Krux Atax Pro Retro – recenzja klawiatur mechanicznych

Krux jest producentem, którego na rodzimym nam rynku kojarzy już niemal każdy. Na łamach naszego portalu gościliśmy już dość sporo produktów od nich, zwykle oferowały wysoki stosunek jakości do ceny. Tym razem zaskoczono nas dwoma klawiaturami. Odznaczają się ciekawym designem jak i specyfikacją. O tym jednak w dalszej części recenzji Krux Atax Pro Retro. Zapraszam!

Wstęp i specyfikacja

Krux Atax Pro Retro
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Jak wspomniałem we wstępie, tym razem na warsztacie wylądowały 2 klawiatury. Wizualnie nie różnią się niczym, technicznie zaś mamy do czynienia z dwoma różnymi modelami przełączników. Mowa o Gateron Yellow Pro w droższym wariancie oraz Outemu Black w tańszym. Rozbieżność jest więc spora. Po jednej stronie barykady obecne są przełączniki ciężkie, jakościowo odbiegające od tych drugich, zaś po drugiej fabrycznie nasmarowane, bardzo dobre liniowce o umiarkowanej sile potrzebnej do aktywacji.

Wizualnie klawiatury prezentują się dobrze. Postawiono na stylizację mającą nawiązywać do retro. Taki motyw może się podobać. Z pewnością klawiatury znajdą swoich odbiorców. Naturalnie nie zabrakło podświetlenia (to już chyba znak rozpoznawalny Kruxa). W następnym akapicie omówię jakość wykonania, poniżej jednak zostawię specyfikację.

 • Rozmiar: TKL (bez bloku numerycznego)
 • Układ: US ANSI
 • Przełączniki: Gateron Yellow Pro/Outemu Black
 • Wymiary: 355×137×39 mm
 • Typ przełącznika: Liniowy (linear)
 • Typ klawiatury: Zamknięta (closed design)
 • Podświetlenie: RGB, Punktowe
 • Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne
 • Materiał keycapów: PBT
 • Metoda wytwarzania keycapów: Double-shot
 • Oprogramowanie: Tak
 • Bezprzewodowa/przewodowa: Nie/Tak
 • Łączność: USB-B (kabel stały)
 • Hotswap przełączników: Nie
 • Waga: 940 g

Krux Atax Pro Retro – konstrukcja i jakość wykonania

Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Obie klawiatury są w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Mount plate jest oczywiście metalowy. Całość na pierwszy rzut oka sprawia dobre wrażenie, efekt jednak nieco psuje bliższy kontakt. Górna część obudowy ugina się lekko pod naciskiem (dobrze widać to w okolicach spacji). Nie ma to wpływu na użytkowanie, jednak warto o tym wspomnieć. Keycapy zastosowane w ów klawiaturze to PBT double-shot. Są dobrej jakości, faktura jest szorstka i z uwagi na specyfikę materiału nie zetrze się po czasie.

Krux Atax Pro Retro
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Waga jest więcej niż wystarczająca dla utrzymania Krux Atax Pro Retro na biurku. Pomagają w tym także gumy antypoślizgowe na spodzie. Pomyślano także o regulacji kąta nachylenia w dwóch poziomach. Kabel jest na stałe połączony z klawiaturą, producent nie zdecydował się na oplot co jednym będzie odpowiadać a innym nie. Jakościowo prezentuje akceptowalny poziom. Stabilizatory są domyślnie nasmarowane. Jest to oczywiście plusem, jednak same stabilizatory są odrobinę za luźne. Czuć to głównie na spacji. Reszta jest na akceptowalnym poziomie.

Krux Atax Pro Retro
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Omówię teraz kwestię przełączników w Krux Atax Pro Retro. Gaterony Yellow Pro są gładkie i płynne. Nie występuje tutaj efekt słyszalnej sprężyny. Ich praca jest cicha, a korzystanie z nich po prostu przyjemne. Siła wymagana do nacisku nie jest ani za mała, ani za duża. Są idealnym kompromisem tam, gdzie czerwone przełączniki są za lekkie, zaś czarne za ciężkie. Dopisek „Pro” w nazwie oznacza fabryczne smarowanie przełącznika. Inaczej sprawa ma się z Outemu Black. Są switchami ciężkimi, co da się wyraźnie odczuć. Płynność jest na akceptowalnym poziomie. Fabrycznego smarowania tutaj naturalnie nie ma. Brzdęk sprężyny bywa słyszalny podczas korzystania z klawiatury. Poniżej testy dźwięku obu rodzajów switchy.

Podświetlenie i wyposażenie Krux Atax Pro Retro

Wyposażenie jakie zapewnia producent wraz z Krux Atax Pro Retro jest bardzo skromne. W pudełku znajduje się jedynie instrukcja oraz plastikowy keycap puller. Jest więc budżetowo, choć cena wcale tego nie sugeruje. Jeśli zaś chodzi o podświetlenie to jest ono dobrej jakości. Barwy są żywe i jasne. Biały naturalnie wpada w poświatę różowego, nie uznaję jednak tego jako wadę, a cechę. Ot tak działają diody RGB i nie ma w tym nic dziwnego. Poniżej prezentacja efektów świetlnych bohaterów dzisiejszej recenzji.

Oprogramowanie i podsumowanie

Krux Atax Pro Retro
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Zarządzać Krux Atax Pro Retro można za pomocą dołączonego oprogramowania. To choć jest proste, to jego interfejs wygląda dość specyficznie. Tak jakby został wykonany „na kolanie”. Nie cieszy oka ale spełnia swoje zadanie. Wszystkie jego funkcje działają prawidłowo. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja podświetlenia, programowanie makr, zmiana funkcjonalności klawiszy czy inne pomniejsze opcje. Poza nietypowym interfejsem nie mam zastrzeżeń do tego elementu.

Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych
Krux Atax Pro Retro - recenzja klawiatur mechanicznych

Sprawdź również nasze publikacje z kategorii gry.

Podsumowanie
Podsumowując. Klawiatury oferują dobry stosunek ceny do jakości, choć nie obyło się bez drobnych zgrzytów w postaci nieco słabszej jakości wykonania czy stabilizatorów które wymagają poprawy, jednak ogólnie oceniając to solidne wybory w swoich przedziałach cenowych. Na uwagę szczególnie zasługuje wariant wyposażony w Gaterony Yellow Pro, producent postawił nie tylko na bardzo przyjemne przełączniki ale i dość uniwersalne. Outemu są w porządku dla osób lubujących się w ciężkich przełącznikach, jednak należy się liczyć ze słyszalną sprężyną. Przyznajemy rekomendację.
Wykonanie
7.5
Podświetlenie
8
Funkcjonalność (wariant Gateron)
9
Funkcjonalność (wariant Outemu)
7.5
Oprogramowanie
8
Cena (wariant Gateron)
8.5
Cena (wariant Outemu)
8.5
Wyposażenie
7
Zalety
Bardzo dobre przełączniki Gateron Yellow Pro.
Dobrej jakości podświetlenie.
Dobrej jakości keycapy.
Stosunek jakości do ceny w obu wariantach.
Wady
Drobne uwagi do jakości wykonania.
Stabilizatory mogłyby być nieco lepsze.
8
Wynik

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Holandia vs Argentyna. Pierwsza ćwierćfinałowa para MŚ 2022!

A jednak. Po zaciętym spotkaniu Argentyna - Australia, które...

Piłeś i jedziesz? Policja zatrzyma Ci samochód. Bezpowrotnie

Tak. Policja zatrzyma Ci samochód i to bezpowrotnie! W...

Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Każdy kto choć raz podróżował samolotem dobrze zna tę...

Sony Xperia 1 IV – audio i aparat to jego największe atuty

Sony Xperia 1 IV była dla mnie niesamowicie ciekawym...

Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Czyżby nadchodził koniec ery złącza Lightning? Wydaje mi się,...


Karol Kabziński
Karol Kabzińskihttps://menworld.pl
Interesuję mnie muzyka, IT, nauka, a także szeroko pojęta dziedzina klawiatur i wszystkiego, co z nimi związane. Swoją wiedzę w miarę możliwości aktualizuję i staram się być "na czasie" z nowinkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!

Wykonanie
Podświetlenie
Funkcjonalność (wariant Gateron)
Funkcjonalność (wariant Outemu)
Oprogramowanie
Cena (wariant Gateron)
Cena (wariant Outemu)
Wyposażenie
Final Score
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!