postrzegane nie tylko jako pomoc w naruszaniu praw autorskich, ale również będą one bezpośrednim współwinnym całego procesu.

To koniec Chomikuj.pl? Spór trwający 10 lat dobiegł końca
Serwis został uznany za bezpośredniego naruszyciela praw autorskich!

Czy Chomikuj.pl zniknie z sieci?

Decyzja Sądu Najwyższego wymaga od serwisów działających podobnie do Chomikuj.pl obowiązek usuwania nielegalnie udostępnianych filmów oraz natychmiastowego blokowania dostępu do takich materiałów w przyszłości. Wspomniany serwis został uznany za bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie autorskich praw majątkowych. Decyzję oparto na wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 czerwca 2021 roku w sprawach dotyczących działalności YouTube i Cyando.

To koniec Chomikuj.pl? Spór trwający 10 lat dobiegł końca
Właściciele serwisu będą musieli dostosować się do wymogów. Inaczej czeka ich kara.

Na mocy wyroku Sądu Najwyższego serwis musi usunąć materiał, po otrzymaniu zgłoszenia przez właściciela praw autorskich, zablokowanie do niego dostępu oraz podjęcie kroków, które zapobiegną dalszym naruszenium. Serwis Chomikuj.pl będzie musiał wymyślić sposób, który pozwoli na kontrolowanie i usuwanie tego typu plików. Jeśli nie, właścicieli serwisu czeka odpowiedzialność finansowa.

Źródło: ZAPA

Kategoria artykułu
Internet
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.