Site icon MenWorld.pl

Kryptowaluty Chia uderzą w dyski SSD? Szykuje się kolejny kryzys?

Kryptowaluty Chia to nowa e-waluta, która staje się co raz popularniejsza. Kopanie bitcoinów i innych walut Ethereum mocno uderzyły w rynek kart graficznych, to nowa waluta wydobywana na dyskach HDD i SSD może mocno zachwiać rynkiem nośników danych.

Kryptowaluty Chia namieszają na rynku dysków?

Nowopowstała kryptowaluta Chia wydobywana jest zarówno za pomocą dysków SSD, jak i HDD. Głównym czynnikiem jest mniejsze zużycie energii oraz przede wszystkim lepsza dostępność nośników danych, niż w przypadku kart graficznych. Niestety, taki obraz rzeczy może się wkrótce zmienić, bo waluta staje się co raz bardziej popularna. Popyt na dyski może znacząco wzrosnąć i być może czeka nas podobna sytuacja jak z dostępnością GPU.

Na tą chwilę nowa kryptowaluta oparta jest na sposobie wydobywania Proof-of-Space. Obecnie wykorzystuje się do tego przestrzeń oferowaną przez dyski. Jednym z pierwszych producentów dysków, którzy rozpoczynają produkcje nośników przystosowanych do kopania kryptowalut Chia jest Jiahne Jinwei. Producent potwierdził, że dyski o pojemności 1 TB i 2 TB są już wyprzedane, dlatego też zwiększa swoją produkcję.

kryptowaluty Chia
Chińczycy masowo wykupują dyski SSD, których używa się do kopania kryptowalut Chia.

Czeka nas powtórka z rozrywki? Dyski podzielą los kar GPU?

Kryptowaluty Chia i ich rosnąca popularność mogą sprawić, że dostępność dysków SSD i HDD na rynku będzie mocno ograniczona. Zupełnie jak w przypadku wydajnych kart graficznych. Obecnie karty GPU są bardzo cennym “towarem”, który jeśli tylko jest dostępny, to od razu zostaje wykupywany przez górników. Ceny kart są również niesamowicie wysokie, ale producenci zapowiedzieli już walkę z osobami zajmującymi się kopaniem kryptowalut. Nvidia w nowych modelach wykorzystuje specjalne rdzenie, które mają powstrzymać górników.

Kryzys związany z dostępnością dysków SSD i HDD może dotknąć głównie dział nośników, których używa się w serwerowniach. Cechują się one nie tylko dużą pojemnością, ale przede wszystkim wydajnością i wytrzymałością. Duże obciążanie nakładane na dyski przez wykopywanie może sprawić, że górnicy nowej waluty mogą zdecydować się na zakup takich właśnie modeli.

Exit mobile version