Site icon MenWorld.pl

Najbardziej kultowe komiksy świata

Komiksy to alternatywa dla książek, którą kochają rzesze fanów tych kolorowych i niezwykłych opowieści, łączących doskonałe rysunki i intrygujące dialogi bohaterów. Niektóre serie historii komiksowych sprzedają się w milionach egzemplarzy, przez co ich fenomen staje się nie do opisania.

Marvel-Comics

Komiksy – oto najbardziej kultowe.

Dragon Ball

Na zachodzie komiks ten znany jest bardziej jako serial, który można było zobaczyć na Cartoon Network pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jednak na Dalekim Wschodzie, przygody Son Goku i jego przyjaciół, rodziny i obcych zostały opublikowane w postaci mangi już w 1984 roku, ostatecznie kończąc swój żywot w 1995 roku.

dragon-ball-manga-comic-10-editorial-vid-3020-MLM3889524306_022013-F

Kapitan Ameryka

To komiks, który swój początek miał w 1941 roku, kiedy to opublikowano historię tego super bohatera w ramach przygotowań USA do II wojny światowej. Pierwowzór Kapitana Ameryki był super żołnierzem, który zyskał super moce za sprawą serum, którego twórca został zamordowany przez armię Hitlera. Słynna okładka komiksu, pokazywała Kapitana uderzającego pięścią w twarz Adolfa. Od tamtych czasów stał się on kultowym superbohaterem.

captain_america_couverture_001

X Men

Ten jeden z najdziwniejszych superbohaterów Marvela nie był wielkim hitem z samego początku. Pierwsze serie, o mały włos nie zostały całkowicie odwołane. Jedynie dzięki ponownemu podjęciu się projektu w latach 70-tych, komiks powrócił, doczekawszy się ekranizacji oraz licznych spin-offów, ot chociażby słynnego Wolverine.

X-Men_1_1963

Asterix

To seria komiksów stworzona przez Rene Goscinny’ego i Alberta Uderzo pojawiła się po raz pierwszy na łamach magazynu „Pilote” w 1959 roku. Opowiada o wiosce Galów, a jej głównym bohaterem jest Asterix oraz jego przyjaciel Obelix z uroczym psem Idefiksem. Historia komiksu opiera się o potyczki ludu Galów z Rzymianami oraz o rozmaite wątki związane z głównymi bohaterami. Komiks doczekał się licznych ekranizacji oraz seriali animowanych.

Asterix-and-the-Normans

Spider-man

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie kojarzy tego człowieka pająka. Przyciąga czytelników ciekawą historią chłopaka, który ukąszony przez pająka zyskuje super moce. Ten inspirowany postacią innego bohatera o nazwie Fly motyw postaci został stworzony przez Stana Lee, Steve’a Ditko oraz Jacka Kirby’ego, pojawiając się w numerze Amazing Fantasy w 1962 roku. Obecnie kolejne ekranizacje i przygody człowieka pająka biją rekordy popularności.

superspider

Garfield

Ten rewelacyjny komiks o leniwym kocurze, który uwielbia wylegiwać się przed telewizorem i zajadać lasagnę został stworzony w 1978 roku przez Jima Davisa. Garfield oraz jego niezbyt rozgarnięty towarzysz pies Odie był początkowo drukowany w 41 gazetach. Z biegiem lat powstała kreskówka o przygodach tych zabawnych bohaterów, a następnie film pełnometrażowy. To ulubieniec dzieci i dorosłych.

0098

Batman

Wymieniając kultowe komiksy nie można pominąć Batmana, super bohatera, którego przygody sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie, nie wspominając już o licznych ekranizacjach. Człowiek nietoperz to jeden z najpopularniejszych bohaterów wszech czasów. Po raz pierwszy pojawił się w Detective Comics w 1939 roku i wraz z duchem czasów rozwijał się do obecnego wcielenia dookreślonego w latach sześćdziesiątych. Losy milionera Bruca Wayne’a, który osierocony w dzieciństwie postanawia założyć maskę i ratować Gotham City poruszają do dziś miliony fanów.

 batman 178 001

Superman

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie to Superman! – to hasło zna każdy. To bohater wszech czasów, najlepiej sprzedający się komiks i oczywiście najbardziej oryginalna i nietuzinkowa historia super człowieka. Postać stworzona została przez grupę, która podobnie jak w przypadku Kapitana Ameryka, miała dosyć Hitlera. Superman stał się niezwykle popularny w latach trzydziestych jako postać broniąca tożsamości narodu amerykańskiego. Fakt, iż w rzeczywistości nie był ona Amerykaninem nie miał znaczenia. Od pierwszego wydania, jego komiksowe przygody schodzą niczym świeże bułeczki, a historia dziecka z planety Krypton znana jest wszystkim.

old-Superman-comic-cover-superman-84977_590_816

.

Poza światowymi komiksami nie można zapominać o naszych rodzimych kultowych wydaniach, oto one

Tytus, Romek i A’Tomek

Ten kultowy komiks został stworzony przez Papcio Chmiela w 1957 roku. Seria komiksów przedstawiająca przygody tego rewelacyjnego tria ukazała się w serii komiksowej. Romek i A’Tomek to dwaj przyjaciele – harcerze, którzy usiłują uczłowieczyć Tytusa de Zoo – wesołego szympansa. Na postawie komiksu powstał animowany serial, a później również film pełnometrażowy.

Tytus Romek i A'Tomek plakat filmowy 2002

Kajko i Kokosz

To kolejny polski niezapomniany komiks, który stworzony przez Janusza Christa opowiadał o przygodach dwóch słowiańskich wojów kasztelana Mirmiła. W ich walkach ze Zbójcerzami pod wodzą Hegemona pomagali im czarownica Jaga i zbój Łamignat. Pierwsza publikacja komiksu nastąpiła w 1972 roku i kontynuowana była do 1990, kiedy to autor zaczął mieć problemy zdrowotne. Komiks Kajko i Kokosz posądzano o wzorowanie się na Asterixie i Obeliksie, a jego ekranizacja nie powiodła się.

robocza-wersja-okładki1

Kapitan Żbik

Ten niezwykle popularny komiks to historia Jana Żbika, który to był kapitanem Milicji Obywatelskiej. W latach 1967-832 pojawiło się kilkadziesiąt serii tego rewelacyjnego kolorowego zeszytu, jak nazywano w owym czasie komiksy. Jego głównym autorem był Władysław Krupka, a podstawowym założeniem komiksu było przybliżenie młodzieży pracy ówczesnej milicji. Również nie przypadkowo bohatera nazwano Żbik – miał on bowiem wyrażać cechy tego zwierzaka – drapieżność i zwinność.

kapitan-zbik-porwanie-1_0_b

Exit mobile version