195
Views

Wiem co myślicie. Czy ta klawiatura już się na łamach portalu nie pojawiła? Faktycznie, ten model ująłem w zestawieniu klawiaturowym. Jednak czy aby na pewno to ta sama klawiatura? Zapewniam, pozytywnie Was zaskoczę. Zapraszam do recenzji Krux Atax Pro.

Wstęp i specyfikacja Krux Atax Pro

Krux Atax Pro
Krux Atax Pro - To już było. Ale czy na pewno?

Ponownie goszczę klawiaturę, która zdobyła popularność za sprawą świetnego stosunku ceny do jakości. Jestem pewny, że wyczynem, na który poważył się producent, o “nowym” Ataxie będzie głośno. Klawiatura względem poprzedniczki została wzbogacona o 2, może się wydawać, drobne szczegóły. Jednym z nich jest kabelek w oplocie. Niby drobiazg, a poprawia estetykę. O drugim z nich dowiecie się ze specyfikacji, którą zamieszczam poniżej.

 • Rozmiar: TKL (tenkeyless czyli bez bloku numerycznego)
 • Układ: US ANSI
 • Przełączniki: Gateron Red
 • Wymiary: 355 x 137 x 39 mm
 • Typ przełącznika: Liniowy (linear)
 • Typ klawiatury: Zamknięta (closed-design)
 • Podświetlenie: RGB, Punktowe
 • Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne
 • Materiał keycapów: ABS
 • Metoda wytwarzania keycapów: Double-shot
 • Oprogramowanie: Tak
 • Bezprzewodowa/przewodowa: Nie/Tak
 • Łączność: USB-A (na stałe)
 • Hotswap przełączników: Nie
 • Waga: 940 g

Konstrukcja i jakość wykonania

Krux Atax Pro
Krux Atax Pro - To już było. Ale czy na pewno?

Ta się w zasadzie nie zmieniła. Kolejne wcielenie Krux Atax Pro dalej korzysta z tej samej obudowy, wykonanej z tworzywa sztucznego. Całość jest odpowiednio sztywna i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Spód okupują gumki antypoślizgowe. Obecne są także dwustopniowe nóżki do regulacji kąta nachylenia. Waga jest aż nadto odpowiednia. Klawiatura nie ślizga się po blacie, a także nie ma mowy o przypadkowym przesunięciu.

Stabilizatory nadal bez smarowania. Przełączniki są gładkie i płynne. Różnica względem Outemu jest nieporównywalna. Było to jednak do przewidzenia. Niekiedy podczas pisania można usłyszeć sprężyny w przełącznikach. Poniżej standardowo test dźwięku.

Podświetlenie i wyposażenie Krux Atax Pro

Nie ma tutaj zaskoczenia. Podświetlenie wypada identycznie, jak wcześniej. Jest żywe i jasne jak na te półkę cenową. Stwierdziłbym nawet, że wypada lepiej, niż w wielu droższych klawiaturach. Jako że nie ma tutaj żadnego przeskoku, postanowiłem posłużyć się filmem z efektów od wcześniej testowanego modelu.

Wyposażenie także się nie zmieniło. Zawartość zestawu poza klawiaturą obejmuje jedynie instrukcję w języku polskim. Szkoda, że producent nie zdecydował się dorzucić chociaż prostego narzędzia do ściągania keycapów.

Krux Atax Pro
Krux Atax Pro - To już było. Ale czy na pewno?

Oprogramowanie i podsumowanie

Krux Atax Pro
Krux Atax Pro - To już było. Ale czy na pewno?

Oprogramowanie także nie uległo zmianie. Dalej umożliwia tylko tyle ile klawiatura Krux Atax Pro + konfiguracja makr. Choć nie jest to konieczne zważywszy na cenę to miło byłoby otrzymać usprawniony soft do “nowej” klawiatury.

Podsumowanie
W kwocie około 229 złotych producentowi udało się zaoferować klawiaturę niemal kompletną. Obecne są bardzo popularne i lubiane przełączniki Gateron, keycapy double-shot, pełne podświetlenie RGB, kabel w oplocie czy dwustopniowe nóżki do regulacji kąta nachylenia. Jestem pewny sukcesu tej klawiatury na rodzimym nam rynku. Nie pozostaje mi nic innego jak przyznać odpowiednie wyróżnienia.
Wykonanie
8
Podświetlenie
8
Funkcjonalność
9
Oprogramowanie
6
Cena
10
Wyposażenie
6
Zalety
Przełączniki Gateron
Podświetlenie
Keycapy double-shot
Dwustopniowe nóżki
Kabel w oplocie
Wykonanie
Wady
Oprogramowanie powinno zostać poprawione
Lekko ubogie wyposażenie
7.8
Wynik
Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.