Kryptowaluty Chia uderzą w dyski SSD? Szykuje się kolejny kryzys?

Kryptowaluty Chia to nowa e-waluta, która staje się co raz popularniejsza. Kopanie bitcoinów i innych walut Ethereum mocno uderzyły w rynek kart graficznych, to nowa waluta wydobywana na dyskach HDD i SSD może mocno zachwiać rynkiem nośników danych.

Kryptowaluty Chia namieszają na rynku dysków?

Nowopowstała kryptowaluta Chia wydobywana jest zarówno za pomocą dysków SSD, jak i HDD. Głównym czynnikiem jest mniejsze zużycie energii oraz przede wszystkim lepsza dostępność nośników danych, niż w przypadku kart graficznych. Niestety, taki obraz rzeczy może się wkrótce zmienić, bo waluta staje się co raz bardziej popularna. Popyt na dyski może znacząco wzrosnąć i być może czeka nas podobna sytuacja jak z dostępnością GPU.

Na tą chwilę nowa kryptowaluta oparta jest na sposobie wydobywania Proof-of-Space. Obecnie wykorzystuje się do tego przestrzeń oferowaną przez dyski. Jednym z pierwszych producentów dysków, którzy rozpoczynają produkcje nośników przystosowanych do kopania kryptowalut Chia jest Jiahne Jinwei. Producent potwierdził, że dyski o pojemności 1 TB i 2 TB są już wyprzedane, dlatego też zwiększa swoją produkcję.

kryptowaluty Chia
Chińczycy masowo wykupują dyski SSD, których używa się do kopania kryptowalut Chia.

Czeka nas powtórka z rozrywki? Dyski podzielą los kar GPU?

Kryptowaluty Chia i ich rosnąca popularność mogą sprawić, że dostępność dysków SSD i HDD na rynku będzie mocno ograniczona. Zupełnie jak w przypadku wydajnych kart graficznych. Obecnie karty GPU są bardzo cennym „towarem”, który jeśli tylko jest dostępny, to od razu zostaje wykupywany przez górników. Ceny kart są również niesamowicie wysokie, ale producenci zapowiedzieli już walkę z osobami zajmującymi się kopaniem kryptowalut. Nvidia w nowych modelach wykorzystuje specjalne rdzenie, które mają powstrzymać górników.

Kryzys związany z dostępnością dysków SSD i HDD może dotknąć głównie dział nośników, których używa się w serwerowniach. Cechują się one nie tylko dużą pojemnością, ale przede wszystkim wydajnością i wytrzymałością. Duże obciążanie nakładane na dyski przez wykopywanie może sprawić, że górnicy nowej waluty mogą zdecydować się na zakup takich właśnie modeli.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Subskrypcja Mercedesa nie jest legalna w Europie.

Ostatnio głośnym tematem stała się subskrypcja Mercedesa na zwiększenie...

Rysik dla iPhone trafi do sprzedaży? Apple ma projekt

Kilka lat temu rysiki byłby nieodłączną częścią palmtopów czy...

Oto rzeczy, które najlepiej sprzedają się w Dark Webie

Dark Web będący ciemną stroną Internetu skrywa naprawdę wiele...

Mattia Binotto odchodzi z Scuderia Ferrari! Oficjalne oświadczenie!

Mattia Binotto oficjalnie przestanie być szefem zespołu Scuderia Ferrari....

Fame MMA 17: przypadkowo poznaliśmy nowe nazwiska

Całkiem przypadkiem poznaliśmy kilku zawodników, którzy wezmą udział podczas...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!