Masz telefon z Androidem? Zawirusowana aplikacja kradła bankowe dane!

Jeden z programów dostępnych w sklepie Google Play posiadał wirusa, który mógł przechwycić dane z aplikacji bankowych. Jeśli masz telefon z Androidem, koniecznie sprawdź czy nie masz tej aplikacji u siebie!

Chodzi o aplikację o nazwie 2FA Authenticator, który został pobrany już przez ponad dziesięć tysięcy osób. Niestety, program zawierał złośliwe oprogramowanie, które miało za zadanie przechwycić dane logowania aplikacji bankowej. Aplikacja o której mowa nie jest już dostępna w sklepie Google Play, jednak z racji dużej ilości pobrań przez użytkowników, warto sprawdzić czy nie znajduje się w naszej bibliotece. Jej zadnie było proste. Miała obsługiwać uwierzytelnianie dwuetapowe w naszym smartfonie. Niestety, autorzy wcale nie chcieli ułatwiać nam tego zadania. Wręcz przeciwnie! Za sprawą wirusa Vultur chcieli wykraść nasze dane.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Telefon z Androidem może być zainfekowany trojanem

Jeśli znaleźliśmy wspomniany 2FA Authenticator w swoim smartfonie, koniecznie powinniśmy go usunąć. Warto również sprawdzić menedżer aplikacji. Według analityków, program „com[.]privacy[,]account[.]safetyapp” był dostępny w sklepie przez ponad dwa tygodnie. Wspomniana aplikacja wymagała od użytkownika bardzo dużej liczby zgód, które powodowały, że tak naprawdę cyberprzestępca mógł decydować o wszystkim, co dzieje się z naszym smartfonem. Mowa między innymi o dostępie do aparatu. Mało tego, aplikacja wymagała możliwości dostępu do sieci, wyświetlania nad innymi aplikacjami. Program „oczekiwał” również zgody na opcję wyłączenia ekranu blokady oraz obsługę automatycznego uruchamiana.

W jakim celu cyberprzestępca chciał uzyskać od nas tak wielu zgód? Oczywiście, chodzi o możliwość przejęcia naszych danych, głównie do aplikacji bankowych, co owocowałoby kradzieżą naszych pieniędzy. Pomóc miał w tym wirus – trojan – Vultur, który był dołączony do aplikacji 2FA Authenticator. Osobiście nasuwa mi się pytanie: jak program z wirusem trafił do sklepu Google Play? Przecież osoby odpowiedzialne za działanie sklepu z aplikacjami powinny weryfikować to, co pojawia się w Google Play. Mam tylko nadzieję, że wspomniana w artykule aplikacja nie znalazła się na Waszych smartfonach.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

FC Barcelona vs Inter. Gdzie oglądać mecz na żywo?

Już dziś rusza kolejna kolejka Ligi Mistrzów. Robert Lewandowski...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...

UOKiK wygrywa w sądzie z właścicielem sieci Biedronka

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK odnośnie kary 115 milionów złotych...

Poznaliśmy wygląd smartfonu Samsung Galaxy A14

W sieci pojawiły się nowe rendery pokazujące jak może...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj