Site icon MenWorld.pl

Koszulka piłkarska, którą wycofano w połowie sezonu. Widzisz powód?

Lata 90. były szalone, nawet w piłce nożnej. To właśnie wtedy powstawały najbardziej krzykliwe stroje piłkarskie. Ta koszulka piłkarska Fiorentiny została zbanowana w połowie sezonu. Jest na niej coś bardzo nie tak. Jak projektanci mogli do tego dopuścić?!

Krzykliwe kolory lat 90. dominowały w futbolu

Piłka nożna w latach 90. była bardzo krzykliwa pod względem kolorów i wzorów na strojach piłkarskich. Ba, taka była wtedy moda. Jeśli nie widzieliście zdjęć swoich rodziców z tamtych czasów, to je zobaczcie. Kolorowe, pełne żywych barw ubrania władały modą. Jeśli macie na tyle lat, że uczestniczyliście w tym wszystkim, doskonale to pamiętacie.

Przeczytaj także: Lewandowski dostał Złotą Piłkę za 2021 rok!

Reklama

Oczywiście, że projektanci strojów piłkarskich szli za modą, dziś jest tak samo. ACF Fiorentina była jedną z drużyn, która nosiła koszulkę wypełnioną wzorkami i jaskrawym fioletowym kolorem, który jest przecież główną barwą włoskiej drużyny. Niestety, ta koszulka piłkarska została zbanowana z użytku w połowie sezonu, ponieważ zawierała niestosowny wzór.

Ta koszulka piłkarska została wycofana w połowie sezonu. Widzisz dlaczego?
Ta koszulka piłkarska została wycofana w połowie sezonu. Widzisz dlaczego? Source: CharityStars

Koszulka piłkarska, która została zbanowana w połowie sezonu

W sezonie 1992/93 ACF Fiorentina zaprezentowała swoją nową koszulkę wyjazdową, na której możecie zobaczyć pełno wzorków i charakterystyczny dla tego klubu fioletowy kolor. Koszulka została stworzona we współpracy z firmą Lotto, a na przodzie umieszczone było logo sponsora, 7UP. Oczywiście na piersi umieszczono herb drużyny i po czterech meczach wyjazdowych koszulka piłkarska włoskiego klubu została wycofana z obiegu.

Ta koszulka piłkarska została wycofana w połowie sezonu. Widzisz dlaczego?
Na koszulce wyjazdowej Fiorentiny z sezonu 92/93 pojawiła się swastyka. Producent i klub utrzymują, że symbol pojawił się tam przypadkowo. Source: CharityStars

Wszystko przez wspomniane wzory, które złożyły się w bardzo niestosowny znak – swastykę! Na klatce piersiowej pojawił się symbol kojarzony z nazistami. Klub wydał wtedy oświadczenie, które stanowczo mówiło, że zabieg ten był zupełnie przypadkowy, choć pojawiły się głosy, że projektant umieścił ten symbol specjalnie. Jak można się domyślić, prawie wszystkie egzemplarze zostały zniszczone, robili to też kibice, jednak sztuki, które się zachowały, mają ogromną wartość kolekcjonerską!

Źródło: sportbible, Zdjęcie główne: charitystars

Exit mobile version