Unia Europejska bierze się za marnotrawstwo jedzenia, dlatego też pojawią się nowe oznaczenia produktów spożywczych. Co to oznacza dla kupujących?
Nowe zasady oznaczania produktów
W ciągu roku w krajach Unii Europejskiej wytwarzane są miliony ton odpadów żywności – na terenie całej Europy szacuje się, że jest to aż 57 milionów ton, czyli ok. 127 kilogramów na każdego mieszkańca. Łączny koszt tych opadów wynosi około 130 miliardów euro.
Przeczytaj także: Kontrole abonamentu RTV – kto zostanie skontrolowany?
Unia Europejska oszacowała, że ponad 8 milionów ton żywności, która trafia do śmieci, wyrzucana jest z powodu złej interpretacji opisów na opakowaniach. Dlatego też zdecydowano, że powstaną nowe oznaczenia produktów spożywczych. Te mają być bardziej zrozumiałe.
Nowe oznaczenia produktów spożywczych. Co oznaczają?
W Brukseli pojawił się nowy projekt ustawy, który dopiero będzie omawiany w Parlamencie Europejskim. Na jego mocy powstaną nowe oznaczenia produktów spożywczych, które mają być nie tylko lepiej czytelne, ale przede wszystkim ograniczyć marnotrawstwo żywności. UE szacuje, że liczba odpadów spadnie o połowę i to jeszcze w tym roku!
Nowa ustawa miałaby zmienić oznaczenia takie jak „należy spożyć przed” i „koniec daty ważności” na „dobre też po” oraz „najlepsze przed końcem”. Zmiany wynikają z tego, że konsumenci nie rozumieją różnić pomiędzy oznaczeniami „należy spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”. Efektem tego jest wyrzucanie dobrej żywności.
Źródło: UE