Nowe etykiety produktów spożywczych. Co oznaczają?
170
Views

Unia Europejska bierze się za marnotrawstwo jedzenia, dlatego też pojawią się nowe oznaczenia produktów spożywczych. Co to oznacza dla kupujących?

Nowe zasady oznaczania produktów

W ciągu roku w krajach Unii Europejskiej wytwarzane są miliony ton odpadów żywności – na terenie całej Europy szacuje się, że jest to aż 57 milionów ton, czyli ok. 127 kilogramów na każdego mieszkańca. Łączny koszt tych opadów wynosi około 130 miliardów euro.

Przeczytaj także: Kontrole abonamentu RTV – kto zostanie skontrolowany?

Unia Europejska oszacowała, że ponad 8 milionów ton żywności, która trafia do śmieci, wyrzucana jest z powodu złej interpretacji opisów na opakowaniach. Dlatego też zdecydowano, że powstaną nowe oznaczenia produktów spożywczych. Te mają być bardziej zrozumiałe.

Nowe oznaczenia produktów spożywczych. Co oznaczają?

W Brukseli pojawił się nowy projekt ustawy, który dopiero będzie omawiany w Parlamencie Europejskim. Na jego mocy powstaną nowe oznaczenia produktów spożywczych, które mają być nie tylko lepiej czytelne, ale przede wszystkim ograniczyć marnotrawstwo żywności. UE szacuje, że liczba odpadów spadnie o połowę i to jeszcze w tym roku!

Nowa ustawa miałaby zmienić oznaczenia takie jak “należy spożyć przed” i “koniec daty ważności” na “dobre też po” oraz “najlepsze przed końcem”. Zmiany wynikają z tego, że konsumenci nie rozumieją różnić pomiędzy oznaczeniami “należy spożyć do” a “najlepiej spożyć przed”. Efektem tego jest wyrzucanie dobrej żywności.

Źródło: UE

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Zdrowie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.