Ten lakier w 30 minut sam usuwa rysy! Będzie stosowany na szeroką skalę?

Największą bolączką lakierów samochodowych jest ich wysoka podatność na zarysowania. W takim przypadku do ich usunięcia potrzebny jest lakiernik. Co, jeśli jest lakier, który sam je usuwa? Właśnie taką substancję odkryli naukowcy z Korei Południowej. 

Samoregenerujący się lakier opracowany przez naukowców z Korei

Każdy właściciel auta nie raz marzył o tym, aby jego pojazd pokryty był magicznym lakierem, który samoczynnie usuwa rysy. Brzmi to trochę jak rozwiązanie rodem z filmów science-fiction, jednak wkrótce może okazać się prawdą. Badacze stworzyli przezroczystą powłokę ochronną, która jest w stanie dokonać samoregeneracji w ciągu 30 minut po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. 

Przeczytaj także: Kierowco! Wystarczy głupi błąd, a zapłacisz aż 600 zł mandatu!

Powłka w teorii może więc usuwać wszelkie zarysowania, jakie powstały podczas użytkowania samochodu. Rozwiązanie tego typu zaoszczędziłoby właścicielom aut sporo pieniędzy na lakierowaniu poszczególnych elementów czy nakładaniu folii i innych warstw ochronnych na swój samochód w celu ochrony. 

Na przestrzeni lat na rynku pojawiały się podobnego typu rozwiązania, jednak pomimo wysokiej skuteczności regeneracji ich trwałość nie była zbyt wysoka. Jeśli producenci materiałów o swobodnym ruchu molekularnym stawiali na wysoką twardość i trwałość, to skuteczność tego rozwiązania nie była zbyt wysoka. Materiał koreańskich badaczy może to zmienić. 

30 minut i rysy nie ma. Wszystko dzięki słońcu!

Za stworzenie materiału odpowiedzialni są dr Jin Chul Kim, dr Young il Park i dr Ji-Eun Jeong z Koreańskiego Instytutu Technologii Chemicznej (KRICT). Opracowali oni przezroczysty materiał, który charakteryzuje się wysoką trwałością, twardością i skutecznością. Lakier z taką powłoką ma wydajność zbliżoną do obecnie stosowanych na rynku powłok ochronnych. 

Jak to działa? Jeśli karoseria, która została pokryta tym materiałem, zostanie zarysowana, w ciągu 30 minut po wystawieniu auta na działanie promieni słonecznych, lakier ulegnie roztopieniu, a rysa zniknie. W budowie materiału wykorzystano barwniki fototremincze pochłaniające światło bliskie podczerwieni, co ma sprawić, że nie będzie on zbyt podatny na działanie słońca. Naukowcy wierzą, że ich rozwiązanie wkrótce zostanie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, ale także technologicznym.

lakier regenerujący korea
Ten lakier w 30 minut sam usuwa rysy! Będzie stosowany na szeroką skalę?

Źródło: Studyfinds

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Sony zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft?

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft dowiedzieliśmy się już...

FC Barcelona vs Inter. Gdzie oglądać mecz na żywo?

Już dziś rusza kolejna kolejka Ligi Mistrzów. Robert Lewandowski...

UOKiK wygrywa w sądzie z właścicielem sieci Biedronka

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK odnośnie kary 115 milionów złotych...

T-mobile wprowadza swoją markę smartfonów z 5G. T Phone 5G

Według badań wynika, że ponad połowa Polaków korzysta ze...

Maszynka do golenia – tradycyjna, czy elektryczna?

Porządna maszynka do golenia jest w zasadzie niezbędna. Golenie...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!