Kategorie
Hardware

AMD Predator BiFrost i Nitro to najnowsze modele kart graficznych

Tragi CES 2024 odbywające się w Las Vegas to miejsce, w których pokazywane są nowe technologie i Acer przedstawił coś, na co czekali wszyscy. AMD Predator BiFrost i Nitro to najnowsze modele popularnych serii kart graficznych. Czego można się po nich spodziewać?

AMD Predator BiFrost Radeon RX 7800 XT OC – model, który zaskoczy mocą

Karta graficzna Predator BiFrost AMD Radeon RX 7800 XT OC to wyjątkowa karta graficzna, łącząca potężny układ AMD RDNA 3 z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi firmy Acer. Model ten wyróżnia się wydajnym systemem chłodzenia, który został wyposażony w potrójne wentylatory Predator FrostBlade 3.0. Ich pierścieniowa konstrukcja oraz falista tekstura łopatek gwarantują optymalną cyrkulację powietrza. Karta może pochwalić się kompaktowymi wymiarami (281,9 x 117,9 x 61,4 mm), dzięki czemu zajmuje zaledwie 3 slotów. To sprawiają, że karta doskonale współgra się z różnorodnymi konfiguracjami komputerowymi. Dzięki wsparciu dla PCIe 4.0 i dwóm złączom PCIe 8-PIN, użytkownicy mogą oczekiwać znaczącego wzrostu wydajności.

Przeczytaj także: Test Acer Nitro 50 z RTX 3060Ti. Wydajny i tani PC do gier?

Za osiągi najwyższej klasy odpowiada pamięć GDDR6 o imponującej pojemności 16 GB i imponującej przepustowości 624 Gb/s. Efektem takie specyfikacji jest błyskawiczne przetwarzanie i wyświetlanie obrazu, gwarantujące dynamiczne doświadczenia w każdej grze. Nie mniej imponujące są wyniki zegarów, osiągające częstotliwości taktowania do 2 254 MHz w trybie gry oraz 2 565 MHz w trybie boost.

Z myślą o wszechstronności, karta AMD Predator Bi Frost została wyposażona w port HDMI 2.1 oraz trzy porty DisplayPort 2.1. Monitorowanie wydajności, dostosowania prędkości wentylatorów oraz parametrów graficznych do swoich własnych preferencji możliwe jest dzięki dedykowanej aplikacji Predator BiFrost Utility.

Acer Nitro AMD Radeon RX 7800 XT OC i Radeon RX 7700 XT OC – mocarze, którzy sprostają każdemu zadaniu

Acer Nitro AMD Radeon RX 7800 XT OC oraz Radeon RX 7700 XT OC to potężne karty graficzne, które zostały stworzone z myślą o graczach, którzy chcą doświadczać najlepszej grafiki w najnowszych tytułach. Modele te w przeprojektowane jednostki obliczeniowe AMD RDNA 3, ray tracing oraz akceleratory AI, co zapewnia gaming w wysokich rozdzielczościach, takich jak 1440p i 4K. Taktowanie karty Nitro Radeon RX 7700 osiąga 2276 MHz w grach, a w trybie boost oszałamiające 2599 MHz. Z kolei model Nitro Radeon RX 7800 osiąga 2254 MHz w grach, a wartość ta w trybie boost wzrasta do 2565 MHz.

W nowych kartach graficznych Acer Nitro zastosowano innowacyjny silnik kodowania/dekodowania multimediów, który umożliwia skuteczne kodowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. W praktyce oznacza to tyle, że użytkownicy mogą napawać się multimediami o doskonałej jakości, pełnym zakresie kolorów i dynamicznych ulepszeniach! Niezależnie od tego, czy eksplorujesz świat gier, odtwarzasz strumieniowo filmy, czy też tworzysz swoje własne projekty, doświadczaj tego wszystkiego w najlepszy możliwy sposób.

Odpowiednia temperatura jest kluczowym elementem, dlatego też system wentylacyjny jest niezwykle ważny w projektowaniu kart graficznych. GPU w modelach Acer Radeon RX 7800 XT OC i Radeon RX 7700 XT OC wyposażone są w podwójne wentylatory Nitro FrostBlade, które nie tylko poprawiają przepływ powietrza, ale także skutecznie odprowadzają ciepło z obudowy. Zaawansowany system chłodzenia został precyzyjnie ukryto pod obudową o wymiarach 279 x 129,62 x 50,42 mm. Mimo kompaktowych rozmiarów i zachowania 2,5-slotowej konstrukcji, gracze mogą maksymalizować przestrzeń bez utraty wydajności. Nowe karty graficzne zostały wyposażone w jeden port HDMI 2.1 oraz trzy gniazda DisplayPort 2.1.

Acer Nitro AMD Radeon RX 7600 XT OC dla tych, którzy wymagają więcej

Zawsze znajdzie się ktoś, co szuka więcej i więcej. Z myślą o takich osobach powstał model Acer Nitro AMD Radeon RX 7600 XT OC. Z 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 288 Gb/s oraz imponującymi prędkościami zegara w grach sięgającymi do 2539 MHz, a w trybie boost 2810 MHz, żadne wyzywanie nie będzie stanowiło dla niej najmniejszego problemu.

AMD Predator BiFrost i Nitro to najnowsze modele kart graficznych
Acer zaprezentował najnowsze modele kart graficznych podczas CES 2024.

Zaawansowana technologia chłodzenia, z dwoma wentylatorami Nitro FrostBlade w pierścieniowej konstrukcji, gwarantuje optymalny przepływ powietrza i efektywne chłodzenie GPU. Pomimo kompaktowych rozmiarów, karta graficzna Acer Nitro AMD Radeon RX 7600 XT OC (o wymiarach 265,1 x 111,2 x 40,1 mm i obudowie o grubości 2,5 slotu) to wybór dla tych, którzy cenią każdy milimetr przestrzeni w obudowie komputera. Z bogatym zestawem portów, w tym jednym HDMI 2.1 i trzema DisplayPort 2.1, karta umożliwia osiągnięcie rozdzielczości 7680 x 4320 oraz jednoczesne podłączenie do 4 monitorów, co zapewnia spektakularne efekty wizualne i niezapomniane wrażenia z rozgrywki.

Źródło: opr.wł./info. prasowe

Kategorie
Hardware

Test Hikvision G4000 1 TB. Szybki SSD do PS5, PC i laptopów

Na początku 2023 roku byliśmy świadkami premiery nowego standardu PCIe 5.0, który w przyszłości ma szansę zawitać nawet do budżetowych jednostek. Dziś skupimy się na aktualnie najbardziej opłacalnym standardzie – PCIe 4.0, z którego korzysta bohater tego artykułu, czyli Hikvision G4000. Co potrafi ten szybki SSD do PS5, PC i laptopów?

Hikvision G4000 to dysk SSD korzystający z formatu M.2 2280 i interfejsu PCIe 4.0 NVMe. Jego sercem jest kontroler Maxio MAP1602, który bezpośrednio współpracuje z kościami pamięci NAND 3D TLC marki YMTC (Yangtze Memory Technologies Corp). Producent podaje, że sekwencyjna prędkość odczytu i zapisu dla modelu o pojemności 1 TB wynosi odpowiednio do 7450 MB/s i do 6750 MB/s, a zatem mamy tu do czynienia z wysoką półką, jeśli chodzi o wydajność dysku w standardzie PCIe 4.0.Imponować może również losowy odczyt i zapis próbki 4K, który wynosi odpowiednio do 880 tys i do 690 tys IOPS.

Największą zaletą tego dysku jest jednak współczynnik trwałości TBW. Z reguły dla dysków o pojemności 1 TB wynosi on ok. 600-800 TB, czyli po zapisaniu takiej ilości danych, tracimy na ten sprzęt gwarancję. Tutaj jednak współczynnik wynosi aż 1800 TB. Pomożemy wam wyobrazić sobie jak ogromna jest to liczba, przytaczając pewien przykład. Na dysk udzielana jest 5-letnia gwarancja producenta, a zatem żeby ją utracić przed jej wygaśnięciem, codziennie przez 5 lat na dysku musielibyśmy zapisywać ponad 986 GB danych.

Test Hikvision G4000 1 TB. Szybki SSD do PS5, PC i laptopów
Test Hikvision G4000 1 TB. Szybki SSD do PS5, PC i laptopów

Budowa i jakość wykonania

Hikision G4000 to jak już wspomnieliśmy standardowy model SSD w formacie M.2 2280, który będzie kompatybilny ze zdecydowaną większością płyt głównych. W środku opakowania oprócz dysku znajdziemy też śrubokręt i śrubkę, co jest wyposażeniem bardzo rzadko spotykanym nawet w przypadku produktów z wysokiej półki cenowej. Sam dysk prezentuje się bardzo dobrze. Czarny laminat będzie pasował do większości zestawów PC. Za chłodzenie odpowiada cienka metalowa blaszka, która zapewne nie zda egzaminu, ale do tego dojdziemy przy okazji analizowania kwestii throttlingu termicznego.

Test Hikvision G4000 1 TB. Szybki SSD do PS5, PC i laptopów
Test Hikvision G4000 1 TB. Szybki SSD do PS5, PC i laptopów

Test Hikvision G4000

Hikvision G4000 przetestowany został w kilku popularnych benchmarkach, ale zdecydowaliśmy się poddać go bardziej realistycznemu scenariuszowi, szczególnie jeśli chodzi o kopiowanie i zapisywania na dysk dużej ilości danych.

Temperatura

Żeby zagwarantować wysoką wydajność, dyski SSD korzystające z interfejsu PCIe 4.0 pobierają z reguły zdecydowanie więcej mocy od dysków na PCIe 3.0. Moc liczona jest w zaledwie kilku watach, ale to w zupełności wystarczy, by dany model bez dedykowanego radiatora osiągnął niebezpiecznie wysokie temperatury podczas wytężonej pracy. Jest to problem spotykany bardzo często w wielu dyskach. Jak zatem wypadł Hikvision G4000?

Ku naszemu zaskoczeniu, nawet bez dedykowanego radiatora Hikvision G4000 ani razu nie borykał się z throttlingiem termicznym (tj. obniżenie wydajności i poboru prądu, by zmniejszyć temperaturę), ponieważ nawet w trakcie maksymalnego, długotrwałego obciążenia, temperatura nie przekroczyła poziomu 58 st. Celsjusza, a przypomnijmy, że granica throttlingu dla tego modelu zaczyna się od ok. 70 st. Celsjusza. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że dysk sprawdzi się nie tylko w stacjonarnym zestawie komputerowym, ale również w laptopie i konsoli PlayStation 5.

Sprawdź najlepszą cenę dysku marki HIKIVISION na Ceneo.pl. Zachęcamy również do lektury innych naszych artykułów o sprzęcie komputerowym.

Kategorie
Hardware

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test RAM

Oto nasz test pamięci Patriot Viper Venom DDR5. Nowy standard w świecie komputerów czy ogólnie technologii, jest na początku bardzo drogim rozwiązaniem. Nie inaczej było (a w zasadzie nadal jest) z pamięcią RAM. Aktualnie DDR4 można zakupić w atrakcyjnej cenie, bo i na rynku zaczęły się pojawiać podzespoły korzystające z nowszego standardu. Aby go posiadać musimy jednak zapłacić nawet i 1600 zł (zestaw 2 x 16 GB), ale jak się okazuje nie trzeba wydawać tak niebotycznie dużej ilości pieniędzy i dziś to udowodnię, bazując na modułach Patriot Viper Venom.

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM
Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM

Patriot Viper Venom to seria pamięci RAM znanego producenta, na którą składają się wiele zestawów zarówno z podświetleniem RGB, jak i bez. Ja dostałem w swoje ręce zestaw o ogólnej pojemności 16 GB, który kosztuje ok. 340-350 zł, ale warto tutaj dodać, że moduły o tych samych parametrach, ale o pojemności 32 GB (2 x 16 GB) to koszt zaledwie ok. 450 zł. W porównaniu do DDR4 jest zatem naprawdę dobrze.

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM
Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM

Budowa i overclocking

Pamięć Patriot Viper Venom DDR5 2x 8 GB 5600 MHz CL 40 jest wyposażona w odpromiennik ciepła. Aluminiowy radiator składa się w tym wypadku z dwóch części i pokrywa on wszystkie zainstalowane na płytce drukowanej elementy. Patriot postawił w tym wypadku na szaro-białą kolorystykę i taka konfiguracja jak najbardziej może się podobać. Całkowita wysokość modułów wynosi 44 mm i nie musicie się obawiać o potencjalną kolizję z wieżowymi układami chłodzenia.

Patriot w tym modelu postawił na kości pamięci Samsung, które według moich obserwacji są bardzo podatne na wszelkie próby przetaktowania. W zapisie Serial Presence Detect widnieje jeden profil XMP o parametrach DDR5-5600 CL 40-40-40-76 przy napięciu 1,25 V, ale mi udało się wyciągnąć z nich nawet 7000 MHz przy dodatkowo niższych opóźnieniach rzędu CL 38-38-38-76 przy napięciu 1,435 V. Potencjał jest jak widać ogromny i zalecam każdemu, by operację podkręcania tego zestawu przeprowadził również u siebie.

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM
Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM

Komputer do testów

W teście pamięci Patriot Viper Venom 2x 8 GB 5600 MHz CL 40 użyłem zestawu składającego się z platformy Intela, a dokładnie procesora Intel Core i9-13900K, płyty głównej ASUS ROG Maximus Z790 Hero, karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti, dysku SSD Patriot Viper VPR1000 o pojemności 512 GB, zasilacza SilentiumPC Supremo M1 Platinum o mocy 700 W oraz chłodzenia wodnego MSI MEG Coreliquid S360. Całość zamontowana była w obudowie, a nie na benchtable’u. Obudowa to Antec Twelve Hundred V3.

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM
Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM

Wydajność Patriot Viper Venom DDR5 w grach

Jak widać na poniższych wykresach overclocking potrafi zdziałać cuda i tylko udowadnia, że warto robić to we własnym zakresie. Oczywiście, wyniki mogą się różnić w zależności od użytej platformy testowej, ale ogólna tendencja może być tylko wzrostowa. Ma to związek z dość niskimi fabrycznymi parametrami tego zestawu.

Pamięć przetestowałem w Cyberpunku 2077, Death Stranding oraz w Battlefield V i we wszystkich widać ewidentny przyrost wydajności związany z overclockingiem. Szczególnie jeśli chodzi o minimalny FPS. Zresztą, zerknijcie na poniższe wykresy sami.

Test Patriot Viper Venom DDR5 – Podsumowanie

Patriot Viper Venom DDR5 2x 8 GB 5600 MHz CL 40 to odpowiedź na rosnące wymagania użytkowników, którym nie widzi się wydawać 1500 zł na pamięć RAM podczas kompletowania nowej platformy opartej o procesory Intel Core 12. i 13. generacji lub AMD Ryzen 7000. Jak widać, nie trzeba też oszczędzać i inwestować w stary standard w przypadku procesorów Intela, których kontrolery w wyżej wymienionej serii przecież wspierają również DDR4, bo oszczędności z tego wynikające są bardzo niskie (kwestia ok. 50 zł). DDR5 można w późniejszym czasie przenieść do zupełnie nowego komputera, a z DDR4 już tego nie zrobicie, bo w przyszłości wszystkie nowe platformy będą już wymagać nowego standardu.

Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM
Patriot Viper Venom DDR5 2 x 8 GB 5600 MHz CL 40. Test pamięci RAM

Patriot Viper Venom DDR5 2x 8 GB 5600 MHz CL 40 imponuje mi przede wszystkim wysokim współczynnikiem opłacalności (kupicie ten zestaw za ok. 399 zł – klikając tutaj poznacie najniższe ceny) oraz bardzo wysoką wydajnością po zastosowaniu overclockingu. Już dawno nie spotkałem się z nawet 19-procentowym przyrostem wydajności w tym scenariuszu, a przypominam, że miałem u siebie przecież DDR4 bazujące na najlepszych kościach Samsung B-Die.

Kategorie
Hardware

RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU

Fakt, może niezbyt często piszemy o sprzęcie komputerowym, gdyż tą “działkę” zostawiamy specjalistycznym portalom, jednak RTX 4070 Twin X2, czyli mocna, a zarazem “niedroga” karta graficzna jest teraz w bardzo dobrej cenie. Można ją kupić za mniej niż 3000 złotych.

RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU
RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU

Sprawa wygląda tak. O RTX 4070 napisano już chyba wszystko. Karta jest mocna, bazuje na architekturze Ada Lovelace. Model ten wykorzystuje układ graficzny AD104. Oferuje 5888 jednostek CUDA, ma 12 GB pamięci typu GDDR6X. Co j jeszcze znajdziemy w tym modelu? Oczywiście, rdzenie Ray Tracing 3 generacji i Tensor 4 generacji. INNO3D GeForce RTX 4070 Twin X2 obsługuje technologię DLSS 3.0. Co to daje w praktyce? Przede wszystkim większą wydajność w nowych grach. Jak twierdzi producent, RTX 4070 oferuje moc na poziomie poprzedniego “potwora do gier”, czyli RTX 3080.

RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU
RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU

RTX 4070 Twin X2 w dobrej cenie

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie sprzętowe, czyli typowy hardware, prezentowany modę pracuje ze standardowym pakowaniem na poziomie 2475 MHz w trybie Boost. Plus za chłodzenie “slim”, które zmieści się do mniejszych obudów. Mamy dwa wentylatory 88 mm oraz radiator z pięcioma rurkami cieplnymi. Oczywiście, jak na nowoczesne karty przystało, mieści się ona na dwóch slotach. Jeśli chodzi o zasilanie, producent sugeruje wykorzystanie tego, który gwarantuje moc na poziomie 600 W. Karta graficzna wymaga podpięcia wtyczki 8-pin z zasilacza. Osoby, które interesują bardziej zaawansowane kwestie techniczne, odsyłam na stronę producenta – INNO3D.

RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU
RTX 4070 Twin X2 za mniej niż 3000 zł. Dobra promocja na GPU

Ile kosztuje RTX 4070 Twin X2?

Przeanalizowałem to, jakie sklepy oferują kartę za około 2800 – 2900 złotych. Przykładowo w tej cenie kupicie ją np. w sklepie Sferis.pl (2849 zł) oraz KR System (2829 zł). Morele.net również sprzedaje ją poniżej 3000 zł (konkretnie 2944 zł). Pozostałe sklepy sprzedają ją nieco drożej, bo od 3050 do nawet 3150 zł. Z resztą, zobaczcie sami ofertę wszystkich sklepów, które mają INNO3D RTX 4070 Twin X2.

Kategorie
Hardware

Chcesz kupić dysk przenośny? Sprawdź na co zwracać uwagę!

Wiele osób archiwizuje swoje dane w chmurze. To wygodne rozwiązanie, aczkolwiek co w przypadku, gdy nie będziemy mieli dostępu do Internetu? Rozwiązaniem jest dysk przenośny. Który wybrać? Nie jest to pytanie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Można sprawdzić na przykładzie firmy Hikvision, na co zwracać uwagę podczas zakupu takiego przenośnego nośnika danych.

Zacznijmy od tego, że obecnie sprzedawane są dwa rodzaje dysków przenośnych. Mowa o tych, które wykorzystują tradycyjne talerze – HDD oraz nowoczesnych, cyfrowych nośnikach – SSD. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybór tego “jedynego”, najlepszego dla nas rozwiązania nie jest oczywisty. W skrócie – wszystko zależy od naszych preferencji. Dyski przenośne HDD są technologicznie starsze, to fakt. Są też wolniejsze od rozwiązania typowo “cyfrowego”. To nie oznacza jednak, że nie mają zalet. Ich głównym atutem jest oczywiście cena. Za około 450 zł w przypadku HDD otrzymujemy aż 5 TB miejsca na nasze dane. Dysk przenośny SSD w tej samej cenie da nam “zaledwie” 1 TB. Jeśli więc mamy ograniczony budżet, dysk przenośny HDD będzie lepszym rozwiązaniem.

Chcesz kupić dysk przenośny? Sprawdź na co zwracać uwagę! Fot. Karol L.
Chcesz kupić dysk przenośny? Sprawdź na co zwracać uwagę! Fot. Karol L.

Dysk przenośny HDD. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Dysk dyskowi nie jest równy – to oczywiste. Na rynku znajdziemy wiele modeli w różnych przedziałach cenowych, ale również oferujących inne parametry. Na co więc postawić? Przede wszystkim zastanówmy się, jaki mamy budżet na taki dysk. Kolejne pytanie dotyczy tego, jakie pliki będziemy archiwizować. Jeśli te, które nie wymagają bardzo szybkiego czasu dostępu, możemy nadal rozważać HDD. Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków – te 2,5-calowe, jak i większe odpowiedniki – 3,5-calowe. Te większe, które niestety tracą na mobilności, powinny być szybsze, chociaż i tak nie oczekujmy od nich wysokiej wydajności. Może się zdarzyć, że dysk zewnętrzny 3,5-calowy będzie wymagał dodatkowego zasilania. Modele 2,5-calowe łączą się z naszymi komputerami wykorzystując zazwyczaj port USB i to wszystko.

Jeśli chodzi o prędkości, jakie osiągają dyski przenośne HDD, wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy, aczkolwiek te “topowe” rozwiązania oferowane przez producentów “rozpędzają się” do 150 – 200 MB/s. Jeśli więc na takim nośniku będziemy przechowywali np. fotki czy dokumenty, prędkość tak naprawdę nie ma znaczenia. Przykładem dobrego stosunku ceny do wydajności może być Hikvision T30. Jest to model oferowany w dwóch wariantach: 1 TB i 2 TB.

Chcesz kupić dysk przenośny? Sprawdź na co zwracać uwagę! Fot. Kacper Sz.
Chcesz kupić dysk przenośny? Sprawdź na co zwracać uwagę! Fot. Kacper Sz.

Wymagasz krótkiego czasu dostępu? Rozwiązaniem będzie dysk przenośny SSD

Odpowiedniki typowo “cyfrowe” (dyski HDD mają we wnętrzu obudowy fizyczne talerze) są przede wszystkim dużo szybsze. Przykładowo prędkość, jaką możemy uzyskać może wynosić nawet 1 GB/s (dla porównania, topowe HDD oferuje 150 – 200 MB/s). Drugim atutem, który przemawia na korzyść SSD jest oczywiście trwałość. Rzecz jasna, to nie jest tak, że HDD są gorsze, ale przez fizyczne elementy we wnętrzu obudowy, które “pracują”, istnieje większe prawdopodobieństwo, że mogą ulec uszkodzeniu. Dyski SSD mają samą elektronikę, a to wpływa na ich żywotność.

Na przykładzie marki Hikivision mogę zasugerować, że dobrym stosunkiem ceny do jakości cechuje się na przykład model T200N czy T200S. Oczywiście, nie podaję konkretnych pojemności, gdyż producent oferuje różne warianty – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Tak czy inaczej, jeśli planujemy archiwizować duże pliki, które mogą wymagać szybkiego odczytu, sugerowałbym wybranie droższego, ale właśnie szybszego rozwiązania, jakim będzie dysk zewnętrzny SSD. Przykładowo model T100l wyceniony jest na około 250 zł. W tej cenie otrzymujemy nośnik o pojemności 1 TB, który oferuje prędkość odczytu na poziomie 450 MB/s.

dysk przenośny hikivision t100l
dysk przenośny hikivision t100l

Jaki dysk przenośny wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Z jednej strony trudno doradzić konkretne rozwiązanie, jakie ma wybrać dana osoba. Z drugiej jednak, jeśli odpowiemy sobie na kilka pytań, powinniśmy już wiedzieć w którą “iść stronę”. Zacznijmy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Jeśli jest większy, bez zastanowienia wybrałbym dysk przenośny SSD. Jest o wiele szybszy i bardziej trwały. W przypadku mniejszych budżetów celowałbym w HDD, który może i nie grzeszy prędkością, ale za to za stosunkowo niewielkie pieniądze dostaniemy sporą pojemność. No właśnie, tu również należy się na chwilę zatrzymać.

Nawet jeśli dysponujemy dużą kwotą, którą chcemy przeznaczyć na dysk, nie powinnismy od razu iść do sklepu po nośnik SSD. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak dużo plików będziemy chcieli przechowywać i, co ważne, co to będą za pliki. Zdjęcia, dokumenty, a więc małe pojemności – można wybrać HDD, który będzie oferował o wiele więcej pojemności. Ale właśnie, jeśli jednak taki dysk 1 TB czy 2 TB byłby dla nas wystarczającym rozwiązaniem, a dodatkowo mamy zebraną kwotę, za którą moglibyśmy kupić SSD, znów “szedłbym” w kierunku cyfrowego nośnika. Na szybkość odczytu i zapisu raczej bym nie patrzył. W tym przypadku bardziej chodzi o trwałość takiego urządzenia, a zdecydowanie SSD powinien być lepszy.

Tak czy inaczej – nie ważne, czy wybierzecie HDD czy SSD, jedno jest pewne. Jeśli będą na takim dysku archiwizowane wasze ważne dane, sugerowałbym aby w przyszłości zrobić kopię kopii. Tak dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli jeden z nośników przestanie działać, zawsze będziecie mieli takie same pliki na drugim dysku. Alternatywą jest również chmura, jednak tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że jeśli nie będziemy mieli dostępu do Internetu, nie “dostaniemy się” również do naszych plików.

Sprawdź również Hikivision G4000E, czyli dysk SSD o dużej wytrzymałości.

Kategorie
Hardware

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz

Marka VIPER należąca do firmy Patriot ogłosiła właśnie premierę nowych pamięci DDR5 z serii Venom. Pamięci będą dostępne z podświetleniem RGB oraz bez.

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz
PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz

Do oferty trafi trzy rodzaje taktowania pamięci: 7000, 7200 oraz 7400 MHz. Wszystkie będą dostępne w wersji dwóch modułów po 16 GB każdy, a więc łącznie zaopatrzymy się w 32 GB pamięci operacyjnej. Konstrukcja będzie wyposażona w dodatkowe podświetlenie RGB, ale jego przeciwnicy nie powinni się także czuć zawiedzeni, ponieważ bez problemu będziemy w stanie kupić opcję bez światełek.

Zadbano o jak największą kompatybilność nowych modułów

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz
PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz

Nowe kości PATRIOT VIPER VENOM są kompatybilne z procesorami Intela oraz AMD. Zadbano także o profile XMP oraz EXPO. W porównaniu do poprzedniej generacji – DDR4 – nowe moduły oferują większą przepustowość, dwukrotnie większą prędkość, a także pozwalają na niższe zużycie energii. Poza tym, producent podaje, że nowe pamięci są na tyle niskie po zamontowaniu w płycie głównej, że bez problemu powinny pozwolić na montaż większości dostępnych na rynku chłodzeń.

Sprawdź również: Patriot P220 to nowy budżetowy dysk SSD SATA

Podświetlenie, dostępne wersje i ceny

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz
PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz

Nowe moduły posiadają stylową konstrukcję łączącą pasek LED i osłonę termiczną. Podświetlenie pozwala na jego synchronizację z wieloma płytami głównymi takich marek jak: ASUS, MSI, GIGABYTE, ASRock.

PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz
PATRIOT VIPER VENOM to nowe pamięci DDR5 7400 MHz
PrędkośćOpóźnienieNapięciePodświetlenieKonfiguracjaCena
7400 MHz36-44-44-1101.45VRGB2×16 GB1428,57 zł
7200 MHz34-42-42-841.45VRGB2×16 GB1363,64 zł
7000 MHz32-48-48-961.4VRGB2×16 GB1266,23 zł
7400 MHz36-44-44-1101.5VBrak2×16 GB1331,17zł
7200 MHz34-42-42-841.45VBrak2×16 GB1246,75 zł
7000 MHz32-48-48-961.45VBrak2×16 GB1142,86 zł

Źródło: PATRIOT VIPER

Kategorie
Hardware

ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium

ADATA XPG już na dobre rozgościła się na polskim rynku i jak widać uderza do entuzjastów z asortymentem, który zyskuje na znaczeniu i jest na niego coraz większe zapotrzebowanie, a dokładniej mowa o porządnym zasilaczu.

ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium

ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium
ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium

ADATA XPG CYBERCORE II, bo o nim dokładnie dziś mowa występuje w dwóch wariantach. Pierwszy, nieco słabszy, ale nadal potężny, bowiem oferuje moc na poziomie 1000 W, a drugi mocniejszy 1300 W, natomiast jest to kompletnie bez znaczenia, który z nich wybierzecie, bowiem obydwa posiadają bardzo wysoką sprawność energetyczną na poziomie 92,91%, a więc spełniają standardy dla certyfikatów: 80 PLUS Platinum oraz Cybenetics ETA PLATINUM

Sprawdź również: Polacy zostali wybrani przez firmę z Tajwanu. Nowy produkt!

Zasilacz to nie tylko certyfikat, zadbano także o inne jego aspekty

ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium
ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium

Postawiono zadbać o długowieczność sprzętu, bowiem producent zastosował wentylator XPG VENTO PRO 120 PWM, który został zaprojektowany przy współpracy z firmą Nidec. Na sam start otrzymujemy gwarancję, że “przeżyje on” nawet 60 tysięcy godzin w temperaturze pracy wynoszącej bagatela 60 stopni.

Wszystko ładnie, pięknie, ale co stoi za tak wysoką sprawnością?

ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium
ADATA XPG wprowadza do oferty zasilacz 80 Plus Platinium

Wszystkiemu winne są japońskie kondensatory, przetwornica DC-DC, układ kontroli napięcia PMIC, konwerter mocy PFC oraz szereg zabezpieczeń, które chronią zasilacz oraz wszystkie podzespoły, które zostaną do niego podpięte. Warto mieć na uwadze, że będzie to doskonały wybór dla nowych kart graficznych, bowiem zaopatrzono jednostkę w złącze PCIe 5.0 12VHPWR. Przy okazji wspomnianego kabelka, wspomnę także, że jest to jednostka w pełni modularna i zgodna z certyfikatem ATX 3.0.

Źródło: ADATA

Kategorie
Hardware

Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki

W ofercie niemieckiego producenta pojawiły się wentylatory Be quiet! light Wings White, a to wszystko za sprawą coraz większej popularności białych zestawów komputerowych.

Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki

Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki
Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki

Ależ ja się miałem, gdy dotarło do mnie jakieś 2 lata temu, że Be quiet! nie ma w ofercie białych wentylatorów z podświetleniem ARGB na pierścieniu. Wtedy musiałem się z tym pogodzić, a dzisiejszą informację przyjmuję cieplutko i już tylko patrzę kiedy tylko będę mógł się w nie wyposażyć, bowiem Be quiet! Light Wings White trafią do sprzedaży 11 kwietnia, a więc pozostało jakieś 2 tygodnie.

Nowe, stare wentylatory w ofercie marki

Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki
Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki

Dlaczego nowe, a zarazem stare? Bowiem model ten mieliśmy okazję poznać już 2 lata temu, a teraz poznajemy jego odświeżoną wersję przy okazji w białej kolorystyce. Wentylatory występują w dwóch wersjach: standardowej oraz z dopiskiem “high-speed”, która dedykowana jest do pracy na chłodnicach, bowiem kręcą się z prędkością nawet 2500 RPM (300 RPM szybciej), a w przypadku pierwszej jej wersji proponowane umieszczenie jest po prostu w obudowie. Możemy również wybierać pomiędzy wielkością 120 oraz 140 milimetrów. Łożysko znajdujące się wewnątrz wentylatorów jest typu rifle i jego żywotność szacowane jest na nawet 60 tysięcy godzin.

Be quiet! Light Wings White 120 PWM Be quiet! Light Wings White 120 PWM high-speed Be quiet! Light Wings White 140 PWM Be quiet! Light Wings White 140 PWM high-speed
Wymiary120 x 120 x 25120 x 120 x 25140 x 140 x 25140 x 140 x 25
Prędkość maksymalna1700250015002200
Ciśnienie powietrza1,66 mmH2O2,6 mmH2O1,49 mmH2O2,3 mmH2O
Głośność pracy20,6 dB(A)31 dB(A)23,3 dB(A)31 dB(A)
Żywotność60 000 h60 000 h60 000 h60 000 h
PodświetlenieARGB LEDARGB LEDARGB LEDARGB LED

Dostępność oraz ceny Be quiet! Light Wings White

Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki
Tego brakowało! Be quiet! Light Wings White w ofercie marki

Jak już wcześniej wspomniałem wentylatory trafią do sprzedaży 11 kwietnia i warto pamiętać o tym, że będą dostępne wyłącznie w trójpakach. Producent będzie dołączać do zestawu poza niezbędnymi akcesoriami oraz instrukcją obsługi, także dodatkowy kontroler ARGB LED, który również jest utrzymany w białej kolorystyce, tak aby się nie wyróżniał. Poniżej prezentuję cennik:

 • Light Wings White 120mm PWM – 69,90 euro (ok. 328 zł)
 • Light Wings White 140mm PWM – 72,90 euro (ok. 342 zł)
 • Light Wings White 120mm PWM high-speed – 69,90 euro (ok. 328 zł)
 • Light Wings White 140mm PWM high-speed – 72, 90 euro (ok. 342 zł)

Sprawdź również: Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Źródło: be quiet!

Kategorie
Hardware

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Jaką pastę termoprzewodzącą wybrać? To pytanie zadaje masa osób. Warto zadbać o odpowiednie odprowadzanie ciepła z procesora, dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, na którą warto postawić, a których past lepiej unikać. W związku z tym przygotowałem test past termoprzewodzących. Zachęcam do lektury.

Test past termoprzewodzących w 2023 roku. Słowem wstępu

W zawodach bierze udział łącznie osiem past termoprzewodzących. Nie jest to może jakiś ogromny test, na który składałoby się 50 “zawodników”, jednak myślę, że jest już to spokojnie nieco większa liczba, która zasługuje na uwagę i pozwala na wyciągnięcie ciekawych wniosków. W zestawieniu użyłem w zasadzie po jednym przedstawicielu od każdego producenta, za wyjątkiem marki SAVIO, gdzie postanowiłem sprawdzić wszystkie modele z serii GLACIER.

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Omówienie testowanych past termoprzewodzących

Zanim przejdziemy do omówienia platformy testowej i osiągniętych rezultatów, warto rzucić okiem na specyfikację każdej z past termoprzewodzących.

be quiet! DC1 – specyfikacja

 • Pojemność: 3 gram
 • Cena: 48,88 zł
 • Skład:
  • 60% związki tlenków metali
  • 30% związki tlenków cynku
  • 10% związki krzemu
 • Przewodność cieplna: >7.5 (W/mK)
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -50 do +150 °C
 • Dołączone akcesoria: szpatułka

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki be quiet

Endorfy Pactum PT-3 – specyfikacja

Większy test past termoprzewodzących? Jaka najlepsza?
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam
 • Pojemność: 1.5 gram
 • Cena: brak w sprzedaży
 • Przewodność cieplna: 4 (W/mK)
 • Impedancja termiczna: 0.185 (in²/W)
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -50 do +240 °C
 • Dołączone akcesoria: brak

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Endorfy

Arctic MX-2 – specyfikacja

 • Pojemność: 8 gram
 • Cena: 23,00 zł
 • Przewodność cieplna: 3.96 (W/mK)
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od 0 do +150 °C
 • Dołączone akcesoria: brak

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Arctic.

Natec HUSKY – specyfikacja

 • Pojemność: 4 gram
 • Cena: 5,99 zł
 • Przewodność cieplna: 4.63 (W/mK)
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -30 do +280 °C
 • Dołączone akcesoria: brak

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Natec.

Thermal Grizzly Kryonaut – specyfikacja

 • Pojemność: 1 gram
 • Cena: 33,00 zł
 • Rezystancja termiczna: 0.0032 K/W
 • Lepkość: 120-170 pas
 • Gęstość: 3.7 g / cm3
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -250 do +350 °C
 • Dołączone akcesoria: szpatułka, certyfikat autentyczności, instrukcja użycia

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Thermal Grizzly.

SAVIO GLACIER TG-03 – specyfikacja

 • Pojemność: 2 gram
 • Cena: 21,54 zł
 • Przewodność cieplna: 13.5 (W/mK)
 • Gęstość: 2.9 g/ml
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -50 do +250 °C
 • Dołączone akcesoria: szpatułka, instrukcja obsługi

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

SAVIO GLACIER TG-02 – specyfikacja

 • Pojemność: 2 gram
 • Cena: 12,62 zł
 • Przewodność cieplna: 8.5 (W/mK)
 • Gęstość: 2.6 g/ml
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -50 do +250 °C
 • Dołączone akcesoria: szpatułka, instrukcja obsługi

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

SAVIO GLACIER TG-01 – specyfikacja

 • Pojemność: 4 gram
 • Cena: 7,26 zł
 • Przewodność cieplna: 4.7 (W/mK)
 • Gęstość: 2.5 g/ml
 • Przewodność prądu: NIE
 • Zakres temperatury: od -50 do +150 °C
 • Dołączone akcesoria: szpatułka, instrukcja obsługi

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

Platforma testowa, na której przygotowałem test past termoprzewodzących

 • Procesor – Intel Core i5 10600K stock
 • Chłodzenie – Corsair iCUE H150i ELITE CAPELLIX
 • Płyta główna – Gigabyte Z490 Vision G
 • Pamięć RAM – Crucial Ballistix 4×8 GB 3600mhz CL16
 • Karta graficzna – Palit Dual RTX 3060 Ti
 • Obudowa – be quiet! Pure Base 500DX
 • Zasilacz – MSI A750GF
 • Dysk systemowy – Goodram Iridium 256 GB SATA
 • System operacyjny – Windows 10 Pro 64 bit

Test past termoprzewodzących – wyniki. Która jest najlepsza?

Testowanie polegało na wygrzewaniu nałożonej pasty przez okres 30 minut. Po testowaniu zostały zapisane wyniki. Następnie została nałożona kolejna pasta i kolejne 30 minut wygrzewania. Finalnie możemy przejść do wyników całego testu, który pochłonął naprawdę sporo godzin z mojego życia.

W przypadku średnich temperatur uzyskanych podczas włączonego obciążenia Small FFT programem prime95 wyniki są już nieco zaskakujące i mniej więcej prezentują nam poszczególne możliwości danych past. Zdecydowanie na przodzie uplasowały się cztery pasty, które mieszczą się w granicy 1 stopnia, co niektórzy nazwaliby błędem pomiarowym. Gdzieś po środku, 2 stopnie dalej jest Arctic MX-2. Na tyle pasta od Nateca oraz Glacier TG-02 i daleko, daleko z tyłu Glacier TG-01.

Idąc dalej, różnice maksymalnych temperatur uzyskanych podczas testowania są dosyć spore i osobiście nie spodziewałem się, że 10 stopni to realna różnica między dostępnymi w dzisiejszym teście pastami. Naprawdę pozytywnie wypadła pierwsza piątka. Sporo gorzej ponownie Natec oraz TG-02 i na szarym końcu TG-01, którego kompletnie nie brałbym pod uwagę składając swojego PC’ta. Chyba, że do jakiejś mało obciążonej pod względem zadań jednostki, która jakoś specjalnie nie będzie się nagrzewała.

Pasty termoprzewodzące. Najlepsza opłacalność pod względem cena/jakość

Na sam koniec zrobiłem zestawienie najlepiej opłacalnych past bazując na pojemności oraz ich cenach. Pactum PT-3 niestety nie jest dostępny w sprzedaży, a jest dołączany do chłodzeń od Endorfy, zatem w przypadku zakupu ich chłodzeń nie trzeba zaopatrywać się w inne pasty, bo dołączona w zupełności wystarczy.

Pasty termoprzewodzące. Najlepsza budżetowa pasta termoprzewodząca

W stosunku ceny, czyli kosztu 1 gram specyfiku, najlepiej wypada TG-01 oraz Husky, które niestety nie prezentowały się specjalnie dobrze. Tanio wypada również MX-2, której wydajność jest już naprawdę zadowalająca i opłaca się ją kupić, jeśli dosyć często dokonujemy wymian past, chociażby ze względu na posiadanie kilku komputerów.

Pasty termoprzewodzące. Najlepszy stosunek cena/wydajność

W stosunku cena wydajność, patrząc na powyższe zestawienie postawiłbym osobiście na Glaciera TG-03, który wypada dosyć tanio, a walczy z Kryonaut od Thermal Grizzly. DC1 było pastą, którą kiedyś bardzo chwaliłem i często wybierałem, jednak aktualnie jej opłacalność jest niska, bo została wyparta przez swojego następcę, którym jest DC2. Tym samym jej cena podskoczyła ze względu na niższą dostępność. Kryonaut jest rewelacyjny, ale jest także drogi. 33 zł za gram to jak dla mnie zdecydowanie za drogo, szczególnie spoglądając na to zestawienie.

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Podsumowanie testu past termoprzewodzących. Wyniki i wnioski.

Przeczytaj również: Brakuje Ci pasty, ale masz ketchup w lodówce? Użyj go!

Exit mobile version